درمان نفروپاتی دیابتی و رژیم غذایی در بیماران کلیوی دیابتی

درمان نفروپاتی دیابتی

درمان نفروپاتی دیابتی

درمان بیماری نفروپاتی دیابتی برای متوقف ساختن یا آهسته کردن پیشرفت بیماری صورت می گیرد. معمولا درمان شامل کنترل دقیق قند خون است. کاهش فشار خون، مهم ترین درمان در بیماری کلیوی دیابتی است؛ زیرا فشار خون بالا موجب آسیب کلیوی می شود و می تواند به پیشرفت بیماری سرعت دهد. به بیماران توصیه می شود مصرف سیگار را متوقف کنند، از رژیم غذایی کم سدیم استفاده کنند، الکل ننوشند و به طور منظم ورزش کنند. در تعداد زیادی از بیماران کنترل فشار خون کفایت می کند. در موارد فشار خون و کلسترول بالا بایستی با تجویز پزشک از دارو استفاده کنند و اگر دارودرمانی موفقیت آمیز نبود، با تغییر رژیم غذایی و ورزش کاهش دهند.

اغلب نفروپاتی دیابتی پیشرفت می کند تا به مرحله ای می رسد که کلیه ها از کار می افتند. این روند ۱۰-۲۰ سال و یا بیشتر به طول می انجامد. هنگامی که کلیه ها کمتر از ۱۰٪ از سطح طبیعی عملکرد را داشته باشند، بیماری نفروپاتی دیابتی در مرحله نهایی از کار افتادن کلیه ها) خواهد بود. تحت چنین شرایطی کلیه نمی تواند به طور کامل مواد زائد و آب اضافی را تصفیه کند و سلامتی بیمار به خطر می افتد. مواد زائد و آب اضافی را می توان از طریق ماشین دیالیز و یا پیوند کلیه تصفیه کرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

نکات رژیم غذایی در بیماران کلیوی دیابتی

بیماران دیابتی به ویژه آنان که دچار علائم کلیوی اند بایستی غذاهایی را که می خورند دقیق کنترل کنند. رژیم غذایی باید محتوی پروتئین کمی باشد؛ زیرا افزایش پروتئین موجب آسیب کلیه می شود. مصرف نمک باید محدود شود تا فشار خون افزایش نیابد. وقتی بیماری کلیه پیشرفت می کند، به گونه ای که تولید ادرار بسیار کم یا قطع می شود، بایستی تجمع مایع در بدن بررسی شود.

درمان نفروپاتی دیابتی با رژیم غذایی

درمان تغذیه‌ای می تواند برای بیماران کلیوی دیابتی کمک کننده باشد. رژیم غذایی سالم یعنی کم چربی و کم پروتئین، می تواند از بدتر شدن بیماری کلیه جلوگیری کند. یک متخصص تغذیه می تواند رژیم غذایی سالمی را برای این بیماران برنامه ریزی کند تا سطح قند خون و کلسترول تحت کنترل باشد. فیزیوتراپی ممکن است برای افرادی که قادر به انجام ورزش نیستند جهت کنترل فشار خون و کلسترول مفید باشد.

درمان و کنترل دیابت با رژیم غذایی

درمان نفروپاتی دیابتی امکان‌پذیر است؟

شواهدی وجود دارد که اگر قند خون کنترل شود، بیماری نفروپاتی دیابتی، در مراحل اولیه برگشت پذیر است.

هنگامی که بیمار دفع آلبومین دارد، بیماری به آهستگی در حال پیشرفت است. با پیشرفت و بدتر شدن بیماری، نارسایی مزمن کلیه پدید می آید و در نهایت به از کار افتادن کلیه ختم می شود. هنگامی که کلیه ها از کار می افتند، بیمار باید از دیالیز مکرر و یا پیوند کلیه استفاده کند. معمولا الفروپاتی ناشی از دیابت، شدیدتر و عوارض جانبی بیشتری نسبت به نفروپاتی غیر دیابتی بر جای می گذارد.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

درمان نفروپاتی دیابتی و رژیم غذایی در بیماران کلیوی دیابتی

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود