راه های تشخیص برونشیت

تشخیص برونشیت ابتدا بر اساس مشاهده علائم و تاریخچه سلامت بیمار صورت می‌گیرد.

پزشک با گوشی به صدای سینه بیمار برای شنیدن اصواتی خاص که نشان دهنده التهاب ریه مثل رال مرطوب و خس خس است و نشان دهنده باریکی مجرای هوا هستند، گوش می‌کند. رال مرطوب صدای “غل غل” است که با گوشی شنیده می‌شود و ناشی از ترشح مایع به درون نایژه ها است.نایژه ها مجاری هوایی کوچک هستند

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

کشت خلط

ممکن است کشت خلط انجام شود به خصوص اگر خلط به رنگ سبز باشد یا خون در آن دیده شود تا مشخص شود آیا عفونت میکروبی وجود دارد یا خیر.
همچنین می توان سازواره های مسبب بیماری را نیز از این راه تشخیص داد تا بتوان پادزی مناسبی انتخاب کرد. معمولاً از بیمار می خواهند تا عمیقاً سرفه کند و سپس موادی (خلط) را که از ریه بیرون آمده به درون ظرف خاصی برگرداند. سپس این نمونه را در آزمایشگاه کشت می دهند تا نوع سازواره ها را تعیین کنند. نتیجه آزمایش طی ۲ تا ۳ روز آماده می شود، به جز آزمایش های مربوط به بیماری سل که ممکن است تا دو ماه وقت بگیرد.

برونکوسکپی

گه گاه در تشخیص بیماری مزمن ریوی نمونه خلط با استفاده از شیوه ای به نام برونکوسکوپی جمع آوری می شود. در این شیوه به بیمار بی حسی موضعی می دهند و لوله ای از میان مجاری هوا می گذرد تا نمونه خلط ها را جمع آوری کند.

اسپیرومتری

آزمایش عملکرد ریه ها در تشخیص برونشیت مزمن و دیگر انواع آن مانند بیماری انسداد مزمن ریوی مهم هستند.
در آزمایش فوق، از ابزاری به نام اسپیرومتر برای اندازه گیری حجم هوای وارد و خارج شده از ریه، استفاده می شود.
آزمایش بدون درد و نیازمند تنفس به درون اسپیرومتر به صورت عادی و یا با شدت است.اگر حجم های ریه کمتر از ۸۰ درصد از میزان طبیعی باشد، نشان‌دهنده وجود نوعی بیماری انسداد ریوی است.

پزشک ممکن است برای تعیین بهتر نوع بیماری انسداد ریوی، آزمایش با عکس قفسه سینه، نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام) و آزمایش خون نیز انجام دهد. الکتروکاردیوگرام، ابزاری است که برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود و در تشخیص بیماری های قلبی، مفید است.

آزمایش های دیگر ممکن است برای اندازه‌گیری این که اکسیژن و کربن دی اکسید عملاً تا چه اندازه در ریه ها تبادل می شوند استفاده شوند.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

راه های تشخیص برونشیت

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود