علائم بیماری سلیاک چیست؟ تشخیص سلیاک با چه آزمایش ها و روش هایی است؟

سلیاک

شایع ترین علائم بیماری سلیاک مربوط به جذب نامناسب غذا در دستگاه گوارش است. بسیاری از بیماران با علائم گوارشی دچار اسهال و مدفوع چرب، روغنی و بوی بد غیرعادی، خواهند شد.بیماری می‌تواند از تولید زیاد گاز، اتساع شکم، کاهش وزن و ضعف عمومی شکایت داشته باشد.همه بیماران لزوماً عوارض دستگاه گوارش را نخواهند داشت، بلکه برخی فقط تحریک‌پذیری یا افسردگی دارند.

در کودکان مبتلا به سلیاک

 • تحریک پذیری
 • و بی قراری

یکی از شایع ترین علائم سلیاک است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

همه بیماران این علائم را ندارند.در نتیجه اگر بیماری سلیاک تشخیص داده نشود و در نتیجه درمان نشود ممکن است منجر به بیماری های دیگر شود.

سلیاک

 

بیشتر بخوانید:

درمان یبوست و اسهال

کاهش توانایی هضم، جذب و کاربرد مناسب غذا (سوءجذب) می تواند منجر به “آنمی” یا کم خونی ناشی از کمبود آهن یا کبودی (خون ریزی زیر پوستی) ناشی از کمبود ویتامین K شود. جذب ضعیف مواد معدنی، می‌تواند موجب

که ممکن است به شکستگی استخوان بینجامد.سطوح ویتامین D ممکن است ناکافی باشد و موجب نرمی استخوان ها (استئومالاسی) شود که ایجاد درد و تغییر شکل استخوانی به صورت پهن یا خم شدن استخوان ها کند.نقایص مینای دندان ها، مشخصه بیماری سلیاک، ممکن است به وسیله دندان پزشکان تشخیص داده شوند. علائم بیماری سلیاک می‌تواند حین انجام آزمایش های تشخیص پزشکی برای بررسی مشکل

 • رشد نوزادان و شیرخواران
 • یا فقدان رشد مناسب در کودکان و نوجوانان

کشف شود.

افراد مبتلا به سلیاک همچنین ممکن است دچار عدم تحمل لاکتوز شوند، زیرا نمی توانند به حد کافی آنزیم لاکتاز، که قند شیر را به شکل قابل جذب در بدن درمی‌آورد، تولید کنند.

بیشتر بخوانید:

درمان قطعی بیماری سلیاک چیست؟

از دیگر علائم سلیاک می تواند شامل

 • گرفتگی‌های عضلانی
 • خستگی
 • تأخیر رشد
 • گزگز و مورمور شدن پاها (ناشی از آسیب عصبی)
 • زخم های کم رنگ دهان (به نام زخم‌های آفتی)
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • یا توقف دوره های قاعدگی به خاطر کاهش وزن شدید باشد .

بیماری سلیاک

نوعی ضایعات جوش مانند با ظاهری کاملاً مشخص و دردناک به نام درماتیت هرپتی شکل می تواند اولین نشانه بیماری سلیاک باشد. تقریباً ۱۰ درصد مبتلایان به سلیاک این ضایعات پوستی را دارند اما برآورد می‌شود ۸۵ درصد یا بیشتر بیمارانی که علائم پوستی دارند، دچار سلیاک باشند.

تشخیص بیماری سلیاک چه روش ها و آزمایش هایی دارد

به علت تنوع راه های بروز و علائم بیماری سلیاک، اغلب به طور سریع، تشخیص داده نمی شود.

علائم سلیاک شبیه بسیاری از اختلالات دیگر از جمله

 • سندرم روده تحریک پذیر
 • بیماری کرون
 • کولیت اولسراتیو (زخمی شونده)
 • دیورتیکولوز
 • عفونت های روده ای
 • نشانگان خستگی مزمن و افسردگی است.

این حالت ممکن است آن قدر به مدت طولانی، بدون تشخیص باقی بماند که بیمار احساس کلی بیماری و بی حالی را به منزله حالت عادی خود، قبول کند. این امر خود موجب تأخیر بیشتر تشخیص و درمان اختلال می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بیماری سلیاک چیست و چه عواملی دارد؟ علت ایجاد سلیاک چه میباشد؟

برای بیماری سلیاک

غیرعادی نیست که در طول بررسی های پزشکی به عمل آمده جهت مشکلات به نظر غیر مرتبط، مورد تشخیص قرار گیرد؛ برای مثال پیش آمده که بیماری سلیاک در جریان انجام آزمایش ها برای یافتن علت نازایی، تشخیص داده شده است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در صورت شک به بیماری سلیاک میتوان آزمایش خون انجام داد. در این آزمایش، به دنبال آنتی بادی های ضد گلوتن (به نام آنتی گلیادین، آنتی اندومیزیوم و آنتی رتیکولین) هستند که دستگاه ایمنی در بیماری سلیاک، تولید می کند.آنتی بادی ها مواد شیمیایی تولید شده به وسیله دستگاه ایمنی هستند و در پاسخ به موادی که بدن آنها را در نقش تهدیدکننده، درک می‌کند ساخته میشوند. برخی متخصصین نه فقط به بررسی بیماران علامت دار تأکید می‌ورزند، بلکه از کاربرد این بررسی های خونی به منزله آزمایش های غربالگری افراد پرخطر مانند خویشاوندان (به ویژه درجه یک) بیماران شناخته‌شده، حمایت می‌کنند.

سلیاک

یک نتیجه غیر طبیعی به نفع بیماری است، اما برای تأیید تشخیص نیاز به آزمایش های دیگری است. از آنجا که بیماری سلیاک توانایی بدن در جذب مواد غذایی را تحت تأثیر قرار می دهد، برای بررسی کمبودهای تغذیه‌ای، ممکن است آزمایش های متعددی درخواست شود؛

برای مثال

پزشکان به خاطر امکان همراهی کم خونی فقر آهن با بیماری سلیاک، ممکن است سطوح آهن را در خون آزمایش کنند. آنان همچنین ممکن است آزمایش چربی مدفوع را درخواست کنند؛ چرا که بیماری سلیاک، مانع جذب چربی غذا می‌شود. اگر نتایج آزمایش های مذکور برای بیماری سلیاک مشکوک باشند، قدم بعدی

 • تشخیص سلیاک آندوسکوپی
 • و نمونه برداری از روده باریک (برداشتن قطعه کوچک بافتی به وسیله جراحی)

خواهد بود. این کار را معمولاً متخصص دستگاه گوارش که پزشک متخصص در تشخیص و درمان اختلالات روده‌ای است، انجام می‌دهد.

نمونه برداری عموماً

 • در مطب
 • یا در بخش سرپایی بیمارستان

صورت می‌گیرد. بیمار هوشیار مانده اما آرام بخش تجویز می‌شود. لوله باریکی به نام درون بین (آندوسکوپ) از راه دهان به پایین، سمت معده و به داخل روده باریک عبور داده می‌شود. نمونه کوچکی از بافت گرفته   می شود و برای بررسی، به آزمایشگاه فرستاده می شود. در صورت نشان دادن الگوی آسیب بافتی مشخصه بیماری سلیاک، تشخیص به اثبات می رسد.

به دنبال آن، رژیم غذایی بیمار، روی غذای عاری از گلوتن گذاشته می شود. پزشک به صورت دوره‌ای سطوح پادتن را در خون بیمار کنترل خواهد کرد. پس از چند ماه مجدداً نمونه برداری روده باریک، صورت می‌گیرد. اگر تشخیص بیماری سلیاک درست باشد و بیمار رژیم سخت را دنبال کند، بهبود روده، آشکار خواهد بود. اکثر متخصصین موافق اند که این قدم ها برای اطمینان از تشخیص صحیح، لازم به پیگیری هستند.


این مقاله خوب بود؟ 6 1  

علائم بیماری سلیاک چیست؟ تشخیص سلیاک با چه آزمایش ها و روش هایی است؟

امتیاز: 4.3 از 7 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود