وضعیت جنین در هرکدام از ماه های بارداری

بارداری مدت زمان میان لقاح اسپرم و تمخک که باعث تولید اولین سلول جنین شما میشود تا تولد نوزاد است.
حتما شما هم مایل هستید تا بدانید جنین تان در هرکدام از ماه های بارداری در چه وضعیتی است و علائم طبیعی آن بهچه صورتی است

پس از آن که یک اسپرم، تخمک را بارور کرد و تخمک در دیواره رحم قرار گرفت، جفت و نطفه را تشکیل می دهد که بعدها به جنین تبدیل می شود.

بارداری معمولاً ۴۰ هفته به طول می انجامد که شروع آن اولین روز آخرین قاعدگی زن است. مدت زمان بارداری را می توان به سه دوره سه ماهه تقسیم کرد.

میتوانید برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان به بخش ویزیت آنلاین مراجعه نمایید

 ماه اول:

در پایان ماه اول، جنین حدود 8/0 سانتی متر طول دارد و سر و تنه و قسمت های ابتدایی بازوها و پاها شروع به شکل گیری می کنند. جنین به کمک بند ناف و جفت، مواد غذایی را دریافت و مواد زاید را دفع می کند. در آخرین ماه اول، کبد و دستگاه گوارش شکل می‌گیرد و قلب ضربان پیدا می‌کند.

ماه دوم:

در این ماه، قلب شروع به پمپاژ می کند و دستگاه عصبی، شامل مغز و طناب نخاعی، به وجود می آید. در این مرحله، جنین 5/2 سانتی متری، اسکلت غضروفی کاملی دارد که در آخر این ماه، استخوانی می‌شود. دست ها، پاها و کلیه اندام های اصلی، شروع به ظاهر شدن می کنند.   ویژگی های چهره نیز در این زمان، مشخص می شود.

ماه سوم:

تا این زمان جنین به طولی معادل ۱۰ سانتی متر و وزنی حدود ۲۸ گرم رسیده است. حالا دیگر رگ های اصلی و سقف دهان، تقریباً کامل شده‌اند و صورت جنین، شکل انسانی    مشخص تری پیدا می‌کند. انگشت ها و پنجه های پا ظاهر می شوند و همه اندام های اصلی در حال شکل گیری هستند. کلیه ها فعال و چهار حفره قلب کامل می‌شود.

ماه چهارم:

در این ماه، جنین عمل بلع و ضربه زدن (لگد زدن) را آغاز می‌کند. البته اغلب زنان در این مرحله متوجه حرکت های جنین نمی‌شوند. جنین ۱۱۲ گرمی حالا می تواند بشنود و ادرار کند و چرخه منظمی از خواب و بیداری داشته باشد. کلیه اندام ها شکل گرفته اند و رشد آن ها در پنج ماه بعدی، ادامه پیدا خواهد کرد. در این مرحله، جنین دارای پوست، ابرو و مو است.

ماه پنجم:

با وزنی حدود ۴۵۴ گرم و طولی معادل ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر، جنین رشد سریعی را تجربه می‌کند که توأم با رشد اندام‌های داخلی است. در این مرحله، مادر احتمالاً حرکت فرزندش را احساس می کند و می تواند صدای قلبش را با گوشی پزشکی، بشنود.

 ماه ششم:

گرچه ریه ها هنوز کامل نشده اند، اما جنینی که در این زمان متولد شود می تواند با مراقبت های ویژه، زنده بماند. در این زمان جنین حدود ۴۵۴ تا ۶۸۱ گرم وزن دارد و دارای ظاهری چروکیده و قرمز رنگ و پوشیده از موهای نرم و ریز است که در سرتاسر سطح بدن، به چشم می‌خورند. در طول این ماه، جنین رشد بسیار سریعی خواهد داشت و اندام هایش تکامل می‌یابند.

 ماه هفتم:

امکان زنده ماندن جنین متولد شده در این ماه، بیشتر است. جنین در این ماه به رشد سریع خود ادامه می‌دهد و وزنش به حدود 3/1 کیلوگرم می‌رسد. حالا دیگر می تواند انگشت شست خود را بمکد و با چشمان باز، محیط آبی پیرامون خود را نگاه کند.

 ماه هشتم:

از آنجا که جنین در این مرحله، اکثر فضای داخل رحم را اشغال می کند، رشد وی با آهنگ کندتری ادامه می یابد. وزن جنین در این ماه به حدود 8/1 تا 3/2 کیلوگرم می‌رسد و طول بدن وی بین ۴۰ تا ۴۵ سانتی متر است. در این مرحله، ممکن است جنین با قرار گرفتن در وضعیت سر به سمت پایین، آماده تولد در ماه بعد شود.

ماه نهم:

با نزدیک شدن به موعد زایمان، جنین در هر هفته حدود ۲۲۷ گرم اضافه وزن پیدا می‌کند و به قسمت تحتانی رحم مادر متمایل می‌شود تا برای شروع زایمان آماده شود که ممکن است در هر زمانی بین ۳۷ تا ۴۲ هفتگی اتفاق بیفتد. اغلب بچه های سالم در زمان تولد، وزنی معادل 7/2 تا ۴ کیلوگرم و قدّی حدود ۵۰ سانتی متر دارند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

وضعیت جنین در هرکدام از ماه های بارداری

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان سیاهی رفتن چشم و سرگیجه در بارداری

سلام خانمم هفته ۳۲ بارداریه امروز صبح چشمهاش سیاهی رفته ودست و پاش کمی بی حس شده بوده...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص زنان و زایمان پاسخ داده شد
مشاوره درمان موهای زائد صورت: چگونه موهای زائد را از بین ببریم؟

سلام می خوام برا موهای زائد صورت قرص بخورم تا به مرور رشدشون کم شه چه قرصی رو...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد
مشاوره برای کاهش وزن پس از زایمان

سلام من ۴۰ روز زایمان کردم ۳۰ سالمه . بیماری خاصی ندارم فقط کم کاری تیرویید دارم لوتیروکسین...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص زنان و زایمان پاسخ داده شد
مشاوره عوارض قرص های ضد بارداری

سلام خسته نباشین من حدود ۸ ساله قرص ضد بارداری LD مصرف می کنم برام عوارضی داره هم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص زنان و زایمان پاسخ داده شد
مشاوره کم شدن حرکات جنین

سلام ببخشیدیه سوال توهفته39بارداری هستم حرکات بچه تواین هفته کمی کمترشده بایدچطوربدونم این حرکات نرماله یانه؟! پاسخ متخصص...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص زنان و زایمان پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود