سی تی اسکن چیست ؟

سی. تی اسکن (Computed tomography)

برش نگاری (توموگرافی) رایانه ای روشی است که در آن سلسله ای از تصاویر بصورت برش های عرضی از بدن بیمار تهیه میشود که این تصاویر به کمک اشعه ایکس تهیه می‌شوند.

تولید یصاویر مقاطع عرضی نازک با استفاده از تابش پرتوهای ایکس به دور تا دور بدن صورت میگیرد و البته تصاویر حاصل انالیز کامپیوتری از این پرتو هامیباشند ؛ بدین ترتیب امکان مشاهده لایه های مقطع عرضی از بدن بیمار در ضخامت های نازک برای تشخیص ضایعات بافت ها و اندام ها، فراهم می آید.

برای تهیه تصاویر سی تی اسکن پرتو های ایکس به طور متوالی و از زوایای گوناگون در محیط، تابانده می شود و سپس آن چه را که از بدن بیمار گذر کرده، به کمک تجهیزات الکترونیکی در سوی مقابل بدن او ثبت می کنند.

میزان و تعداد پرتو های ثبت شده در سوی مقابل بدن بیمار، به چگالی بافتی بستگی دارد که پرتو از آن، عبور کرده است. این اعداد و ارقام، در قالب داده های خام، ثبت و سپس به یاری رایانه، تجزیه و تحلیل می شوند و نمایشگر دستگاه بر اساس تجزیه و تحلیل ریاضی حاصل از فرایند محاسبات رایانه ای در هر برش و مقطع از بدن، تصویری تهیه می‌کند.

در برخی اقدامات تشخیصی، بهره گیری از روش سی تی اسکن (برش نگاری رایانه ای) روش انتخابی اول است. تصاویر حاصل از این روش واضح و متمرکز بر بافت مورد ارزیابی است و همچنین تصویر، حالت سه بعدی دارد و اطلاعاتی جامعی از چگونگی ضایعات و ارتباطات بافتی به دست می دهد.

از جمله موارد استفاده از سی تی اسکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:


این مقاله خوب بود؟ 6 1  

سی تی اسکن چیست ؟

امتیاز: 4.3 از 7 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود