عوارض خطرناک یبوست چیست؟

از جمله عوارض شایعی که یبوست به دنبال دارد می‏توان به انسداد نسبی روده اشاره کرد که طبعا در پی کاهش حرکات روده نسبت به حالت طبیعی آن و سفتی بیش از حد مدفوع، عبور آن به مشکل بر می‏خورد و در نهایت انسداد نسبی روده را به همراه خواهد داشت.

اما از طرفی دیگر، دفع مدفوع سفت، با زور و فشار زیادی همراه است که به لگن وارد می‏شود و ممکن است باعث بروز واریس (گشادی دریچه ‏های سیاهرگی) در عروق ناحیه‏ اطراف مقعد شده و ظهور بواسیر را به ‏همراه داشته باشد که بواسیر، دفع خون تازه از طریق مدفوع را در پی دارد.

فتق، از دیگر عوارضی است که یبوست به ‏همراه دارد. بدین صورت که هرگاه نقطه‏ای از جداره‏ی عضله‏ی شکمی، ضعیف شده باشد، افزایش فشار درون شکم(که در اینجا، این فشار به دنبال فشار دفع ناشی از یبوست است) باعث خواهد شد تا محتویات شکم از محل تضعیف شده‏ی عضلات و از میان لایه‏های زیرین آن، بیرون رانده شوند که به این علت است که نقطه‏ی تضعیف شده، مقاومت دیگر نقاط را در برابر فشار درونی دارا نیست.
این حالت در معاینه‏ سطحی به شکل برآمدگی یا برجستگیِ نرمی دیده می‏شود که با فشار دست یا طاق‏باز خوابیدن محو می‏شود(به داخل فرو می‏رود) و یا حتی با چسبندگی به بافت‏های اطراف، دیگر به جای خود باز نمی‏گردد.

مصرف بیش از حد مسهل و وابستگی به این گونه داروها، از جمله عوارضی است که یبوست به همراه دارد.
گاها در پی چنین مصرف‏های بی‏رویه‏ای، اسهال و یبوست بصورت متناوب در شخص بوجود می‏آید که می‏تواند باعث بر هم خوردن تعادل انقباضات روده شود و بیماری به نام “کولیتِ انقباضی” را بوجود آورد که با التهاب و زخم روده بزرگ و راست روده همراه است.
کولیت انقباضی یا کولیت روده، باعث آزار بیمار و افت فعالیت‏های اجتماعی او می‏شود، زیرا وقتی که اسهال و یبوست، در فرد بصورت متناوب رخ دهد، طبعا امکان فعالیت آزاد اجتماعی از فرد گرفته می‏شود. ورزش کردن و نوشیدن آب کافی در طول روز، می‏تواند باعث کاهش ظهور چنین علائمی در فرد بیمار شود.

همچنین بررسی‏ها نشان داده که مصرف غذاهای حاوی فیبر، مانند لوبیا، غلات و سبزیجات در چنین افرادی، از حد نیاز کمتر است.

گاهی به دنبال بواسیر ناشی از یبوست، زخم سطحی و یا پارگی در سطح سلول‏های پوششی مقعد بوجود می‏آید که به این حالت شقال(فیشر) گفته می‏شود. بعضا، بیمار به دلیل درد بیش‏از حدی که شقاقِ مقعدی به ‏همراه دارد، به هنگام اجابت مزاج، از دستشویی رفتن صرف ‏نظر می‏کند که همین صرفه‏ نظر کردن باعث تشدید یبوست و علائم آن می‏شود.

باید بدانیم که مصرف برخی داروها مانند آلکالوئیدهای بلادونا مانند بلادونا  (که همگی برای رفع دل‏درد، زخم معده و غیره استفاده می‏شوند) و آنتی‏ هسیتامین‏ ها(ضد حساسیت) نیز باعث بروز یبوست می‏شوند.

داروهایی همانند نمک‏های آلومینیوم در شربت‏های معده و داروهای ادرار آور و دارو‏هایی که برای افسردگی‏های شدید تجویز می‏شوند(تحت عنوان ضد افسردگی‏های سه حلقه‏ای) نیز می‏توانند باعث بروز یبوست شوند.
برخی داروهای فشار خون و داروهای قلبی، تحت عنوان داروهای بلوکه کننده‏ های بتا و نیز بلوکه کننده‏ های کلسیم هم می‏توانند باعث بروز یبوست شوند.


این مقاله خوب بود؟ 5 2  

عوارض خطرناک یبوست چیست؟

امتیاز: 3.6 از 7 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت بی حس شدن انگشتان پا

سلام ببخشید من ۲۸سالمه و الان دو روز اول انگشت کوچیک پای چپم و امروز بغیر انگشت شست...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود