علائم بیماری وبا

وبا

علائم وبا ممکن است پس از گذشت 12 ساعت تا 5 روز بعد از ابتلا به آن، شروع شود. اغلب افراد مبتلا، دچار علائم خفیف می­گردند؛ اما گاهی اوقات این علائم بسیار جدی است. حدود یک نفر از 10 نفر آلوده، مبتلا به اسهال حاد شدید همراه با استفراغ شده که می تواند به سرعت منجر به کم آبی بدن گردد. اکثر افراد مبتلا به وبا هیچ علائمی را از خود نشان نمی­دهند؛ با این وجود باکتری های موجود در مدفوع آنها 1 الی 10 روز پس از عفونت نیز وجود داشته و مجدداً به محیط زیست بر می­گردند و از این رو به طور بالقوه قادرند دیگران را آلوده کنند. یک فرد مبتلا به وبا به سرعت مایعات بدنش کم شده، به طوری که ممکن است تا 20 لیتر در روز کاهش مایعات بدن را تجربه کند.

علائم بیماری وبا

وبا
وبا

اسهال بسیار آبکی، تهوع و استفراغ، و کم آب شدن بدن، از جمله علائم شایع ابتلا به وبا می­باشند. کم آب شدن بدن نیز با علائمی همراه است؛ از جمله این علائم می­توان به از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست، خشک شدن غشای مخاطی، فشار خون پایین، تشنگی، گرفتگی عضلانی، بی قراری یا تحریک پذیری و حساسیت، افزایش ضربان قلب، گود افتادگی زیر چشم­ها، کاهش ترشحات بدن به عنوان مثال عرق کردن، سرگیجه و کاهش وزن شدید، اشاره کرد.

اسهال:

اسهال ناشی از وبا بسیار آبکی بوده و گاهی اوقات “مدفوع آب برنجی” نامیده می­شود. این اسهال به طور ناگهانی اتفاق می افتد و ممکن است به سرعت باعث از دست دادن مایعات بدن شود؛ گاهی اوقات به اندازه حدود 1 لیتر در یک ساعت. اسهال ناشی از وبا در اغلب موارد، ظاهر کم رنگ و شیری دارد.

تهوع و استفراغ:

استفراغ بخصوص در مراحل اولیه ی وبا، ممکن است تا چند ساعت ادامه یابد.

کم آبی:

پس از شروع علائم وبا، کم آبی می­تواند در عرض چند ساعت ایجاد شود. کم آبی بسته به اینکه بدن چه مقدار مایعات از دست داده­است، می تواند خفیف یا شدید باشد. از دست دادن میزان 10 درصد یا بیشتر از وزن کلی بدن، نشان دهنده کمبود آب شدید در بدن است.


این مقاله خوب بود؟ 8 1  

علائم بیماری وبا

امتیاز: 4.4 از 9 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود