درمان بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده

درمان رفلاکس به دو صورت کلی درمان­های دارویی و روش­های جراحی، تقسیم می­گردد.

درمان دارویی

ابتدایی­ ترین کار پس از تشخیص رفلاکس معده به مری استفاده از داروهای ضد اسید مانند شربت آلمینیوم و شربت منیزیم  است.
باید توجه داشت که این دسته دارویی در واقع بیماری را درمان نمیکند بلکه با خنثی کردن مستقیم اسید در محل اسفنکتر معده، علائم رفلاکس را کاهش داده و تضعیف می­کنند.
روش دیگر غلبه بر ترشح اسید و جلوگیری از ورود اسید زیاد از اسفنکتر پایینی به مری است، تجویز داروهای بلوک­ کننده­ گیرنده هیستامینی نوع 2 یا به عبارت دیگر H2 می­باشد مانند رانیتیدین و سایمتیدین از این دسته هستد.
گروه بعدی داروهای مورد استفاده در رفلاکس، داروهایی همچون امپرازول هستند. این دسته، مهارکننده­های پمپ پروتون در یاخته­ های جدار معده بوده، در نتیجه قادر به کاهش اسیدیته و در نهایت کم کردن آسیب­های مری می­باشند.

برای مشاوره با پزشک به بخش ویزیت آنلاین مراجعه کنید

عملکرد گروه بعدی داروهایی هستند که باعث سفت کردن و منقبض کردن  اسفنکتر و در واقع بستن به موقع آن میشوند، تا از شلی اسفنکتر جلوگیری کنند. به عنوان مثال داروی سیزاپراید قادر است بر اعصاب دیواره مری و معده اثر میگذارد و شلی اسفنکتر تحتانی مری را رفع میکند.

جراحی برای درمان رفلاکس

همانگونه که گفته شد، روش دیگر در درمان رفلاکس، روش­های جراحی برای غلبه بر شلی اسفنکتر تحتانی مری می­باشد. یکی از این روش­ها فوندوپلیکاسیون است. در این روش شلی اسفنکتر را با پیچیدن بخش بالایی معده به دور اسفنکتر تحتانی مری، تحت کشش، جبران می­کنند. قدرت انقباضی عضلات معده، دلیل رفع شلی اسفنکتر در این روش جراحی می­باشد.
روش مدرن جراحی فوندوپلیکاسیون، استفاده از درون بین (اندوسکوپ) بوده، که روشی مناسب و فاقد عوارض بوجود آمده تحت جراحی­های کلاسیک، می­باشد.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

درمان بیماری رفلاکس معده

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود