بیماری هپاتیت B چیست

یکی از بیماری‌های خطرناکی که امروزه مشکل عمده‌ای برای بهداشت جهانی نیز محسوب می‌شود بیماری هپاتیت B است. این بیماری خطرناک بوده و در صورت عدم رسیدگی می‌تواند کشنده باشد. تنها در سال ۲۰۱۵ حدود 887 هزار نفر بر اثر بیماری هپاتیت B جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه ممکن است بیماران تا سالها از بیماری خود اطلاع نداشته باشند و در حقیقت ناقل بیماری بوده و باعث آلودگی افراد دیگر خواهند شد.

برای پیشگیری از این بیماری باید در زندگی روزمره خود نکات جدی و مهمی را رعایت کنید و اگر نکات بهداشتی فردی و عمومی را رعایت نکنید، باید نگران سلامت خود باشید.چگونه می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود؟ راه‌های انتقال و درمان این بیماری چیست؟

با آگاهی از روش‌های انتقال بیماری هپاتیت B و رعایت نکات لازم می‌توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.در این مطلب به این سوال‌ها پاسخ داده و به طور اختصاصی به توضیح کامل درباره بیماری خطرناک هپاتیت B خواهیم پرداخت.

هپاتیت B یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی در سراسر دنیا است. این بیماری باعث التهاب کبد شده و توسط ویروس هپاتیت B منتقل می‌گردد. هپاتیت B به دو شکل  پیشرفت سریع یا حاد و  به صورت دراز مدت یا مزمن در فرد ایجاد می‌شود . واکسن هپاتیت B در سال ۱۹۸۲ در دسترس قرار گرفت و برای افرادی که در معرض این بیماری هستند، بسیار مناسب است. واکسن هپاتیت B باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری هپاتیت B خواهد شد.

هپاتیت B بیشتر با نام هپاتیت سرمی شناخته می‌شود. این بیماری می‌تواند به صورت خفیف و یا بسیار شدید در شخص ایجاد گردد. برخی افراد ناقل بیماری هپاتیت B هستند. این افراد ممکن است آگاهی از بیماری خود نداشته باشند و هیچ علائمی را نشان ندهند. اما در خون خود حامل ویروس هپاتیت B خواهند بود. این بیماری همان طور که گفته شد به دو صورت مزمن و حاد ممکن است در فرد بروز کند.

ویروس هپاتیت B در نوع مزمن این بیماری، عفونت ایجاد کرده و منجر به فرسودگی کبد خواهد شد. به این حالت سیروزکبدی گفته می‌شود. سیروز باعث از بین رفتن کبد شده و در نهایت منجر به سرطان کبد می‌گردد. زمانی که فرد به ویروس هپاتیت B آلوده می‌شود، ویروس وارد جریان خون و مایعات بدن خواهد شد. در این شرایط ویروس هپاتیت B می‌تواند از طریق منافذ ریز پوست، مخاط دهان و یا نواحی تناسلی زنانه و مردانه به دیگران منتقل گردد.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

بیماری هپاتیت B چیست

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت بی حس شدن انگشتان پا

سلام ببخشید من ۲۸سالمه و الان دو روز اول انگشت کوچیک پای چپم و امروز بغیر انگشت شست...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود