درمان بیماری COPD یا انسداد مزمن ریوی

ماهیت دقیق شرایط بیمار، تعیین کننده نوع درمان بیماری انسداد مزمن ریوی COPD خواهد بود.

بیمار COPD باید یک برنامه کامل مراقبت تنفسی داشته باشد با داشتن این برنامه، ناتوانی ها و مشکلات فرد بیمار به حداقل خواهد رسید.همچنین از دوره خطرناک بیماری پیشگیری می شود، میزان بستری شدن در بیمارستان به حداقل می رسد و از مرگ پیش از موعد جلوگیری خواهد کرد؛ ترک سیگار و درمان با اکسیژن، میزان بقا و زنده ماندن را افزایش خواهد داد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

داروها های درمان بیماری COPD یا انسداد مزمن ریوی:

داروهایی که اغلب برای بیماری COPD تجویز می شود عبارت اند از:

 • دارو های گشاد کننده های مجاری هوایی. این دارو ها راه‌های هوایی باریک شده را باز خواهند کرد و موجب احساس راحتی در بسیاری از بیماران می شوند، سه نوع گشاد کننده مجاری هوایی وجود دارد:
  1- آگونیست های بتا  مانند اسپری سالبوتامول
  2- عوامل آنتی کولینرژیک مانند اسپری ایپراتروپیوم
  3- تئوفیلین و مشتقات آن
  داروی گشاد کننده های مجاری هوایی بسته به نوع آن، ممکن است به صورت استنشاقی، تزریقی و یا خوراکی، تجویز شود.
 • دارو های کورتیکواستروئید: کورتیکواستروئیدها که معمولاً با اسپری استنشاق می‌شوند، این دارو ها مانع التهاب می‌شوند و برای مبتلایان به برونشیت مزمن، همراه با آمفیزم یا بدون آن مفید هستند. استروئیدها معمولاً برای مبتلایان به آمفیزم مفید نیستند.
 • ماسک اکسیژن. بیمارانی که میزان اکسیژن در خون آن ها پایین است، ممکن است نیاز به تأمین اکسیژن اضافی با استفاده از مخزن های اکسیژن قابل حمل یا ثابت داشته باشند.
 • (آنتی بیوتیک ها). پادزی ها غالباً با بروز اولین علائم عفونت تنفسی همچون خلط زیاد یا تغییر رنگ خلط از شفاف به زرد یا سبز، تجویز می شوند.
 • واکسن ها. به منظور پیشگیری از عفونت ریوی ویروسی یا باکتریایی در مبتلایان به بیماری COPD ، لازم است آن ها هر سال حداقل شش هفته قبل از شروع فصل سرما خوردگی علیه آنفلوآنزا واکسینه شوند و یک بار واکسن پنومونی (ذات‌الریه) را دریافت کنند.
 • اکسپکتورانت ها. این عوامل به روان شدن و خارج شدن ترشحات مخاطی از راه های هوایی کمک می کنند.
 • مدرها. این داروها به منظور پیشگیری از تجمع آب زیادی در بیماران مبتلا به از کار افتادگی قلب راست تجویز می شود.
 • درمان جبرانی (برای آمفیزم فقط به علت کمبود آلفا -1- آنتی تریپسین). جایگزینی آلفا -1- آنتی تریپسین (پرولاستین) که از خون انسانی گرفته شده و به لحاظ ویروسی غربالگری شده است، به صورت هفتگی یا دوبار در ماه در طول عمر، تزریق می‌شود.
 • جراحی. انجام عمل جراحی برای درمان آمفیزم بسیار نادر است.
 • پیوند ریه. پیوند ریه به شکل موفقیت آمیزی بر روی بیماران مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی در مراحل نهایی انجام شده است. با انجام موفقیت آمیز پیوند، میزان زنده ماندن برای یک سال بالای ۷۰ درصد است.
 • کاهش حجم ریه. در این عمل ۲۰ تا ۳۰ درصد بافت شدیداً آسیب دیده ریه خارج می شود. بخش‌های باقی مانده ریه به یکدیگر متصل می شوند. میزان مرگ و میر ممکن است بیش از ۱۵ درصد و میزان عوارض آن نیز حتی بیشتر باشد. در صورتی که عمل، موفقیت آمیز باشد بیماران علائم بهبود چشمگیری را نشان خواهند داد.
 • توان بخشی ریوی. برنامه سازمان دهی شده توان بخشی ریوی سرپایی، ظرفیت عملکردی را در برخی مبتلایان به بیماری COPD ، افزایش می‌دهد. از جمله خدمات توان بخشی می‌توان به آموزش کلی ورزش، تجویز اکسیژن و مکمل های غذایی، حمایت با دستگاه تهویه مکانیکی متناوب، برقراری فشار مثبت مداوم در راه هوایی، روش های تمدد اعصاب، ورزش ها و روش های تنفسی (همچون تنفس با لب های غنچه ای) و روش هایی برای به حرکت درآوردن و خروج ترشحات، اشاره کرد.

درمان سنتی و گیاهی بیماری COPD یا انسداد مزمن ریوی:

پزشکان دست اندرکار در درمان‌های جایگزین در هر دو بیماری برونشیت مزمن و آمفیزم، مکمل‌های تغذیه‌ای و رژیمی، برخی داروهای گیاهی، آب درمانی، طب فشاری، طب سوزنی، رایحه درمانی، همسان درمانی و یوگا را توصیه می کنند.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

درمان بیماری COPD یا انسداد مزمن ریوی

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود