پیشگیری و درمان های اصلی یبوست

یبوست

یبوست یکی از بیماری­های شایع بوده که با رعایت رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی به سادگی قابل پیشگیری می­باشد.

برخی از روش­های پیشگیری از ابتلا به این بیماری

افزایش فیبر در رژیم غذایی

فیبر در میوه ها، سبزیجات، برنج ، نان گندم، ماکارونی گندم، دانه ها، آجیل، جو دوسر، بنشن­ها و غیره وجود دارد. اکثر بزرگسالان به علت عدم وجود فیبر کافی در رژیم غذایی از یبوست رنج می برند.

یک فرد روزانه به حداقل 18 گرم فیبر نیاز دارد. غذاهایی که غنی از فیبرند باعث می شوند که فرد مدت­ زمان بیشتری احساس سیری داشته باشد و همچنین از پرخوری نیز جلوگیری می­کند.

فیبر به تشکیل غذاهای جامد یا نیمه جامد در روده و همچنین به دفع مدفوع، کمک می کند. با این حال، افزایش فیبر در رژیم غذایی باید تدریجی باشد. افزایش ناگهانی فیبر در رژیم غذایی ممکن است موجب نفخ کردن و گرفتگی عضلات شکمی شود.

مصرف مایعات کافی

رژیم غذایی باید حاوی مقدار کافی مایعات سالم باشد. مایعات به جلوگیری از کم آبی که ممکن است منجر به یبوست شود، و همچنین به نرم­شدگی و دفع راحت مدفوع، نیز کمک می­کنند.

افرادی که به ویژه در آب­ و هوای گرم و مرطوب شدیداً ورزش می کنند، به سرعت آب بدن خود را از دست داده، و ممکن است به منظور جلوگیری از کمبود آب و یبوست، به مصرف بیشتر مایعات نیاز پیدا کنند.

برخی از مایعات مانند کافئین و نوشیدنی­های الکلی و گازدار برای حرکات روده ای مناسب نبوده و قهوه یا الکل بیش از حد ممکن است باعث ایجاد یبوست شود.

سبک زندگی پر تحرک

عادت به عدم تحرک اغلب باعث یبوست شده و فعال و متحرک بودن باعث جلوگیری از آن می­گردد. در حالت ایده­آل، توصیه می­شود که هر فرد در هفته حدود 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشد.

عادات صحیح رفح حاجت

نیاز به رفتن به توالت هرگز نباید نادیده گرفته شود. هنگامی که دفع ادرار یا مدفوع را به تأخیر می اندازید، معمولا حس نیاز به آن از بین رفته و این ممکن است خطر ابتلا به یبوست را افزایش دهد.

بهترین زمان برای دفع مدفوع صبح یا نیم ساعت بعد از یک وعده غذایی کامل است. استفاده از توالت باید طی مدت مناسب و حفظ حریم خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

اطفال باید به هنگام آموزش استفاده از توالت، عادات خوب را یاد بگیرند. ترس از دفع مدفوع و درد مرتبط با آن باید در کودکان مورد توجه قرار گیرد تا از ابتلا به یبوست مزمن در طول زندگی آن­ها جلوگیری شود.

12 روش خانگی برای درمان یبوست

یبوست
یبو

راه های بسیاری برای کمک به کاهش یبوست وجود دارد. شما می توانید این روش­ها را به راحتی در خانه خود به کار گیرید.

 1. آب بیشتری بنوشید

مصرف کم آب به تدریج می تواند باعث یبوست شود. برای جلوگیری از این اتفاق نیاز است تا روزانه به مقدار کافی آب بنوشید. برخی مطالعات نوشیدن آب گازدار را در مواجهه با یبوست موثرتر از آب لوله کشی می دانند. این موضوع بخصوص شامل افراد مبتلا به یبوست مزمن یا سندرم روده تحریک پذیر می باشد. با این حال، نوشیدنی های گازداری مانند نوشابه های گازدار را مصرف نکنید، چون هم برای سلامتی مضر بوده و هم ممکن است یبوست شما را بدتر کند.

 1. فیبر بیشتری را مصرف کنید (بخصوص فیبرهای قابل حل)

به افرادی که مبتلا به یبوست هستند اغلب پیشنهاد می شود که مصرف فیبر خود را افزایش دهند. این به این دلیل است که تصور می شود که افزایش مصرف فیبر، حجم و انسجام حرکات روده را افزایش داده و باعث می شود که مدفوع به راحتی عبور کنند. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف فیبر می تواند باعث بدتر شدن یبوست گردد. این به دلیل آن است که نوع فیبر رژیمی که شما به رژیم غذایی خود اضافه می­کنید جهت درمان یبوست بسیار مهم است.

فیبرهای مختلفی در رژیم غذایی وجود دارد، که به دو دسته کلی تقسیم می­گردند:

 • فیبرهای نامحلول: در سبوس گندم، سبزیجات و غلات کامل یافت می شود.
 • الیاف محلول: در سبوس جو، جو، آجیل، دانه­ها، لوبیا، عدس و نخود، و همچنین برخی از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

مطالعات نشان دادند که استفاده از فیبرهای نامحلول به عنوان درمان یبوست نتیجه­ای را در بر ندارد. این موضوع به این دلیل است که فیبر نامحلول می تواند یبوست را در افراد مبتلا به مشکلات عملکرد روده ای مانند IBS یا یبوست مزمن ایدوپاتیک بدتر کند. همچنین برخی از فیبرهای محلول قابل تخمیر نیز ممکن است در درمان یبوست ناکارآمد باشند، زیرا آنها توسط باکتری موجود در روده تخمیر می شوند و ظرفیت نگهداشت آب خود را از دست می دهند.

بهترین انتخاب برای استفاده از مکمل های فیبر جهت درمان یبوست، فیبر محلول غیر قابل تخمیر  مانند پسیلیوم، می­باشد. برای جلوگیری از ابتلا به یبوست، باید ترکیبی از الیاف محلول و غیر محلول را استفاده کنید. میزان توصیه شده فیبر در روز 25 گرم برای زنان و 38 گرم برای مردان است.

 1. بیشتر ورزش کنید

یک مطالعه تصادفی که اخیراً بر روی افراد مبتلا به یبوست که از IBS رنج می­برند، انجام شده است، نشان می­دهد که ورزش به طور قابل توجهی علائم یبوست را کاهش می­دهد. اگر مبتلا به یبوست هستید، سعی کنید به طور منظم به پیاده روی بروید. به طور کلی ورزش علائم یبوست را در برخی از افراد کاهش می­دهد.

 1. قهوه بنوشید

یک مطالعه نشان داد که قهوه کافئین­دار می تواند روده شما را مانند غذا، تحریک کند. این اثر 60٪ قوی تر از نوشیدن آب و 23٪ قوی تر از نوشیدن قهوه بدون کافئین است. در حالت کلی قهوه می تواند به وسیله تحریک ماهیچه های روده برای از بین بردن یبوست کمک کننده باشد.

 1. سِنا مصرف کنید

سِنا یک ملین کننده گیاهی است که معمولا برای از بین بردن یبوست استفاده می گردد. این دارو بدون نسخه در دسترس است و می تواند به صورت خوراکی مصرف گردد. این گیاه حاوی تعدادی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوزید است که باعث تحریک اعصاب روده و سرعت حرکت مدفوع در روده شما می شود.

 1. غذاها یا مکمل­های پروبیوتیک مصرف کنید

مطالعات نشان داده است که افرادی که دارای یبوست مزمن هستند دارای عدم تعادل باکتری در روده می­باشند. غذاهای پروبیوتیک می تواند به بهبود این تعادل و جلوگیری از یبوست کمک کند. آنها همچنین می توانند با تولید اسید لاکتیک و اسید های چرب کوتاه مدت، یبوست را درمان کنند. سعی کنید غذاهای حاوی پروبیوتیک را در رژیم غذایی روزانه خود وارد کنید؛ از جمله این غذاها می­توان به ماست­های پروبیوتیک اشاره کرد.

 1. مصرف ملین­­ها

با پزشک یا داروساز خود در مورد یک ملین موثر صحبت کنید. انواع مختلف مسهل هایی وجود دارد که می توانند برای شما مورد استفاده قرار گیرند.

 1. رژیم غذایی کم FODMAP را امتحان کنید

یبوست می تواند نشانه ای از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد. رژیم کم FODMAP یک رژیم است که اغلب برای درمان IBS استفاده می شود. اگر IBS علت یبوست باشد، این رژیم می­تواند در درمان یبوست موثر باشد.

با این حال، اگر مبتلا به یبوست ناشی از سندروم روده تحریک پذیر هستید، رژیم غذایی کم FODMAP به تنهایی کافی نبوده و بایستی به جنبه های دیگری رژیم غذایی خود از جمله داشتن آب و فیبر کافی، نیز توجه کنید.

 1. غذاهای پری­بیوتیک مصرف کنید

پری بیوتیک ها به افزایش فرکانس حرکات روده کمک کرده و همچنین مدفوع را نرم تر می­کنند. از جمله غذاهایی که دارای فیبر پری­بیوتیک بالایی هستند عبارتند از سیر، پیاز و موز.

 1. منیزیم سیترات را امتحان کنید

مصرف منیزیم سیترات یک درمان خانگی مناسب در برابر یبوست است که می­تواند بدون نسخه خریداری گردد.

 1. آلو بخورید

آلو و آب آلو اغلب به عنوان درمان­های طبیعی برای یبوست مورد استفاده قرار می گیرند. آلو، علاوه بر فیبر، حاوی سوربیتول طبیعی است. سوربیتول یک الکل قند است که اثر ضد یبوست دارد.

 1. سعی کنید از مصرف لبنیات اجتناب کنید

ناسازگاری معده با لبنیات یا لاکتوز ممکن است در بعضی افراد باعث ابتلا به یبوست شود. درصورت ابتلا به یبوست اگر احتمال این را می­دهید که مشکل شما ناشی از مصرف لبنیات است، برای مدت کوتاهی از مصرف آن خودداری کنید تا ببینید آیا دلیل یبوست شما لبنیات بوده است یا خیر.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

پیشگیری و درمان های اصلی یبوست

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود