علائم بیماری هپاتیت C

هپاتیت c از طریق عامل ویروسی منتقل می‌شود. ویروس هپاتیت c بعد از ورود به بدن، کبد را درگیر کرده و موجب التهاب آن می‌شود. این ویروس ممکن است به صورت سریع یا حاد و طولانی مدت یا مزمن در فرد بروز کند. علائم این بیماری ممکن است خفیف باشد و فرد به آن توجهی نکند. به همین جهت آشنایی بیشتر با هپاتیت c و نشانه‌های بیماری و نیز آگاهی از زمان بروز علائم، تاثیر بسزایی در اقدام سریع نسبت به درمان آن خواهد داشت.

بیش از نیمی از مبتلایان به هپاتیت c هیچگونه علائمی از بیماری کبد نشان نمی‌دهند. با این حال برخی از بیماران ممکن است علائم خفیف مشابه با آنفولانزا داشته باشند. کبد به طور طبیعی مواد رنگی ویژه به نام رنگدانه ی بیلی روبین را دفع میکند. اما زمانی که فرد به هر نوع ویروس هپاتیت آلوده شود، این عملکرد کبد مختل خواهد شد. این مسئله سبب می‌شود رنگدانه‌ها در پوست جمع شده و موجب رنگ زرد پوست گردند و حتی ممکن است سفیدی چشم‌ها نیز زرد شود.

حدود ۲۵ درصد مبتلایان به هپاتیت c دچار رنگ پوست زرد یا یرقان می‌شوند. هم‌چنین علائمی مانند بی‌اشتهایی، خستگی، احساس عصبانیت و تهوع نیز ممکن است در بیماران رخ دهد.

پس از گذشت ۶ ماه از شروع عفونت حاد، اغلب بیماران ویروس هپاتیت c را همچنان در خون خود خواهند داشت. به این ترتیب  این افراد حامل ویروس بوده و ناقل هستند. چنانچه ویروس به مدت یک سال در خون فرد باقی بماند، دیگر از بین نخواهد رفت و به صورت مزمن می‌شود. حدود ۲۰ درصد از حاملین مزمن دچار سیروز کبدی می‌شوند. در سیروز کبدی ویروس هپاتیت c به اکثر سلول‌های کبد آسیب رسانده و آنها را از بین می‌برد.

در این حالت بافت فیبری جایگزین آن خواهد شد. سیروز کبدی ممکن است بعد از دوره‌ای طولانی مدت (۲۰ سال) ایجاد گردد. بسیاری از بیماران دچار سیروز کبدی نمی‌شوند. آنها شکل مزمن خفیف عفونت را به نام هپاتیت مقاوم مزمن خواهند گرفت.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

علائم بیماری هپاتیت C

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود