سی تی اسکن شکم و سینه چیست؟

ارزیابی و بررسی  شکم و سینه با روش عکس برداری CT scan: برای مشاهده اندام های احشایی همانند کبد، کلیه‌ها، غدد فوق کلیوی، طحال و نیز گره های لنفی، توسل به روش سی تی اسکن بسیار کارساز است.

سی تی اسکن قادر است وجود توده های توپُر مانند تومورها و یا توده های کیستی را نمایش دهد و همچنین محل های غیرطبیعی تجمع مایعات، خون و یا چربی ها را معلوم سازد؛ از سوی دیگر از این روش برای شناسایی محل‌های گسترش و متاستاز تومور های سرطانی نیز استفاده می شود.

متخصصان جراحی و شیمی درمانی یا رادیو درمانی به هنگام برنامه ریزی برای تعیین سطوح متفاوت درمانی بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از سی تی اسکن نسبت به مرحله بندی  آن ها اقدام می‌کنند و در این حال نیاز به لاپاراتومی (باز کردن شکم به منظور بررسی) کاهش می‌یابد.

تعیین وسعت منطقه جراحی نیز از جمله مواردی است که سی تی اسکن در شناسایی وسعت و محدوده نیازمند دخالت جراح به کمک او می آید.

همچنین تصویربرداری از قفسه سینه، در شناسایی توده های سینه و نیز تشخیص تجمع مایع در عفونت های قفسه سینه، بسیار ارزشمند است.

از این روش همچنین در تهیه تصاویر از رگ های بزرگ بدن یعنی آئورت بهره گیری می شود و به کمک آن می‌توان تصویر آئورت سینه ای یا شکمی را برای مکان یابی آنوریسم ها تهیه کرد.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

سی تی اسکن شکم و سینه چیست؟

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود