بیماری برونشیت چیست؟

برونشیت (التهاب نایژه) :التهاب مجاری هوایی که در مسیر هوا از بینی تا انتهای ریه ها میباشد،و شامل شامل نای و نایژه ها است.

ممکن است دوره برونشیت کوتاه مدت (حاد) یا بلند مدت باشد (مزمن).

برونشیت حاد ، اغلب ناشی از عفونت ویروسی هستند، اما می‌توانند از عفونت میکروبی هم نشأت گرفته باشند و بدون عوارض خاصی بهبود پیدا می‌کنند. برونشیت مزمن نشانه وجود بیماری جدی ریوی است که ممکن است کُند شود، اما بهبودی ان بسیار دشوار است.
اگر چه در هر دو نوع برونشیت حاد و مزمن مجاری هوایی دچار التهاب می‌شوند اما علل و درمان آن ها متفاوت است.

برونشیت حاد در زمستان شایع‌تر است و اغلب، در نتیجه عفونت ویروسی، سرماخوردگی یا آنفلوانزا به وجود می آید و می تواند با عفونت میکروبی همراه باشد.

برونشیت حاد در طول دو هفته رفع می‌شود، اگرچه سرفه به مدت طولانی تری، باقی می‌ماند. برونشیت حاد، همانند بسیاری از فرآیندهای عفونی مجاری هوا، می‌تواند احتمال ابتلای فرد به ذات الرّیه را افزایش دهد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

هر شخصی می تواند به برونشیت مبتلا شود اما نوزادان، بچه های کوچک و سالخوردگان، با احتمال بیشتری، به این بیماری مبتلا می شوند؛ زیرا افراد در این گروه های سنی، دستگاه ایمنی ضعیف تری دارند؛ سیگاری و ها و افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا دیگر بیماری های ریوی نیز در خطر زیاد ابتلا به برونشیت ناژه هستند.

افرادی که در معرض گازهای شیمیایی یا سطوح بالای آلودگی هوا قرار دارند نیز ممکن است به التهاب حاد نایژه، مبتلا شوند.

علائم برونشیت مزمن ، همانند برونشیت حاد همراه با سرفه و دفع خلط و التهاب است. در برونشیت مزمن، این علائم حداقل به مدت سه ماه، وجود دارند.

برونشیت مزمن بر اثر تنفس و استنشاق مواد محرک ریه، به خصوص دود سیگار، بروز می‌کند.
تا همین اواخر، اکثراً مردان بیشتر از زنان، به برونشیت مزمن، مبتلا می‌شدند. اما هم زمان با افزایش تعداد زنان سیگاری تعداد مبتلایان آن ها به برونشیت مزمن نیز افزایش یافته است.
از آنجا که این بیماری به تدریج پیشرفت می کند، در افراد میان سال و افراد مسن تر، با احتمال بیشتری دیده می‌شود.

برونشیت مزمن می‌تواند منجر به بیماری شود که به نام بیماری انسداد مزمن ریوی COPD خوانده می‌شود. این بیماری در بروز بیماری های دیگر نیز نقش دارد مانند آمفیزم .
برونشیت مزمن ممکن است تا آسم پیشرفت کند یا هر دو بیماری، ممکن است با یکدیگر بروز کنند.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

بیماری برونشیت چیست؟

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود