تزریق انسولین چگونه است و چه مقدار انسولین باید تزریق کنیم؟

تزریق انسولین

آیا با تزریق انسولین دیابت کامل بهبود می‌آید؟

وقتی سلول‌های بتای لوزالمعده 90٪ کار خود را از دست دادند دیابت ظاهر می‌شود. این سلول‌ها در دیابت نوع یک به علت خودایمنی از بین می‌روند ولی تا 5 سال هنوز کمی کار می‌کنند. تحقیقات زیادی روی دیابت در حال انجام است که شاید چگونگی درمان را تغییر دهد و شاید درمان‌هائی بیاید که دیابت به‌کلی خوب شود ولی تا آنموقع فقط به فکر کنترل خوب دیابت با تزریق انسولین باشید و در جلوی کودک خود از کلمات ناامیدکننده و پرسش‌هائی که جواب آنها منفی است خودداری کنید چون روحیه کودک خراب می‌شود. اگر دیابت خوب کنترل شود از عوارض مزمن جلوگیری می‌شود و فرزند شما زندگی و عمر طبیعی خواهد داشت. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که تنظیم قندخون و کنترل دیابت به آن سختی که در ابتدا بنظر می‌رسد نیست و خیلی راحت است. 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

نهایتاً قبول واقعیت بیماری و کنار آمدن با آن و کنترل دقیق متابولیک می‌تواند از وقوع عوارض مزمن و حاد بیماری پیشگیری نموده و زندگی طبیعی را برای شخص ایجاد کند.

لوزالمعده که در قسمت ابتدائی روده باریک قرار دارد هم ترشحات خارجی دارد که داخل روده ریخته شده و باعث هضم غذاهای خورده شده می‌شود، و هم ترشحات داخلی که وارد خون شده و باعث تنظیم قندخون می‌شود یکی از این ترشحات داخلی انسولین است.

ترشح انسولین

انسولین به دو حالت ترشح می‌شود یکی انسولین پایه که در شبانه‌روز بطور مداوم بدون توجه به غذا خوردن ما ترشح می‌شود و دیگر انسولینی که با هر بار غذا خوردن ترشح می‌شود.

انسولین لانتوس (گلارژین) انسولین پایه را تشکیل می‌دهد و انسولین رَپید (آسپارت) انسولینی را تقلید می‌کند که با غذا خوردن ترشح می‌شود.

انسولین لانتوس 24 ساعت اثر دارد ولی در بچه‌ها که سوخ و ساز سریعتری دارند گاهی بیشتر از 12 ساعت دوام نمی‌آورد و ما مبجوریم آنرا در دو وعده تزریق کنیم (صبح و شب). پزشک تشخیص می‌دهد که یک وعده یا دو وعده انسولین لازم است.

انسولین رپید یا سریع که ماده آن آسپارت است اثرش 15 دقیقه بعد از تزریق شروع می‌وشد بعد از 2-1 ساعت به اوج می‌رسد و بعد از 4-3 ساعت تمام می‌شود.

انسلوین رِپید را باید با هر وعده غذا مصرف کنیم و چون نمی‌دانیم که کودک چقدر غذا می‌خرود می‌توانیم آنرا بلافاصله بعد از غذا بزنیم.

نحوه تزریق انسولین

قبل از تزریق به تاریخ مصرف توجه کنید.

در کشور ما که تابستان‌های گرم و داغ داریم بهتر است در راه حمل، انسولین را در محفظه حاوی یخ قرار دهید ولی قلم انسولین با یخ تماس مستقیم نداشته باشد. انسولین را درون یخچال نگه دارید. در درب یخچال و در جا یخی نگذارید در طبقات یخچال بگذارید. (2 تا 8 درجه سانتیگراد).

تزریق در قسمت‌های خارجی بازو، ران‌ها و زیر پوست شکم در نواحی پائین‌تر از ناف انجام می‌شود. هر تزریق باید 2 سانتیمتر با تزریق قبلی فاصله داشته باشد. بهتر است در هر ناحیه 6 تزریق یا بیشتر بسته به اندازه بازو یا ران انجم شود سپس به ناحیه بعدی بروید. محل تزریق را بصورت زیکزاکی تغییر می‌دهید. دقت کنید قبل از تزریق الکلی که برای ضدعفونی روی پوست مالیده‌اید خشک شده باشد.

چه مقدار انسولین بزنیم؟

میزان انسولین کودک شما براساس مطالعات پزشک شما در زمان بستری تعیین شده است ولی این مقدار ثابت نیست و تغییر می‌کند بنابراین خود شما باید بدانید که چگونه آنرا تغییر دهید که کودک دچار کمبود یا زیادی قندخون نشود.


این مقاله خوب بود؟ 11 2  

تزریق انسولین چگونه است و چه مقدار انسولین باید تزریق کنیم؟

امتیاز: 4.2 از 13 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود