پیشگیری و درمان هپاتیت E

بیماری هپاتیت E که در مناطقی که بهداشت ضعیفی دارند، شیوع بالایی دارد، توسط عامل ویروسی ایجاد می‌شود. این بیماری یکی از انواع هپاتیت بوده و در اثر آلوده بودن آب آشامیدنی به مدفوع انسانی ایجاد می‌شود. هپاتیت E طریق مدفوعی- دهانی منتقل می‌گردد. بیماری هپاتیت E دارای دوره نهفتگی ۲ تا 8 هفته است و پس از آن علائم در بیمار بروز می‌کند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

هپاتیت Eهرگز به صورت مزمن( طولانی مدت) تبدیل نمی‌شود و عموماً به صورت بیماری حاد ( با علائم خفیف) و کوتاه مدت خواهد بود. بیماران پس از گذراندن چند هفته دوره بیماری بهبودی پیدا کرده و دیگر ناقل بیماری نیستند.

چنانچه بیماری هپاتیت E باعث نارسایی زودرس کبد شود، کشنده خواهد بود. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا درمانی برای ویروس هپاتیت E و جلوگیری از همه گیری آن وجود دارد؟ در ادامه مطلب به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

متاسفانه تاکنون کامل برای درمان بیماری حاد هپاتیت E یافت نشده است و این مسئله برای تمامی انواع هپاتیت حاد نیز صادق است. هنگامی که بیمار مبتلا به هپاتیت E می‌شود باید رژیم غذایی متعادلی داشته و تا حد امکان استراحت کند.

 پیشگیری از هپاتیت E

علائم هپاتیت E پس از ۲ تا ۸ هفته در بیمار ظهور می‌کند. عموما بیماران مبتلا به هپاتیت E پس از گذراندن دوره بیماری بهبودی پیدا کرده و دیگر ناقل ویروس نخواهند بود.

اما اگر این بیماری در فرد، نارسایی زودرس کبد ایجاد کند، به احتمال زیاد منجر به مرگ وی خواهد شد. به منظور پیشگیری از هپاتیت E باید نکات لازم رعایت شود. بدین ترتیب از ابتلا به این بیماری جلوگیری به عمل خواهد آمد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

تا کنون تلاش‌های بسیاری برای استفاده از سرم خون حاوی پادتن ویروس هپاتیت E صورت گرفته تا از ابتلای افرادی که در معرض این بیماری هستند، پیشگیری شود.

اما متاسفانه این تلاش‌ها بی فایده بوده است. هم‌چنین چندین واکسن برای هپاتیت E مورد آزمایش قرار گرفته است ولی هنوز هیچ گونه واکسن مشخصی برای آن پیدا نشده است.

با تحقیقاتی که در حال انجام است، امکان ساخته شدن داروهای ضد ویروسی موثری برای هپاتیت E وجود دارد. در حال حاضر بهترین روش برای پیشگیری از هپاتیت E نوشیدن آب سالم بوده و باید در هنگام مسافرت از آب و نوشیدنی‌های استرلیزه و سالم استفاده نمود.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

پیشگیری و درمان هپاتیت E

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود