رتینوپاتی دیابتی چیست؟

رتینوپاتی دیابتی آسیب عروق خونی شبکیه

رتینوپاتی دیابتی آسیب عروق خونی شبکیه است. شبکیه لایه خارجی حساس به نور چشم است که تصاویر را به پیام الکتریکی تبدیل و این پیام به سوی مغز ارسال می شود. شبکه یا رتین لایه نازک ظریفی است که در عقب چشم قرار گرفته است.

پیشتر درباره دیابت، درمان دیابت، علت دیابت و علائم بیماری دیابت نوشتیم، حال به توصیف رتینوپاتی دیابتی می‌پردازیم:

توصیف رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی عارضه‌ای شایع دیابت طولانی‌مدت است که موجب کوری در بزرگسالان می‌شود. درواقع دو نوع رتینوپاتی دیابتی وجود دارد:

  1. رتینوپاتی دیابتی غیر تکثیر شونده مرحله ابتدایی یا خفیف بیماری است که در آن از عروق چشمی نشت مایع و پروتئین به درون شبکیه آغاز می‌شود؛ بنابراین میزان اکسیژن رسانی به شبکیه محدود می‌شود. اغلب در این نوع رتینوپاتی تغییر دید یا سایر علائم مشاهده نمی‌شود. باوجود این، اگر مایع در مرکز چشم تجمع یابد، موجب تار شدن دید و یا از بین رفتن آن می‌شود. به تجمع مایع در مرکز شبکیه ادم یا ورم ماکولار گفته می‌شود.
  2. رتینوپاتی تکثیر شونده، نوع ثانویه یا پیشرفته بیماری محسوب می‌شود. عروق خونی جدید شروع به رشد به سمت مرکز شبکیه می‌کنند. این عروق شکننده‌اند و اغلب در مرکز چشم خون‌ریزی می‌کنند و موجب از بین رفتن دید و آسیب شبکیه می‌شوند؛ همچنین این عروق خونی غیرطبیعی موجب جدا شدن شبکیه می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

چند نفر در دنیا درگیر رتینوپاتی دیابتی هستند؟

سالانه تقریباً ۶۵۰۰۰ مورد جدید رتینوپاتی دیابتی نوع تکثیر شوند و همچنین ۷۵۰۰۰ مورد ادم ماکولار در ایالات متحد تشخیص داده می‌شود. شیوع رتینوپاتی دیابتی در بیماران دیابت نوع یک(40٪) بیشتر از دیابت نوع دو(20٪) است؛ همچنین بروز این بیماری ارتباط با مدت‌زمان دیابتی بودن فرد نیز دارد؛ به این معنی که بعد از 20 سال بیماری دیابت نوع یک، 90٪ بیماران رتینوپاتی دیابتی را تجربه می‌کنند. رتینوپاتی دیابتی در زنان و مردان به طور مساوی بروز می کند. اگرچه این بیماری در سنین 20-65 سال شایع و علت اصلی کوری است، اما در افراد دیابتی پیرتر، شیوع بالاتری دارد.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:ایا میتوان لووتیروکسین را قطع کرد؟

با سلام وخسته نباشید…خانمی ۳۵ ساله با مصرف قرص لوتیروکسین تیروئید کم کار به حد نرمال رسیده آیا...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص غدد پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود