علائم رفلاکس معده

رفلاکس معده

علائم اولیه شایع رفلاکس عبارتند از سوزش معده (سوزش سر دل)، ترشح بیش از حد بزاق دهان و حتی ورود ترشحات معده به درون دهان که باعث می­شود طعم تلخی در دهان حس شود.

از نشانه­ های دیگر رفلاکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
احساس درد در گلو،
کلفت شدن صدا،
سرفه،
ذات­ الریه و التهاب حنجره.

بازگشت ترشحات معده به درون دهان و حتی گاهی اوقات باعث التهاب لثه نیز می­گردد. در صورت وجود نشانه های فوق حتما به پزشک مراجعه کنید

برای مشاوره با پزشک به بخش ویزیت آنلاین مراجعه نمایید

رفلاکس معده چگونه تشخیص داده میشود؟

در حالت کلی تشخیص رفلاکس  از طریق معاینه پزشک صورت میگیرد که گاهی اوقات برای اطمینان از تشخیص و تأیید نهایی آن، عملیات دیگری همچون اندوسکپی مری و بررسی­های نمونه­ های بافت حاصل از مری، بررسی های عکس برداری ازمری و اندازه ­گیری فشار اسفنکتر انتهای مری، انجام می­شود.

مری بارت

 گاهی اوقات تحریک مخاط اسفنکتر پایینی مری باعث  تغییرات بافتی یاخته های سنگ­فرشی پوشاننده مخاط مری است که این عارضه مری بارت نامیده می­شود.

 پژوهش­هایی در مورد اثر ریفلاکس در ایجاد سرطان صورت گرفته. در این پژوهش به ایجاد سرطان مری به علت رفلاکس معده اشاره می­کند. پس باید این بیماری را با اهمیت زیاد درمان نمود

روش دیگر ارزیابی عملکرد مری اندازه ­گیری فشار اسفنکتر (دریچه) تحتانی مری و میزان اسیدی بودن آن ناحیه می­باشد. این ارزیابی بدین صورت است که فشار، تونیسیته و امکان وجود اسید در محیط اسفنکتر تحتانی را طی 24 ساعت اندازه­ گیری می­کنند. نتایج بدست آمده از ارزیابی مذکور به اطمینان از تشخیص صحیح، بسیار کمک می­کند.

نکته بسیار مهم در رابطه با اختلال رفلاکس معده به مری و علائم آن، تشابه نشانه ­های رفلاکس معده با نشانه­ های بیماری­های قلبی می­باشد. سوزش معده یکی از علائمی است که جهت تشخیص صحیح علت آن بایستی حتماً بیماری های قلبی-عروقی را نیز مد نظر قرار داد.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

علائم رفلاکس معده

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود