عوارض داروی IVIG ایمونوگلوبولین ، موارد منع مصرف آن و جایگزین IVIG

عوارض IVIG ایمونوگلوبولین

داروی IVIG ایمونوگلوبولین چه عوارضی دارد؟

عوارض داروی IVIG ایمونوگلوبولین اغلب هنگام تزریق ظاهر می شود و با تنطیم سرعت و مقدار تزریق، قابل کنترل است.گاهی نیز عوارض در 3 روز اول بعد از تزریق دیده می شود.

سردرد شایع ترین عارضه است. لرز، سرگیجه، تب، خارش، سرفه، تهوع و استفراغ، درد شکم و پشت، خستگی، دانه های پوستی، تغییرات فشار خون و … از جمله عوارض احتمالی این دارو هستند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض کادر درمانی با تجویز استامینوفن یا آنتی هیستامین یا دوزهای پایین پردنیزولون عوارض را کنترل خواهند کرد. پرستار هنگام تزریق فشار خون، درجه حرارت و نبض را چک می کند.

واکنش های آلرژیک مانند تنگی نفس به ندرت اتفاق می افتد. دارو از لحاظ انتقال عفونت هایی مانند هپاتیت و یا HIV کاملاً ایمن می باشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

منع مصرف داروی IVIG ایمونوگلوبولین

در بیماران دچار اختلال عملکرد قلبی یا کلیوی، دیابت، حساسیت به مالتوز یا ساکارز، واکنش های آلرژیک جدی و اختلالات انعقادی منع مصرف این دارو وجود دارد.

مصرف در زمان شیر دهی و بارداری مشکلی ایجاد نمی کند؛ بلکه تا حد زیادی از عوارض بعد از زایمان جلوگیری خواهد کرد. استفاده هم زمان با سایر داروها نیز تداخلی ایجاد نمی کند.

آیا داروی IVIG ایمونوگلوبولین با برنامه واکسیناسیون کودکان تداخلی ایجاد می کند؟

IVIG باعث مهار پاسخ بدن به واکسن های حاوی ویروس زنده مانند آبله مرغان، سرخجه و اوریون می‌شود. بنا بر این در صورت دریافت این واکسن ها تا 3 ماه IVIG تزریق نشود. و واکسن نیز حداقل 1 ماه وترجیحاً 3 ماه پس از یک دوره IVIG تزریق شود. دارو تاثیری بر سایر واکسن ها ندارد.

چرا داروی IVIG گران است؟ آیا جایگزینی دارد؟

مراحل تهیه این دارو بسیار پیچیده و پرهزینه می باشد. پلاسمای خون از10000 نفر گرفته شده، مواد غیرضروری و مضر آن در مراحل مختلف حذف شده و به طور کامل میکروب کشی می شود. در نهایت بسته بندی و در دمای خاص فریز می شود.

شبیه ترین ماده به این دارو آغوز شیر مادر (شیر مادر در روزهای ابتدایی تولد نوزاد) می باشد ولی به مراتب تاثیر کمتری دارد.

این دارو تقریبا کمیاب بوده و باید از مراکز معتبر مانند داروخانه هلال احمر تهیه شود. شرکت های دارویی مختلفی این دارو را تولید می کنند که البته تفاوتی در کیفیت محصولات وجود ندارد.

نکات مصرف IVIG ایمونوگلوبولین

* کاهش ادرار، افزایش ناگهانی وزن یا ورم پاها، می تواند نشانه ای از واکنش های کلیوی به دارو باشد.

* در صورت وجود درد، تورم، قرمزی یا برآمدگی در محل تزریق در دست یا پا به پزشک اطلاع دهید. این حالت ممکن است به علت ایجاد لخته باشد که در صورت نبود زخم گوارشی پزشک برای رفع آن آسپرین تجویز خواهد کرد.

* ادرار قهوه ای یا قرمز و پوست زرد نشانه های عوارض کبدی دارو است.

*برای کاهش عوارض، نوشیدن بیش از 7 لیوان آب قبل از شروع تزریق و ادامه ی این روند تا 1 ماه بعد از آخرین دریافت ضروری می باشد.

* از نوشیدن چای یا قهوه در روز قبل از تزریق خودداری شود.

* اندازه گیری میزان ادرار و انجام آزمایشات مربوط به کلیه (Bun,Cr) مرتب انجام شود.  

حتما بخوانید:


این مقاله خوب بود؟ 57 7  

عوارض داروی IVIG ایمونوگلوبولین ، موارد منع مصرف آن و جایگزین IVIG

امتیاز: 4.5 از 64 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود