بیماری اتواسکلروز چیست؟ علت بروز بیماری اتواسکلروز چیست؟

بیماری اتواسکلروز

اتواسکلروز چیست؟

در گوش میانی استخوان‌های بسیار کوچکی به نام استخوانچه وجود دارند که نقش آن‌ها درشنوایی فرد می‌باشد. دو بیماری اصلی در عملکرد استخوانچه‌ها وجود دارد که می‌توانند سبب اختلال در شنوایی گردند. این دو بیماری شامل تمپانواسکلروز و اتواسکلروز می‌باشد.

تمپانواسکلروز

این بیماری بعلت عفونت‌های مکرر گوش میانی (معمولا همراه با پارگی پرده صماخ) ایجاد می‌شود و روی مفاصل استخوانچه‌ها لایه‌های استخوانی پدید می‌آید که حرکت هر سه استخوانچه را کم و سبب اختلال در شنوایی می‌گردد.

اتواسکلروز

اتواسکلروز به معنی رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی است. این رشد مانع عملکرد طبیعی استخوان رکابی که مسئول انتقال صداست شده و از این طریق سبب کاهش شنوایی مزمن انتقالی می‌شود.

شنوائی یک فرایند پیچیده است. در یک گوش طبیعی، ارتعاشات صوتی از گوش خارجی وارد مجرای گوش شده و در آنجا به پرده صماخ برخورد می کنند. این ارتعاشات باعث حرکت پرده گوش می شوند که به نوبه خود به سه استخوانچه کوچک گوش میانی شامل چکشی، سندانی و رکابی منقل می شود. هنگامیکه استخوانچه رکابی حرکت کند، سبب حرکت مایع گوش داخلی می شود که به نوبه خو ، روند تحریک عصب شنوائی را آغاز می کند. عصب شنوائی انرژی صوتی را به مغز منتقل کرده و سبب شنیدن صوت می شود. وقتی که هر قسمت از این روند مختل شود، شنوائی با اشکال مواجه می شود. در این بیماری، استخوانسازی جدید در اطراف یکی از استخوانچه‌ها باعث ثابت شدن استخوانچه و کاهش تدریجی حرکت آن و درنتیجه کاهش شنوایی می‌شود.

اتواسکلروز

 

پیشگیری‌ از بیماری اتواسکلروز

در حال‌ حاضر این‌ بیماری‌ قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.

سیر بیماری اتواسکلروز

کم شنوایی خفیف،‌ متوسط و شدید و حتی ناشنوایی می‌تواند در سیر این بیماری اتفاق بی‌افتد. کم شنوایی می‌تواند ثابت یا پیش رونده باشد.

تشخیص بیماری اتواسکلروز

با استفاده از شنوائی سنجی و معاینه می توان بیماری اتواسکلروز را تشخیص داد.

درمان بیماری اتواسکلروز

اگر کاهش شنوائی خفیف است، متخصص گوش و حلق و بینی توصیه به ادامه پیگیری و استفاده از سمعک جهت تقویت صدای رسیده به گوش می کند. فلوراید سدیم در موارد خاص پیشرفت بیماری را آهسته می‌کند و ممکن است تجویز شود. در اغلب موارد اتواسکلروز، جراحی (به نام استاپدکتومی یا استاپدوتومی)، موثرترین روش برگرداندن یا بهبود شنوائی است.

  • در صورتی که هریک از موارد زیر اتفاق افتاد، متخصص گوش و حلق وبینی خود را فوراً مطلع کنید:
    • کاهش شنوائی ناگهانی
    • درد شدید
    • سرگیجه طولانی یا شدید
    • هرگونه علامت جدید مربوط به گوش عمل شده

این مقاله خوب بود؟ 8 2  

بیماری اتواسکلروز چیست؟ علت بروز بیماری اتواسکلروز چیست؟

امتیاز: 4 از 10 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:برای مشکل وزوز گوش چه کنیم؟

با سلام و احترام از حدود دو سال پیش گوشهایم وز وز میکند همواره صدایی که تلفیقی از...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوش و حلق و بینی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود