عوارض شدید و خطرات هپاتیت C

در حالت کلی تنها ۲۰ درصد از بیمارانی که به هپاتیت c مبتلا هستند، عفونت حاد در آنها اتمام یافته و به طور کامل در مدت ۴ الی ۸ هفته بهبود می‌یابند و دیگر عوارضی نخواهند داشت.

در بقیه افراد مبتلا به هپاتیت C دو حالت اتفاق می‌افتد:
یا دچار عفونت مزمن کبد شده و عوارض جدی‌تری مثل سرطان کبد پیدا خواهند کرد.
یا حامل ویروس هستند و می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

حدود ۱۵ درصد بیماران مبتلا به هپاتیت c در معرض خطر ابتلا به سیروز کبدی قرار دارند. همان طور که گفته شد نارسایی کبد در بیماران هپاتیت c شروع کمتری نسبت به مبتلایان به هپاتیت B دارد.

خطراتی که بیماران مبتلا به عفونت هپاتیت C را  تهدید می‌کند

  • بیماران مبتلا به هپاتیت c که سیروزکبدی گرفته‌اند، احتمال دارد به سرطان کبد دچار شوند. سرطان کبد که در اثر ویروس هپاتیت c ایجاد خواهد شد با نام کارسینوم هپاتوسلولار شناخته می‌شود. این بیماران در صورتی که تومور به طور کامل برداشته نشود، بیشتر از چند ماه زنده نخواهند ماند.
  • در حدود ۵ درصد بیماران مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت c، مجموعه ای از علائم مانند درد مفصل، ضعف و خونریزی در مناطقی از پوست بروز خواهد کرد. کلیه‌ها و مغز نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند. به این شرایط کریوگلوبولینمی می‌گویند.
  • برخی بیماران هپاتیت C به پورفیری نیز دچار می‌شوند. در این حالت سوخت و ساز بدن دچار اختلال شده و نسبت به نور حساسیت زیادی پیدا خواهند کرد. در بخش‌هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار بگیرد، تاول‌هایی ایجاد می‌شود. در این حالت ممکن است پوست به آسانی کبود شده و در نهایت بی‌رنگ گردد.

این مقاله خوب بود؟ 4 2  

عوارض شدید و خطرات هپاتیت C

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود