فتق کشاله ران (مغبنی) در کودکان | برجستگی در محل اتصال ران و تنه

فتق کشاله ران (مغبنی) در کودکان

فتق کشاله ران (فتق مغبنی) برجستگی در بخشی از بدن است که ران و تنه به هم متصل میشوند. این برجستگی ممکن است در پسرها تا کیسه بیضه و در دخترها تا ناحیه تناسلی ادامه یابد.

به‌طور طبیعی، اعضای شکم توسط دیواره‌ای عضلانی نگه داشته شده‌اند. زمانی که قسمتی از روده‌ها یا سایر اعضای شکم از این دیواره به خارج رانده شود، فتق روی می‌دهد. این فتق در کودکان شایع است زیرا کودکان سوراخی در این دیواره عضلانی دارند که به طور طبیعی پس از تولد خیلی زود بسته می‌شود. اگر این سوراخ بسته نشود یا نوزاد خیلی زود به‌دنیا آمده باشد، فتق روی می‌دهد.

اگر قسمتی از روده در فتق گیر افتاده و دوباره به شکم برنگردد فتق می‌تواند خطرناک باشد. این حالت را فتق گیرافتاده می‌گویند که اگر روده، خون کافی دریافت نکند دچار تورم و آسیب می‌شود.

نشانه‌های زودرس فتق کشاله ران

نشانه اصلی این فتق، توده‌ای در کشاله ران است که گاه ظاهر می‌شود. اغلب، در زمان گریه یا زور زدن ظاهر شده و در زما ناتسارحت برمی‌گردد. ممکن است کودک کج‌خلق بوده و چیزی نخرود. اگر روده گیر بیفتد، برجستگی کشاله ران برنمی‌گردد. در این حالت، ممکن است فتق سفت به‌نظر برسد. سایر نشانه‌های فتق گیرافتاده عبارتند از:

  • گریه کردن
  • استفراغ
  • شکم متورم
  • قرمز یا آبی شدن ناحیه برجسته

درمان اروژانسی فتق کشاله ران

بله. اگر فرزندتان در ناحیه کشاله برجستگی دارد که بوجود می‌آید و سپس از بین می‌رود به پزشک مراجعه نمائید. فتق کشاله ران در کودکان همیشه باید درمان شود. اگر برجستگی کشاله ران جا نمی‌رود فوراً به پزشک مراجعه کنید. این یک اورژانس است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

آزمایش تشخیص فتق کشاله ران

بستگی به جنس او دارد. در پسرها معمولاً نیاز به بررسی نیست. در بعضی از موارد، ممکن است پزشک برای تشخیص درخواست سونوگرافی کند.

درمان فتق کشاله ران

تقریباً تمام کودکان نیاز به جراحی دارند. پزشکان معمولاً جراحی را پس از تشخیص انجام می‌دهند تا از خطر گیر افتادن روده جلوگیری شود. جراح می‌تواند این عمل را به ۲ روش انجام دهد:

جراحی باز- در طی جراحی باز، جراح برش کوچکی نزدیک فتق می‌دهد. سپس، بافت برآمده را به محل خود برمی‌گرداند. او لایه عضلانی را به یکدیگر می‌دوزد تا دوباره چیزی از آن بیرون نزند.

جراحی لاپاروسکوپی- در این نوع از عمل جراحی، جراح چند برش بسیار کوچک‌تر از روش قبل می‌دهد. سپس وسایل ظریفی را به ناحیه نزدیک فتق می‌رساند. یکی از آن‌ها در انتهایش دوربینی دارد که تصاویر را به صفحه تلویزیون می‌رساند. به این وسیله لاپاروسکوپ گفته می‌شود. سپس جراح با مشاهده تصاویر حاصل از آن، لایه‌های عضلانی را با بخیه فیکس می‌کند.

اگر روده گیر افتاده باشد، پزشک ابتدا سعی می‌کند تا فتق را جا بیندازد که در واقع، فشار دادن ملایم فتق به داخل شکم است. اگر این اقدام موثر باشد، جراح عمل خود را در طی چند روز انجام می‌دهد. اگر پزشک نتواند فتق را جا بیندازد، ممکن است عمل جراحی اورژانس لازم باشد.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

فتق کشاله ران (مغبنی) در کودکان | برجستگی در محل اتصال ران و تنه

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود