تعداد نوبت و طول مدت دادن شیر مادر به نوزاد

دفعات و مدت شیر دادن به نوزاد

چند بار در روز به نوزاد شیر دهیم؟

تغذیه با شیر مادر را مطابق میل شیرخوار (هر زمان هر مدت که نیاز دارد) و به طور مکرر انجام دهید. باید به‌محض بروز علائم گرسنگی شیرخوار به او شیر داد. نشانه‌های زودرس گرسنگی عبارت‌اند از:

  • بیدار شدن
  • جستجوی پستان مادر
  • برگرداندن سر و نگاه کردن به پستان مادر
  • افزایش حرکات چشم
  • باز کردن دهان و بیرون آوردن زبان
  • مکیدن دست‌ها، لب‌ها، انگشتان یا زبان و ایجاد صداهای ظریف.

صبر کردن مادر تا زمان گریه شیرخوار برای شیر دادن توصیه نمی‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

گریه قوی، هلالی کردن پشت و به سختی به سینه آمدن از نشانه‌های دیررس گرسنگی نوزاد هستند و لازم است قبل از به پستان گذاشتن، او را در آغوش گرفت و آرام نمود.

در ۲-۱ هفته اول اغلب شیرخواران ۱۲-۸ بار در شبانه‌روز تغذیه می‌شوند. بعضی دوست دارند مکرر و هر ۶۰-۳۰ دقیقه تغذیه شوند، درحالی‌که بقیه ممکن است نیاز به بیدار کردن و تشویق به شیر خوردن داشته باشند. تعویض پوشک یا لمس پاها ممکن است شیرخوار را بیدار کند. اگر در هفته اول زندگی، ۴ ساعت از شیردهی قبلی گذشت و نوزاد خواب بود، او را بیدار کرده و شیر دهید. بعضی از نوزادان چندین نوبت تغذیه پشت سرهم داشته و سپس برای مدت طولانی‌تری می‌خوابند.

طول مدت شیر دادن به فرزند

مدت هر نوبت تغذیه به‌خصوص در هفته‌های اول زندگی متفاوت است. بعضی از شیرخواران در مدت ۵ دقیقه و برخی طی ۲۰ دقیقه یا بیشتر شیر می‌خورند. مدت شیردهی باید مطابق میل شیرخوار باشد. پس از تخلیه کامل یک پستان از پستان دیگر شیر دهید تا شیرخوار بتواند از شیر انتهایی تغذیه شود. شیر انتهایی هر نوبت تغذیه، چربی بیشتری از شیر ابتدایی هر نوبت تغذیه دارد و به وزن گیری نوزاد و احساس سیری او کمک می‌کند.

نشانه‌های سیری عبارت‌اند از: اکثر شیرخواران در ابتدای شیر خوردن بدنی سفت دارند که با سیر شدن شل می‌شود. اکثر شیرخواران با سیر شدن پستان را رها می‌کنند و برخی تا خواب رفتن مک های ضعیفی می‌زنند. که اگر شیرخوار کوچک‌تر از ۳-۲ ماه در طی شیر خوردن زود به خواب رفت، سعی کنید او را بیدار کرده و تشویق به شیر خوردن کنید.

توجه داشته باشید که هرگز از بطری یا پستانک استفاده نکنید.

جهش‌های رشد

گاه در سال اول زندگی، شیرخوار دفعات بیشتر یا طولانی‌تر شیر می‌خورد. بهرحال، در هر شیرخواری ممکن است افزایش اشتها در زمان‌های متفاوتی روی دهد. در مواقع نیاز شیرخوار، مادر باید به او بیشتر شیر دهد.

چه میزان شیر مادر برای نوزاد کافی است؟

بسیاری از والدین نگران دریافت ناکافی شیر هستند چون از میزان شیری که نوزاد خورد اطلاع ندارند. شواهد زیر نشان می‌دهد که دریافت شیر کافی بوده است.

نظارت بر پوشک‌ها

در دو هفته اول زندگی نوزاد، می‌توانید دفعات ادرار و مدفوع او را یادداشت کنید. به طور طبیعی، ۵-۴ روز پس از تولد، نوزاد باید حداقل ۶ نوبت ادرار شفاف یا زرد روشن داشته باشد. کمتر از ۶ پوشک خیس یا ادرار زرد تیره یا پرتقالی از علائم دریافت ناکافی شیر هستند و باید به پزشک اطلاع داده شود.

در چند روز اول پس از تولد، مدفوع چسبنده تیره‌رنگ (مکونیوم) دفع می‌شود. رنگ مدفوع به تدریج زرد خردلی تا قهوه‌ای روشن می‌شود و اغلب تا روز ۵-۴ زندگی، دلمه‌های شیر در آن قابل مشاهده هستند. تا روز چهارم اغلب نوزادان حداقل ۴ نوبت مدفوع روزانه دارند.

پی گیری وزن

نوزادان، پس از تولد وزن خود را از دست می‌دهند. در چند روز اول زندگی، کاهش وزن متوسط حدود ۱۵۰-۱۲۰ گرم وجود دارد. به‌طور طبیعی، کاهش وزن از روز پنجم متوقف‌شده و معمولاً وزن تولد در طی ۲-۱ هفته کسب می‌گردد. نوزادانی که بیشتر از این مقدار وزن از دست می‌دهند در معرض خطر کم‌آبی یا زردی هستند. در این صورت، با مشاوره شیردهی یا پزشک خود جهت تعیین علت این مورد مشورت نمایید.

ویزیت تمام نوزادان ۵-۳ روز پس از تولد و در دو هفتگی توصیه می‌شود تا علائم زردی، دی هیدراتاسیون، کاهش وزن یا سایر عوارض بررسی شده و به سوالات والدین پاسخ داده شود.

حفظ شیر مادر

تولید شیر مادر به تغذیه مکرر با شیر مادر بستگی دارد. با شیردهی منظم به شیرخوار، دو هورمون پرولاکتین و اکسی‌توسین آزاد می‌شود. تخلیه ناقص پستان مادر با شیر نخوردن منظم سبب کاهش تولید شیر می‌گردد. به‌علاوه به تعویق انداختن شیردهی سبب پر شدن پستان‌ها و نشت شیر می شود به این دلیل خانم‌های شیرده تشویق می‌شوند تا با بروز علائم گرسنگی در شیرخوار به او شیر دهند. پس از اتمام شیر خوردن از یک پستان، از پستان دیگر شیر داده می شود.

آیا شیر مادر برای نوزاد کافی است؟

اگر نوزاد زودرس نیست و دفعات کافی ادرار و مدفوع دارد، نیازی نیست که به او شیر مصنوعی، آب یا آب قند داده شود. دادن شیر مصنوعی، به‌خصوص اگر به جای شیر مادر داده شود (مانند قبل از خواب یا در طی شب)، خطر کاهش شیر مادر را در پی دارد. حتی در آب و هوای گرم، نیازی نیست که تا ۶ ماهگی به شیرخوار آب یا آب‌میوه داده شود.

مکمل‌های تغذیه‌ای

مکمل ویتامین یا مواد معدنی به شکل مایع با قطره چکان یا مخلوط با شیر دوشیده شده مادر داده می شود.

ویتامین D

بدن برای جذب کلسیم و فسفر به ویتامین D نیاز دارد که برای تشخیص که برای تشکیل استخوان‌ها ضروری هستند. سطح ناکافی ویتامین D در کودکان می‌تواند منجر به نرمی استخوان (ریکنز) گردد که سبب می‌شود تا استخوان‌ها شکننده بوده و به سادگی بشکنند.

ویتامین D شیر مادر برای برآورده کردن نیازهای شیرخوار کافی نیست. تنها منبع دیگر این ویتامین در شیر مادر خواران، نور خورشید است که خطراتش بیش از مزایای آن می باشد. تمام شیر مادر خواران باید از روزهای اول زندگی روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین D دریافت کنند.

آهن

آهن ماده مغذی ضروری است که بدن برای تولید و حفظ سلول‌های قرمز خونی به آن نیاز دارد. شیرخوارانی که سطح آهن بدنشان کم است مشکلاتی از قبیل کم‌خونی، اختلال سیستم ایمنی و تاخیر تکاملی دارند. آهن شیر مادر به سادگی جذب می‌شود. در نوزادان کم‌وزن یا آن‌هایی که زودتر از موعد بدنیا می آیند، معمولاً مکمل آهن زودتر از ۴ ماهگی شروع می‌شود.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

تعداد نوبت و طول مدت دادن شیر مادر به نوزاد

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود