درمان و پیشگیری دمانس یا زوال عقل

برای از بین بردن علامت های زوال عقل باید با عامل به وجود آورنده ی آن جنگید. اگر دمانس به دلیل عامل هایی مانند عوامل تغذیه ای، هورمونی، دارویی یا توموری باشد، درمان آن ساده تر است.

درمان دمانس ناشی از سکته ی مغزیبا به حداقل رساندن عوامل زمینه ی ایجاد سکته مانند کم کردن مصرف سیگار یا ترک آن، کنترل فشار خون و مصرف داروهایی مانند آسپرین امکان پذیر است.

برای مشاوره با متخصص به بخش ویزیت انلاین مراجعه نمایید

معمولا نمی توان پیشرفت بیماری آلزایمر را متوقف کرد. اما از داروهایی مانند آسپیرین، ویتامین ای و سلژیلین برای کند تر کردن روند آن استفاده می کنیم.
برای بیماران آلزایمر داروهای تاکرین و دونپزیل هم تجویز می شود؛ این داروها روی مغز و ماده ای به نام استیل کولین که در مغز وجود دارد تاثیر می گذارند و فعالیت های بیماران را بهتر می کند.
باعث می شود علائم موقتا کم شوند. داروهای ضد روانپریشی نیز علائم روانی مانند توهم و بدگمانی را کم می کنند.
برای افسردگی بیماران آلزایمر باید داروهای ضد افسردگی تجویز شود. توجه کنید که تجویز دارو برای این بیماران باید با احتیاط صورت بگیرد و در کم ترین میزان خود باشد تا عوارض جانبی به وجود نیاید.

آموزش های رفتاری به بیماران باعث می شود مشکلاتی مانند پرخاش کم شود. فعالیت های هنری و بازی ها برای کاهش گیجی موثر است. بهتر است اقدامات امنیتی برای اینکه بیمار به خودش صدمه نزند را انجام دهیم.

پیشگیری از دمانس:

بعضی داروها برای جلوگیری از دمانس وجود دارند تا روند پیشرفت آن را کاهش دهند اما راه شناخته شده ای برای جلوگیری کامل از آلزایمر وجود ندارد.
دمانس عروقی را میتوان با کاهش خطر سکته کم کرد. معمولا افرادی که از بیمار مراقبت می کنند تحت فشار زیادی هستند و دچار افسردگی می شوند. بهتر است به این افسردگی هم توجه شود و با گروه درمانی یا حتی دارو این افسردگی کنترل شود.
همچنین واکنش هایی مانند عصبانیت، خشم، گناه و ناامیدی، احساس تاسف و سوگ نیز در بین افرادی که از بیمار مراقبت می کنند به وجود می آید.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

درمان و پیشگیری دمانس یا زوال عقل

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

توهم در پیری نشانه چیست و چگونه درمان شود؟

سلام خسته نباشین مادربزرگم هفتادسالشه غیر از قرص فشار داروی دیگه ای مصرف نمیکنه و بیماری خاصی نداره...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اعصاب و نورولوژی پاسخ داده شد
مشاوره: عوارض قرص کلردیازپوکساید

سلام یه سوال دارم.دکتر واسه مامانم قرص کلردیازپوکساید تجویز کرده امشب باید بخوره.دکتر گفتن عوارضش سرگیجه و خواب...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اعصاب و نورولوژی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود