بیماری هاری و علت آن چیست؟

هاری بیماری خطرناکی است که از قدیم شناخته شده و در بسیاری از مناطق دنیا ابتلا این بیماری گزارش شده است. هاری یک بیماری ویروسی است و اگر حیوان آلوده، فردی را گاز بگیرد، ویروس هاری از طریق بزاق دهان حیوان به انسان منتقل خواهد شد. چنانچه حیوان خانگی مانند سگ و یا گربه دارید حتما باید آن را واکسینه کنید تا در صورت وجود ویروس هاری، هم خود و هم حیوان خانگی خود در برابر ابتلا به هاری ایمن شوید.
بیماری هاری بسیار خطرناک و کشنده است و در صورت گاز گرفتگی توسط حیوان آلوده باید سریعاً به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه و از واکسن و سرم هاری در جهت درمان و پیشگیری از بیماری استفاده نمود. برای آشنایی بیشتر با بیماری هاری و آگاهی کامل از آن در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

برای مشاوره با پزشک به بخش ویزیت آنلاین مراجعه نمایید

بیماری هاری و علت آن

همانطور که گفته شد هاری بیماری ویروسی است که به سرعت باعث بروز علائم میشود. ویروس هاری دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع را در انسان و دیگر پستانداران مورد حمله قرار می‌دهد.
نام دیگر بیماری هاری هیدروفوبیا یا ترس از آب است. ترس از آب نشانه‌ای است که تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به هاری آن را بروز می‌دهند. عموما بیماری هاری از طریق بزاق دهان حیوان آلوده به ویروس و در اثر گاز گرفتگی منتقل می‌شود.
در سراسر جهان ۱۵ هزار مورد هاری در انسان به طور سالانه گزارش می‌شود. با آگاهی از بیماری هاری و نحوه انتقال آن به انسان و راه‌های پیشگیری و درمان آن می‌توان تاثیر بسزایی در کم شدن میزان این بیماری داشت.

سالانه در آمریکا بیش از یک میلیون نفر توسط حیوانات گاز گرفته می‌شوند اما فقط ۱ الی ۲ نفر در سال در اثر بیماری هاری می‌میرند. دلیل این امر پیشگیری‌های لازم و آگاهی کافی از این بیماری است.
با این حال تا زمانی که زیستگاه‌های حیوانات توسط انسان‌ها مورد تخریب قرار می‌گیرند، بیماری هاری نیز زندگی انسانها و حیوانات را تهدید خواهد نمود.
هاری می‌تواند هم از طریق حیوانات وحشی و هم حیوانات اهلی به انسان منتقل شود. به همین منظور باید حیوانات خانگی را در برابر هاری واکسینه نمود. در ایالات متحده به صورت گسترده واکسینه کردن حیوانات خانگی به خصوص سگ‌ها انجام می‌پذیرد و به این ترتیب بیماری هاری به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
برخی از افراد به دلیل شغلی که دارند بیشتر در معرض هاری قرار می گیرند و باید پیشگیری‌های لازم را در این باره انجام دهند مانند افرادی که در تماس دائم با حیوانات اهلی واکسینه نشده یا وحشی هستند و یا کارگران مزارع و دامداری‌ها، دامپزشکان، تربیت کنندگان حیوانات، گردشگران جنگل‌ها و شکارچیان، مراقبت کنندگان حیوانات و شغل هایی از این قبیل.

علائم بیماری هاری شامل تب، افسردگی، گیجی، انقباضات دردناک عضلانی، حساسیت به نور و لمس و صدای بلند، عطش فراوان، بلع دردناک، ترشح بزاق و فقدان کشش (تونیسیته) عضلانی است.

این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان، پیشروی کرده و کشنده خواهد بود.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

بیماری هاری و علت آن چیست؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت بی حس شدن انگشتان پا

سلام ببخشید من ۲۸سالمه و الان دو روز اول انگشت کوچیک پای چپم و امروز بغیر انگشت شست...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود