آرتروز چیست؟ و درمان تعویض مفصل در آرتریت چگونه است؟

ارتوپد ها در طول تحصیل خود شیوه های درمان بسیاری از بیماری های تخریبی استخوان همچون التهاب مفصل (آرتروز)، پوکی استخوان، سندرم تونل کارپال را می آموزند.
گزینه‌های درمانی در این میان طیف وسیعی از تغییر رژیم غذایی، تجویز دارو، تزریق کورتون ها، توصیه به ورزش به صورت روزمره تا اقدام به جراحی و درمان جایگزینی هورمون را در بر می‌گیرد.
آرتروز یا التهاب مفصل حاصل آسیب یا فرسودگی سطح مفصل (غضروف) است که تماس دردناک استخوان بر استخوان را سبب می شود. شایع ترین علل این عارضه استئو آرتریت و آرتریت روماتوئیدند ولی انواعی از علل دیگر با شیوع کمتر نیز وجود دارند.
البته نتیجه نهایی در همه موارد فوق یکی است و آن آسیب به سطح صاف مفصل و ظهور سطحی خشن است که هنگام راه رفتن و ساییده شدن بر یکدیگر، باعث درد می‌شود. شاید بتوان بزرگ ترین پیشرفت علم پزشکی در درمان آرتریت طی بیست سال گذشته را جانشینی مفصل دانست.
آن گاه که انتخاب بیمار برای انجام تعویض مفصل به درستی صورت پذیرفته باشد، منافع فراوانی نصیب بیمار خواهد شد و حتی بهبودی چشمگیر در کیفیت زندگی بیماران حاصل می آمد که زمین گیر شده اند و یا ناچار از نشستن روی صندلی چرخ دار هستند.

جراحی تعویض مفصل مصنوعی

جانشینی کامل مفصل ران، نوعی جراحی است که در آن جراح ابتدا سطوح خشن روی مفصل را می تراشد و سپس آن را با سطح صاف مفصل مصنوعی جانشین می کند. این عمل، فرآیندی پیچیده است که جراح در حین انجام عمل آن، تک تک اجزای آن را به دقّت و در بهترین شرایط در کنار یکدیگر قرار می‌دهد، برخی قطعات نیز در این میان از جنس فلز و پلاستیک سخت ویژه است که در پزشکی کاربرد دارد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


در جراحی جانشینی مفصل ران، امروزه دو گزینه عمده وجود دارد: یک گزینه چسباندن مفصل مصنوعی (سیمان کاری) به استخوان است.
تحقیقات قدیمی نشان داده است که مفاصل مصنوعی جانشین شده با سیمان کاری، معمولاً میانگین عمری معادل ۱۰ تا ۱۵ سال دارند و سپس سست و دردناک می شوند. «نسل سوّم) و نوین فنّاوری سیمان کاری، بر این دوره بسیار بیشتر افزوده است.
گزینه دیگر ثابت کردن مفصل مصنوعی به استخوان با رشد دادن استخوان بر سطحی از مفصل مصنوعی است که برای رشد استخوان تدارک دیده شده است [و بدین ترتیب استخوان، مفصل مصنوعی را در خود می‌گیرد]. اگرچه ابتدا نیاز به افزایش طول کارکرد مفاصل مصنوعی در افراد بین ۴۰ تا ۵۰ سال باعث تکوین و توسعه این دسته از جراحی های جانشینی مفصل شد، اما بررسی های آغازین با نتایج چندان خوشایندی همراه نبود. تحقیقات تکمیلی معلوم کرده اند که فنّاوری های بسیار مدرن سیمان کاری، بیشتر از روش رشد استخوانی بر طول عمر مفصل مصنوعی می افزاید و این نکته به خصوص در انتهای پایینی مفصل یعنی وجه رانی آن بیشتر مشهود است.
از دیگر سو رشد استخوان و دربرگرفتن مفصل مصنوعی زمان‌بر است و تا هنگامی که کاملاً روی دهد، یعنی حدود یک سال یا قدری بیشتر برای بیمار دردناک است، حال آن که در فنّاوری سیمان کاری، چسب به کار گرفته و به سرعت و با انجام جراحی سفت می شود و لذا در مراحل آغازین نسبت به گزینه دوم با درد کمتری همراه است.
بررسی های پژوهشی تفاوت چندانی در کیفیت جراحی بین دو گزینه فوق الذکر در سر مفصل ران مصنوعی نشان نداده‌اند. اغلب اعضای آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا امروزه بر این باورند که جایگزینی ترکیبی مفصل (یعنی بهره‌گیری از هر دو گزینه در کنار یکدیگر) بهترین شرایط را فراهم می آورد.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

آرتروز چیست؟ و درمان تعویض مفصل در آرتریت چگونه است؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:پاهای پرانتزی

سلام خسته نباشیدداداشم ۲۴سالشه ازداروی خاصی استفاده نمیکنه ،بیماری هم نداره.فقط پاهاش کمی پرانتزی شده .ازبچگیش مدل پاش...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد
علت درد آرنج چیست؟

باعرض سلام خدمت دکترای عزیز. من ۳۴ سالمه وحدودا دو هفته هست که آرنج دست چپم درد...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود