آزمایش تشخیص هپاتیت E

یکی از انواع هپاتیت، هپاتیت نوع E است. این بیماری توسط عامل ویروسی ایجاد می‌شود. هپاتیت E بیماری حاد ( با علائم خفیف) و کوتاه مدت بوده که در اثر آلودگی آب آشامیدنی به مدفوع انسان ایجاد می‌شود. در مناطقی که دارای بهداشت ضعیف هستند

دوره نهفتگی در این بیماری ۲ تا ۸ هفته است و سپس علائم آن بروز می‌کند. در صورتی که هپاتیت E باعث نارسایی زودرس کبد( از بین رفتن سلول‌های کبد) شود، احتمال مرگ بیمار بسیار زیاد خواهد بود. با تشخیص به موقع این بیماری می‌توان آن را درمان کرده و بهبودی پیدا نمود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

یکی از آزمایش‌هایی که برای تشخیص ویروس هپاتیت E انجام می‌شود، بررسی نمونه مدفوع در زیر ذره بین است. اما این آزمایش مطمئن نیست. زیرا هنگامی که نمونه مورد آزمایش در مدت زمان کوتاهی نگهداری شود، ویروس از بین خواهد رفت و ممکن است در آزمایش نشان داده نشود.

هنگامی که ویروس هپاتیت E وارد بدن می‌شود، مانند دیگر انواع ویروس هپاتیت، دستگاه ایمنی بدن را تحریک می‌کند. در این حالت علیه ویروس پادتن تولید می‌شود. تولید پادتن باعث آسان شدن عمل بیگانه خواری و از بین بردن ویروس می‌گردد.

در عمل بیگانه خواری، ذرات جاند مانند ویروس توسط سلول‌هایی به نام فاگوسیت بلعیده شده و از بین می‌روند. با انجام آزمایشات خونی می‌توان میزان بالای پادتن را که نشانگر وجود ویروس هپاتیت E در بدن است، تشخیص داد. با این حال متاسفانه آزمایشات خونی که نشان‌دهنده مقدار پادتن هستند در سطح گسترده وجود ندارند.


این مقاله خوب بود؟ 6 3  

آزمایش تشخیص هپاتیت E

امتیاز: 3.3 از 9 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود