درمان‌ افسردگی:روش های طبیعی،روان درمانی و دارویی

درمان افسردگی

افسرده شدن می تواند باعث شود که شما احساس درماندگی کنید. جهت مبارزه با افسردگی علاوه بر درمان‌های دارویی و روانشناختی، در موارد زیادی میتوانید به کمک خودتان بیاید و درمان مناسب خود را بیابید.
درمان های افسردگی به دو دسته کلی درمان های دارویی و روان درمانی تقسیم میشود که در ادامه مقاله به آن پرداخته ایم
در انتها به روش ها بسیار ساده و طبیعی برای درمان افسردگی پرداخته ایم

درمان­های روان­شناختی برای افسردگی

افسردگی
افسردگی

درمان­های روان­شناختی (که با عنوان درمان بوسیله صحبت کردن نیز شناخته می­شود) می تواند به شما کمک کند تا در الگوهای فکریتان تغییر ایجاد کرده و مهارت های مقابله‌­ای خود را بهبود ببخشید تا از این طریق بتوانید با استرس‌ها و درگیری­های زندگی کنار آمده و با آن مقابله کنید. درمان­‌های روان­شناختی به شما کمک می­کند تا با شناسایی و تغییر افکار و رفتار ناسالم، زندگی­ ای راحت و سالم داشته باشید.

انواع مختلفی از درمان­های روان­شناختی مؤثر برای افسردگی وجود دارد. در زیر به چند مورد از آن­ها اشاره می­کنیم:

درمان رفتاری-شناختی (CBT)

درمان افسردگی
درمان افسردگی

CBT یک درمان روان­شناختی است. CBT بر این اساس استوار است که شیوه فکر (شناخت) و عمل (رفتار) ما، بر نوع احساسات ما تأثیر می­گذارد. CBT یکی از موثر ترین روش های درمانی افسردگی است و برای گروه سنی گسترده‌ای، از جمله کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و افراد مسن، مفید می­ باشد.

CBT در واقل صحبت با یک متخصص درمان شناسی است این صحبت برای شناسایی الگوهای فکری و رفتاری که باعث می شود شما بیشتر در معرض افسردگی قرار گرفته یا به هنگام افسردگی مانع از بهبود شما می­گردد، می­باشد.

این روش با آموزش دادن به شما طرز فکر منطقی بابت مشکلات معمول، به شما کمک می­کند تا افکار و رفتار خود را تغییر داده و الگوهای رفتاری و واکنش­های خود را به رویکرد­هایی واقع گرایانه و مثبت، تغییر دهید.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

روان‌‌درمانی بین فردی (IPT)

درمان افسردگی
درمان افسردگی

IPT یک درمان روانشناختی ساختار‌یافته است که بر مشکلات روابط شخصی و مهارت­های مورد نیاز برای مقابله با این مشکلات متمرکز است. IPT مبتنی بر این نظریه است که مشکلات ارتباطی می تواند تأثیر قابل توجهی بر فردی که در معرض افسردگی قرار دارد، داشته باشد و حتی ممکن است آن را تشدید کند.

IPT به شما کمک می کند تا الگوهای روابط خود را که باعث افسردگی شما می شوند، تشخیص دهید. شناسایی این الگوها به این معنی است که شما می‌توانید بر بهبود روابط، مقابله با غم‌و‌اندوه و پیدا کردن راه‌های جدید برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، متمرکز شوید.

رفتار درمانی

درمان افسردگی
درمان افسردگی

در حالی که رفتار درمانی یک جزء اصلی از درمان رفتاری-شناختی است (CBT)، بر خلاف CBT، در این روش هدف تلاش برای تغییر باورها و نگرش ها نیست. در عوض بر تشویق فعالیت­هایی که پاداش دهنده، دلپذیر یا رضایت بخش هستند، تمرکز می­کند؛ هدف این روش معکوس کردن الگوهای اجتناب، گوشه­‌گیری و عدم فعالیت است که همگی باعث تشدید افسردگی می‌­گردند.

شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT)

MBCT به طور کلی به صورت گروهی مورد استفاده قرار می‌­گیرد و شامل یک نوع مراقبه به نام “مدیتیشن ­آگاهی ذهن ” است. این روش به شما می آموزد که در لحظه فعلی تمرکز کنید – تنها به آنچه که تجربه می کنید، چه خوش­آیند و چه ناخوش­آیند باشد – بدون اینکه درصدد تغییر آن بر بیایید. در ابتدا، این رویکرد برای تمرکز بر عادات جسمانی (مانند تنفس) مورد استفاده قرار می گیرد، اما پس از آن به سمت تمرکز بر احساسات و افکار می­رود.

MBCT به شما کمک می­کند تا از فکر به آینده و گذشته جلوگیری کرده و از افکار و احساسات منفی بپرهیزید. این روش از ابتلای مجدد به افسردگی، نیز جلوگیری می­کند؛ زیرا به شما آموزش می­‌دهد که متوجه احساس ناراحتی و افکار منفی خود، پیش از آنکه در شما پایدار گردند، بشوید. در نتیجه قادر خواهید بود با سرعت بیشتر و به صورت موثرتری از عهده علائم هشدار دهنده بر بیایید.

درمان­های دارویی برای افسردگی

درمان دارویی اصلی برای افسردگی داروهای ضد افسردگی می­باشد. در مورد داروهای ضد افسردگی اطلاعات غلط بسیاری وجود دارد ، اما باید خاطر نشان کرد که در درمان افسردگی متوسط و شدید و برخی از اختلالات اضطرابی بسیار مفید می‌­باشند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

نکته مهم در مورد تمام داروهای ضد افسردگی این است که آنها حداقل باید بین 6-2هفته مصرف شوند تا اثر کامل خود را بگذارند. علاوه براین تنظیم مقدار دارو و همچنین قطع دارو حتما باید توسط پزشک انجام شود.

اگرچه ضدافسردگی ها اعتیاد آور نیستند ولی قطع ناگهانی آنها ممکن است موجب علائم محرومیت و یا عود افسردگی می شود. گاهی لازم است کسانی که افسردگی مزمن یا عود کننده دارند به مدت طولانی دارو مصرف کنند.

. دو دسته دارویی مهم در درمان افسردگی عبارت است از :
1. داروهای بازدارنده بازجذب سروتونین ( SSRI) و
2.بازدارنده بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI)

این داروها از جدید ترین داروهای ضدافسردگی هستند که به دلیل اثربخشی بالا و عوارض جانبی کم محبوبیت زیادی دارند . SSRI ها با بازداری جذب مجدد سروتونین باعث افزایش میزان آن در مغزمی شوند.

فلوکستین ( پروزاک)، سرترالین(آسنترا)، پاروکستین(پکسل) و سیتالوپرام ازجمله مشهورترین این داروها هستند

اگر در معرض افسردگی متوسط تا شدید هستید، پزشکتان ممکن است داروهای ضد افسردگی به همراه درمان‌های روان­شناختی، را برایتان تجویز کند. داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات به این دلیل تجویز می‌شوند که درمان های دیگر موفق نبوده و یا درمان های روا­ن­شناختی به علت شدت بیماری یا عدم دسترسی به شرایط درمان، امکان پذیر نیست.

معمولاً افراد مبتلا به اشکال وخیم‌تر افسردگی (اختلال دوقطبی و روان­پریشی) بایستی از درمان­های دارویی استفاده کنند. این داروها شامل تثبیت­ کننده­‌های خلق، داروهای ضد روان­پریشی و داروهای ضد‌افسردگی، می‌باشند.

10 درمان طبیعی افسردگی

افسرده شدن می‌تواند باعث ایجاد حس درماندگی در شما گردد. شما به همراه درمان و گاهی اوقات دارو، کارهای زیادی هست که می­توانید برای بهبود خود انجام دهید. تغییر رفتار شما از جمله فعالیت بدنی، شیوه زندگی و حتی نوع تفکرتان- همه به کمک درمان‌های طبیعی افسردگی حل شدنی اند.

این نکات می تواند به شما در بهبود وضعیت‌تان کمک کند؛ همین حالا شروع کنید:

  1. برنامه‌ریزی داشته باشید.  ایان کوک، که یک روانپزشک و مدیر کلینیک افسردگی در UCLA است، می‌گوید: اگر شما افسرده هستید، به یک برنامه روزانه نیاز دارید.

افسردگی می تواند ساختار را از زندگی شما دور کند. هر روز بی‌هیچ برنامه­‌ای به روز بعد تبدیل می‌شود. تنظیم یک برنامه روزانه می ‌واند به شما در مسیر بهبودی کمک کند.

  1. تعیین اهداف. وقتی افسرده می‌شوید، ممکن است احساس کنید که نمی توانید هیچ کاری انجام دهید. این باعث می شود شما در مورد خودتان احساس بدی کنید. برای رهایی از این افکار اهداف روزانه خود را تعیین کنید.

کوک می گوید: “با برنامه‌های بسیار کوچک شروع کنید. هدف خود را به گونه­‌ای تعیین کنید که مطمئن باشید در آن موفق می­‌شوید؛ برای مثال شستن ظروف غذا”.

با گذشت زمان و کسب حس بهتری نسبت به خودتان، می‌توانید اهداف روزانه چالش برانگیزتری را به برنامه­ روزانه خود اضافه کنید.

  1. ورزش. ورزش باعث افزایش ماده شیمیایی اندورفین، که حس خوبی را در بدن ایجاد می‌کند، می­گردد. همچنین ممکن است در دراز مدت برای افراد مبتلا به افسردگی فوایدی را به همراه داشته باشد. به گفته­ کوک ورزش منظم مغز را تشویق به پایداری در افکار مثبت می‌کند.

به چقدر تمرین نیاز دارید؟ شما برای سلامتی نیازی به تمرینات ماراتن ندارید. تنها چند بار پیاده‌روی در طول هفته نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

  1. سالم غذا بخورید. هیچ رژیم غذایی جادویی برای رفع افسردگی وجود ندارد. با این حال دقت در غذایی که می‌خورید می­تواند کمک کننده باشد. اگر افسردگی تمایل به پرخوری را در شما افزایش داده است، کنترل غذا خوردن به شما کمک خواهد کرد که احساس خوبی داشته باشید.

اگر چه هیچ چیز قطعی نیست، اما کوک می گوید شواهدی وجود دارد که غذاهایی با اسید چرب امگا 3 (مانند ماهی آزاد و ماهی تن) و اسید فولیک (مانند اسفناج و آوکادو) می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند.

  1. به اندازه کافی بخوابید. افسردگی می‌تواند باعث کم‌خوابی شده و کم‌خوابی افسردگی را بدتر می­کند.

راه حل چیست؟

با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی خود شروع کنید. به رختخواب بروید و هر روز در یک زمان خاص بیدار شوید. سعی کنید که به خواب نیمروزی نروید. هر چیزی که باعث حواس پرتی شما می­شود، از جمله کامپیوتر و تلوزیون، را از اتاق خود خارج کنید. این کارها در طول زمان خواب شما را بهبود می­بخشد.

  1. مسئولیت هایی را بر عهده بگیرید. به هنگام افسردگی تمایل به کنار کشیدن از زندگی و بی توجهی به مسئولیت­ها در زندگی و محل کار افزایش می­یابد. فعال باقی ماندن و پذیرش مسئولیت­های روزانه می تواند به شما در حفظ شیوه زندگی و در نهایت مقابله با افسردگی، کمک کند. آن­ها به شما انگیزه داده و احساس موفقیت را در شما زنده می­کنند.

بهتر این است که درگیر مدرسه یا کار تمام وقت نباشید و کارهایتان را بصورت پاره وقت انجام دهید. اگر برایتان مقدور نبود، سعی کنید بخشی از زمان خود را به انجام کار داوطلبانه بپردازید.

  1. افکار منفی خود را به چالش بکشید. در مبارزه با افسردگی، بسیاری از اقدامات ذهنی است، یعنی تغییر در چگونگی فکر کردن. هنگامی که افسرده هستید غالباً به بدترین نتایج ممکن دست می‌یابید.

دفعه بعد که احساس‌تان نسبت به خودتان وحشتناک بود، از منطق به عنوان درمان طبیعی افسردگی استفاده کنید. ممکن است احساس کنید که هیچکس دوستتان ندارد، اما آیا شواهد واقعی وجود دارد؟ ممکن است احساس کنید که بی‌­ارزش­ترین فرد این سیاره هستید، اما این واقعا محتمل است؟ این کار نیاز به تمرین دارد، اما به مرور زمان شما می‌توانید آن افکار منفی را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، از بین ببرید.

  1. قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک خود مشورت کنید. کوک می گوید “شواهد امیدوار کننده‌ای درباره مکمل‌های خاص برای درمان افسردگی وجود دارد”. این مکمل­ها شامل روغن ماهی و اسید فولیک هستند. اما قبل از این که از نتایج آن­ها مطمئن شوید باید تحقیقات بیشتری بر رویشان انجام شود. همیشه قبل از شروع هرگونه مکملی با پزشک خود مشورت کنید؛ علی الخصوص اگر قبلا دارویی را مصرف کرده باشید.
  2. کار جدیدی انجام دهید. هنگامی که افسرده هستید، زندگی برایتان یکنواخت می­گردد. خودتان را مجبور به انجام کاری متفاوت کنید؛ رفتن به موزه، مطالعه یک کتاب که قبلا آن را خوانده‌­اید بر روی نیمکت یک پارک، کار داوطلبانه در یک رستوران، و یا ثبت نام در یک کلاس زبان‌آموزی.

“هنگامی که ما خود را به چالش می‌کشیم تا کاری متفاوت انجام دهیم، تغییرات شیمیایی در مغز رخ می‌دهد. تلاش برای انجام کاری جدید باعث تغییر سطوح دوپامین مغز می‌شود که با شادی، لذت و یادگیری همراه است.”

  1. سعی کنید که برای خود لذت‌هایی را فراهم کنید. اگر مبتلا به افسردگی هستید برای کارهایی که از آن لذت می­برید وقت بیشتری صرف کنید.اگر دیگر هیچ چیزی سرگرم کننده نباشد، چطور؟ کوک می گوید: “این تنها نشانه ای از افسردگی است.” به هر حال باید تلاش خود را بکنید.

هر چقدر هم که عجیب به نظر بیاید بایستی برای سرگرم کردن خود تلاش کنید. برای انجام کارهایی که قبلا از آن لذت می‌بردید، برنامه ریزی کنید، هرچند که به نظرتان خیلی روزمره بیایند. به سینما رفته و یا برای ناهار یا بی‌هیچ دلیلی با دوستان‌تان بیرون بروید.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

درمان‌ افسردگی:روش های طبیعی،روان درمانی و دارویی

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره: استرس و عصبی بودن را چگونه کنترل کنیم

سلام من۲۲سالمه مشکل اعصاب دارم خیلی زودعصبی میشم استرسی هم هستم تا اندک چیزی هم منو عصبی میکنه...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
مشاوره سوزش معده و درمان آن

سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه و زن هستم الان چند ساله سوزش معده دارم البته همیشه نه...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
ناخن جویدن کودک را چگونه درمان کنیم

سلام خسته نباشید.بچه های من دوقلوهستن.دختروپسر4ساله.پسرم خیلی خواهرشواذیت میکنه .براهمین دخترم ناخوناشو میخوره.ممنون میشم راهنمایی کنید پاسخ متخصص...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
مشاوره: استرس بیش از حد و اضطراب زیاد را چطور درمان کنیم

سلام خسته نباشید من خیلی شدید استرس دارم هرکاریم میکنم نمیتونم خودمو کنترل کنم ذهنیتم خیلیییی منفیه همش...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
عوارض قطع مصرف فلووکسامین چیست؟

سلام خسته نباشید. به علت ابتلا به وسواس و OCD فلووکسامین مصرف میکنم. الآن ۹ ماهه که...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود