بیماری هپاتیت D چیست؟

بیماری هپاتیت یکی از بیماری‌های خطرناک و شایع بوده که در تمام دنیا گسترش پیدا کرده است. بیماری هپاتیت توسط ویروس هپاتیت منتقل می‌گردد. این ویروس دارای انواع مختلف بوده و با توجه به نوع ویروس، نحوه انتقال آن نیز ممکن است متفاوت باشد. بیماری هپاتیت باعث التهاب کبد شده و بر حسب نوع آن می‌تواند خطرناک و کشنده باشد. هپاتیت D یا دلتا نیز باعث ایجاد التهاب کبد می‌شود.

این بیماری تنها در بیمارانی رخ می‌دهد که به ویروس هپاتیت B مبتلا شده باشند. ویروس هپاتیت D می‌تواند به صورت همزمان با ویروس هپاتیت B در بیمار ایجاد عفونت کند. همچنین این ویروس می‌تواند بعد از آنکه عفونت ویروس هپاتیت B وارد مرحله مزمن طولانی مدت شد، در بیمار ایجاد عفونت کرده و آن را درگیر نماید. در ادامه مطلب به تفسیر کامل ویروس هپاتیت D می پردازیم.

بیماری هپاتیت D یا دلتا فقط در بیمارانی که قبلا به ویروس هپاتیت B آلوده شده‌اند، مشاهده می‌شود. این بیماری خطرناک بوده و باید جدی گرفته شود. پزشکان ایتالیایی در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی متوجه شدند که برخی بیماران مبتلا به هپاتیتB  نوع دیگری از عامل عفونی را در ویروس‌های کبد خود دارند. همچنین در شامپانزه‌هایی که به صورت تجربی دچار عفونت شده بودند، ویروس جدید یا همان ویروس هپاتیت D مشاهده شد و وجود آن تایید گردید.

بیمارانی که به هر دو نوع عفونت مبتلا شده باشند، بیشتر احتمال دارد که به بیماری مزمن کبد دچار شوند. اما در بیمارانی که فقط ویروس هپاتیت B دارند این احتمال کمتر است. در صورتی که بیماری مزمن کبد ایجاد شود، وضعیت بیماری وخیم‌تر شده و خطرناک‌تر خواهد بود.

شیوع عفونت ویروس هپاتیت D در سراسر جهان متفاوت است. در برخی کشورها عفونت بسیار شدید بوده ولی در برخی دیگر به صورت خفیف است. زمانی که هپاتیت مزمن ( طولانی مدت ) ایجاد شود و ویروس هپاتیت D نیز در فرد وجود داشته باشد، بیماری بسیار خطرناک‌تر است نسبت به شرایطی که هپاتیت B مزمن به تنهایی و یا هپاتیت C مزمن، فرد را درگیر کند.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

بیماری هپاتیت D چیست؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود