راه های ابتلا و انتقال هپاتیت C

هپاتیت c به صورت منتشر در همه دنیا از جمله ایران وجود دارد. عامل این بیماری ویروس هپاتیت c بوده که به دو صورت حاد یا مزمن شخص را درگیر می‌کند. ویروس هپاتیت c باعث التهاب کبد می‌شود. بر خلاف هپاتیت نوع A و B هنوز واکسنی برای هپاتیت c پیدا نشده است. به همین علت شیوع این بیماری بیشتر بوده و باید نسبت به پیشگیری از آن اقدام نمود. با آگاهی از راههای انتقال ویروس هپاتیت c تا حدود زیادی می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

روش های انتقال ویروس هپاتیت c

  • شایع‌ترین روش انتقال هپاتیت c از طریق تماس خون آلوده با محل بریدگی در پوست یا مخاط دهان (پوشش درونی دهان) یا دستگاه تناسلی است که وارد جریان خون فرد دیگر خواهد شد.
  • انتقال ویروس هپاتیت c از مادر آلوده به نوزاد. (خطر انتقال عفونت از طریق شیر دادن به نوزاد بسیار اندک است)
  • از طریق رابطه جنسی مخصوصاً اگر شریک جنسی در دوره ی حاد آلودگی باشد.

 

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت c هستند؟

  • کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی که در تماس با خون آلوده باشند. ویروس در خون آلوده می‌تواند از طریق بریدگی یا خون مردگی و یا وسیله آلوده به خون، آنها را نیز آلوده کند.
  • افرادی که مواد مخدر تزریقی استفاده میکنند به ویژه اگر سرنگ ها و سوزن ها بطور مشترک با افراد دیگر استفاده شوند
  • افرادی که خالکوبی انجام می‌دهند و یا پوست آنها با سوزن آلوده سوراخ شده است.
  • افراد هموفیلی. این افراد به دلیل آنکه خیلی آسان دچار خونریزی می‌شوند، به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند و در اثر دریافت خون آلوده می‌توانند به هپاتیت c مبتلا شوند.
  • بیماران کلیوی که به طور دوره‌ای دیالیز می‌شوند و غالباً به انتقال خون نیاز دارند. (دیالیز موجب دفع مواد سمی از بدن می‌شود و در حالت طبیعی کلیه این عمل را انجام می دهد)

 

۲۵ درصد افراد مبتلا به هپاتیت c جزو گروه‌های پرخطر نیستند. امروزه ویروس هپاتیت c از طریق انتقال خون و فرآورده‌های خونی، کمتر به دیگران منتقل می‌شود. اما با این حال هنوز مواردی مشاهده شده است. امکان انتقال ویروس هپاتیت c از طریق رابطه جنسی در هر دو شکل همجنس گرایی و رابطه با جنس مخالف وجود دارد.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

راه های ابتلا و انتقال هپاتیت C

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود