علائم خطرناک پانکراتیت

در پانکراتیت ها درد، اصلی ترین نشانه ظهور التهاب حاد لوزالمعده است.

درد، معمولاً شدید میباشد ثابت است و کم و زیاد نمیشود این درد ناحیه ربع بالایی و فوقانی شکم در سمت راست حس می‌شود و گاهی به پشت بیمار نیر کشیده می شود.

درد پانکراتیت ، گاهی چنان شدید است که تنفس بیمار را آهسته می کند و از عمق آن، می کاهد؛ زیرا در این حالت بیمار با تنفس عمیق، دچار تشدید علائم می‌شود.

بیمار مبتلا به پانکراتیت ، معمولاً می‌نشیند و اندکی به جلو خم می‌شود و سعی می‌کند تا کمترین حدّ حرکت به ویژه در موضع شکم را داشته باشد که این گونه وضعیتی خاص درد در پانکراتیت حاد ، به حساب می آید.

از دیگر علائم و نشانه های پانکراتیت ، می توان به حالت تهوع، استفراغ و ورم شکم اشاره کرد و در اغلب موارد، بیمار با تب خفیفی نیز رو به رو است.

برای مشاوره با پزشک متخصص گوارش به بخش ویزیت آنلاین مراجعه نمایید

در گروهی از بیماران مبتلا به پانکراتیت که شدت التهاب و اسیب بیشتر است، گاه باعث شوک بیمار می‌شود و در آن از حجم مایعات بدن، کاسته می‌شود و لذا دست و پای بیمار سرد و بر تعداد ضربان قلب افزوده می شود.

به علت کاهش حجم خون در گردش در عروق، بیمار با افت فشار خون، مواجه خواهد شد. در شکلی از اختلال به نام التهاب نکروزدهنده لوزالمعده که با علائم بسیار شدید همراه است، بافت لوزالمعده با مرگ یاخته ها از میان می‌رود و خون ریزی درون غده آغاز می شود

که گاهی این خون وارد حفره شکم و باعث ظهور اختلالی به نام ترنر می شود. علامت ترنر، ظهور رنگ قرمز – بنفش یا قهوه ای – سبز در ناحیه پهلو است. اتفاق دیگر، ظهور رنگ آبی بر سطح شکم و در اطراف ناف است که با نام علامت کولن خوانده می شود.

در پانکراتیت شدید به علت محرومیت برخی اندام های حیاتی همانند کلیه، ریه ها و قلب از خون به میزان کافی، آسیب‌های جدی به بافت‌های این اندام‌ها وارد می‌شود

و لذا اتفاقاتی همانند نارسایی ریوی، نارسایی کلیوی و نارسایی قلبی دور از ذهن نیست؛ از سوی دیگر با تخریب نسج لوزالمعده، بسیاری از آنزیم های درون ریز این غده، آزاد و باعث هضم و تخریب یاخته ها و  اندام های درون بدن می شوند.

در این میان در عروق، خطر ظهور لخته ها و انسداد عروق افزایش پیدا می کند


این مقاله خوب بود؟ 3 3  

علائم خطرناک پانکراتیت

امتیاز: 2.5 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود