خطر مرگ در بیماری وبا

وبا

در دنیا سالانه بین 3/1 تا 4 میلیون نفر به وبا مبتلا شده و بیش از 100000 نفر از افراد مبتلا جان خود را از دست می­دهند. تقریبا یکی از هر 10 نفر مبتلا (5 تا 10 درصد) ، دچار وبای شدید است که علائم آن اسهال شدید آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا می­باشد. در این افراد، از دست دادن سریع مایعات بدن منجر به کم آبی و شوک می شود. در صورت عدم درمان سریع بویژه در کودکان و نوزادان، ابتلا به وبای شدید می­تواند در عرض چند ساعت منجر به مرگ گردد؛ افراد بهبود یافته معمولاً طی زمان طولانی در برابر ابتلا به این بیماری ایمن هستند.

از دست دادن سریع آب بدن

از دست دادن سریع آب بدن منجر به از دست رفتن سریع مواد معدنی موجود در خون (الکترولیت ­ها) گردد. الکترولیت­ها باعث حفظ تعادل مایعات در بدن می­گردند، در نتیجه ابتلا به وبا منجر به عدم تعادل الکترولیتی بدن می­شود. این عدم تعادل الکترولیتی در بدن می­تواند منجر به نشانه­های جدی از جمله شوک گردد. شوک یکی از جدی ترین عوارض کم آبی بدن است. این اتفاق زمانی رخ می­دهد که کاهش حجم خون باعث کاهش فشار خون و کاهش مقدار اکسیژن در بدن شما می شود. شوک هیپوولمیک (شوک کمبود خون) شدید در صورت عدم درمان می تواند در عرض چند دقیقه باعث مرگ انسان گردد.

کاهش قند خون

قند خون

از دیگر مشکلات ناشی از وبای حاد، کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) می­باشد. ممکن است هنگامی که افراد بدلیل شدت بیماری نتوانند غذا بخورند، سطح قند خون (گلوکز) به عنوان منبع اصلی انرژی بدن کاهش یابد. کودکان بیشتر در معرض خطر این عارضه هستند که می تواند باعث تشنج، بی هوشی و حتی مرگ شود. به طور کلی، کودکان مبتلا به وبا علائم و نشانه های مشابهی دارند، و به دلیل کاهش مایعات، مستعد کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) هستند، که باعث تغییر وضعیت هوشیاری، تشنج و کما می­­گردد.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

خطر مرگ در بیماری وبا

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود