روشهای درمان بیماری وبا

آنتی بیوتیک

اکثر افراد مبتلا به وبا دارای اسهال خفیف هستند یا حتی هیچ گونه علائمی را از خود نشان نمی‌دهند. فقط در حدود 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به درمان در مراکز بهداشتی داشته باشند. با درمان مناسب، حتی افراد مبتلا به وبای شدید نیز می توانند نجات پیدا کنند.
در بین افراد مبتلا به این بیماری به طور معمول کمبود آب بدن منجر به مرگ و میر می‌گردد، از این رو آبرسانی به بدن قسمت  اصلی درمان وبا است.
درمان با آب‌رسانی مجدد به بدن، به معنی بازگردانی سریع مایعات و نمک‌های از‌دست‌رفته به بدن است. برای جایگزینی مایعات از‌دست‌رفته بسته به اینکه چقدر اسهال شدید است، درمان شامل محلول­های خوراکی یا تزریقی خواهد بود.

روشهای درمانی وبا

مایع درمانی با استفاده از محلول ORS

اکثر افراد می توانند با استفاده از محلول‌های (ORS) مایع درمانی شوند. بیماران بزرگسال در روز اول تا 6 لیتر ORS نیاز داشته تا کمبود آب متوسط را جبران کنند. نحوه استفاده از این محلول بدین صورت است که بایستی بسته ORS در یک لیتر آب حل شده و مصرف گردد.
بیماران دچار کمبود آب شدید در معرض خطر شوک و افت شدید فشار خون قرار دارند و نیاز به تزریق سریع مایعات داخل وریدی دارند. یک فرد بالغ با وزن 70 کیلوگرم نیاز به حداقل 7 لیتر مایعات تزریقی و سرم دارد.
برای این بیماران همچنین ممکن است آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای کاهش اسهال، کاهش حجم مایعات مورد نیاز بدن و کوتاه کردن مدت‌زمان و مقدار دفع باکتری وبا در مدفوع آنها ، تجویز گردد.

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک
آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک­ها می توانند مدت زمان اسهال را به نصف کاهش دهند. این درمان دارویی همچنین باعث کاهش دفع باکتری از بدن شده که در نتیجه به جلوگیری از گسترش بیماری کمک می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند طول مدت بیماری و نیاز به مایعات را کاهش دهند، اما سازمان بهداشت جهانی به دلیل امکان افزایش مقاومت دارویی بدن، استفاده زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها را برای درمان وبا توصیه نمی‌کند.

برای مشاوره با پزشک به بخش ویزیت آنلاین مراجعه نمایید

گفتنی‌ است درمان با مکمل “روی” به بهبود علائم وبا در کودکان زیر 5 سال کمک می‌کند. بدین‌صورت که طول مدت اسهال را کاهش داده و از بروز برخی عوارض دیگر اسهال حاد جلوگیری می‌کند.
نکته دیگر این است که یک واکسن برای مقابله با بیماری وبا وجود دارد، ولی مرکز کنترل بیماری‌ها و سازمان بهداشت جهانی معمولا آن را توصیه نمی‌کنند، زیرا حدود نیمی از افرادی که از آن استفاده می­‌کنند را در برابر این بیماری محافظت نکرده و همچنین اثر آن تنها چند ماه باقی می‌ماند.


این مقاله خوب بود؟ 10 9  

روشهای درمان بیماری وبا

امتیاز: 2.6 از 19 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود