بیماری هپاتیت E چیست و چه خطراتی دارد

یکی از بیماری‌های شایع که امروزه در سراسر دنیا منتشر شده است، بیماری هپاتیت است. عامل ایجاد کننده هپاتیت، ویروس بوده که انواع مختلفی دارد. بسته به نوع عامل ویروس هپاتیت، این بیماری می‌تواند از طریق غذا یا آب آلوده و یا از طریق خون منتقل شود. بیماری هپاتیت بیماری خطرناکی است که در صورت عدم رسیدگی می‌تواند کشنده باشد.

یکی از انواع این بیماری، هپاتیت نوع E است. عامل این بیماری با هپاتیت نوع A و نوع B مقفاوت است. هپاتیت E بیماری حاد (علائم خفیف) و کوتاه مدت است که برخی اوقات نارسایی کبد نیز ایجاد می‌کند.
در سال ۱۹۸۷ محققین موفق شدند ویروس هپاتیت E را در آزمایشگاه کشت دهند. انتقال ویروس از طریق مدفوعی- دهانی است. این ویروس به صورت بومی (آندمیک) در کشورهایی وجود دارد که آب آشامیدنی آلوده به مدفوع انسانی شده و بدون تصفیه مصرف می‌گردد.
در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و آسیایی که دارای بهداشت ضعیف هستند، این ویروس به صورت گسترده و همه گیر وجود دارد. در ایالات متحده و کانادا هیچگونه شیوعی از این بیماری گزارش نشده است.
تنها افرادی که به مناطق بومی این بیماری (مناطق که در آن ویروس هپاتیت E همه‌ گیر است) سفر می کنند، احتمال ابتلا به ویروس هپاتیت c و انتقال آن در این کشورها را دارند.

عوارض و خطرات هپاتیت E

در ایالات متحده هپاتیت E کشنده نیست اما در مناطق دیگر حدود ۱ تا ۲ درصد از افراد دچار نارسایی  پیشرفته کبد شده و می میرند. همچنین در زنان باردار بیش از ۲۰ درصد احتمال مرگ وجود دارد.این نکته که آیا با یک بار مبتلا شدن به این بیماری، بدن نسبت به آن ایمنی کسب می‌کند و یا ممکن است در طول زمان دوباره به این بیماری مبتلا شود در هاله ای از ابهام است


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

بیماری هپاتیت E چیست و چه خطراتی دارد

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود