اثرات الکل بر بدن و مراحل اعتیاد به الکل

در صورت عدم درمان فرد الکلی، روز به روز وضعیت وی روبه وخامت می ‌گذارد.

تشخیص اعتیاد به الکل در مراحل اولیه و در مرحله ابتلا مشکل است. فرد الکلی ممکن است به شدت بنوشد و همچنان فعال باقی بماند و هیچ نوع علائم به جز حالت خماری معمولی که در پی نوشیدن مفرط پیش می آید را تجربه نکند.

سلول های بدن با مقادیر بسیار الکل سازش می‌یابند و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. الکل منبعی از انرژی حاضر و آماده برای عملکرد یاخته ها فراهم می آورد و یاخته ها در استفاده از آن ماهر می‌شوند.

در مرحله ابتلا، الکل با حمله به ساختار سلول ها  آن ها را فرسوده می‌کند و تعادل شیمیایی شان را تغییر می‌دهد و بدین ترتیب باعث بروز اختلال در هماهنگی بین بدن می‌شود.

فرد الکلی در مراحل اولیه بیماری می‌تواند تحمل بسیار در برابر نوشابه های الکل دار داشته باشد. او می تواند مقادیر بسیار زیاد الکل را که می تواند شخص عادی را به طور اجتناب ناپذیری مست کند، مصرف و همچنان توانایی عملکرد خود را حفظ کند.

فرد الکلی تنها زمانی که الکل خونش شروع به کاهش می کند علائمی از آسیب وارده به خود را نشان می دهد.
بدین ترتیب، در ابتدا اگرچه علائم اضطراب و هیجان زیاد را بروز نمی دهد اما در مراحل اولیه می داند که وقتی می نوشد احساس بهتری داشته، مؤثرتر عمل کرده و روشن تر فکر می‌کند. او بر تعداد دفعات نوشیدن و بر مقدار الکل خود خواهد افزود و از مرحله میانی الکلیسم عبور خواهد کرد.

این گذر به مرحله بعد می‌تواند سال‌ها به طول انجامد. اما در نهایت فرد الکلی می نوشد تا بهبودی حاصل شود، نه این که به دنبال سرخوشی و کارایی در عملکرد خود باشد. سلول های دستگاه‌ها و اندام‌های بدن با تزریق مداوم الکل تخریب می شوند.

فرد الکلی علائم دوری از الکل را تجربه می‌کند که دردهای فیزیکی و روانی برای او به ارمغان می آورند و جز با نوشیدن الکل بیشتر تسکین نمی‌یابند. این علائم دوری از الکل خیلی زود بدتر شده، نیاز به مقادیر بیشتر الکل برای پاک کردن آن هاست. هرگاه سطح الکل خون فرد الکلی شروع به فرو کشیدن می‌کند، سردردهای شدید، لرزش، سرما و تهوع را تجربه خواهد کرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


همچنان که فرد الکلی به نوشیدن ادامه می‌دهد، عاقبت حالت اضطراب و هیجان زیاد پدیدار می‌شود و سوخت و ساز سلول ها وابستگی بیشتر و بیشتر به الکل می یابد. ممکن است توهم و خیال به فرد دست دهد، یا بترسد و در گوشه‌ای بکنجد، یا همان طور که برای محافظت خود از حملات خیالی، لگد می پراند خطرناک شود.

ممکن است دستان خود را طوری حرکت دهد که گویی با کارت بازی می‌کند، شطرنج بازی می‌کند، یا چیزی می تراشد. این علائم بی خطر نیستند، اما به معنی وارد آمدن فشار روحی بسیار عمیق بر روی بدن به ویژه دستگاه اعصاب بوده نیاز به توجه پزشکی شدید دارند.

ضربه حالت اضطراب و هیجان می‌تواند حملات قلبی، ضربه، یا نارسایی تنفسی به بارآورد. بیش از ۲۵ درصد از افراد الکلی که این حالت را تجربه می کنند اگر درمان نشوند خواهند مرد. بدن فرد الکلی در این مرحله دیگر تحمل میزان پایین الکل در خون را ندارد.

علائم دوری از الکل او به طور غیرقابل تصوری دردآور می شود و دیگر نمی تواند مصرف الکل را به دفعات قابل قبول اجتماع محدود دارد. صبح ها که برمی خیزد می باید الکل بنوشد و احتمالاً برای سبک کردن علائم دوری از الکل خود در محل کار نیز الکل می نوشد.

همانطور که نوشیدن فرد الکلی افزایش می‌یابد، نیازهای سلولی او به الکل نیز افزایش می‌یابد، تا حدی که دیگر نمی تواند بدون می بارگی دائمی جلوی علائم درد آلود خود را بگیرد و این آخرین و مخرب ترین مرحله الکلیسم است.

در این مرحله، تحمل فرد الکلی نسبت به الکل، به دلیل صدمات وارده به اندام ها، به خصوص کبد و اعصاب، کاهش می یابد.

افراد کمی، شاید در حدود ۱۰ درصد، در نتیجه صدمات وارده نهایی مثل سیروز کبد از دنیا می‌روند. کبد کاملاً از انجام وظایف خود قاصر   می شود و سم موجود در خون دائماً افزایش می یابد.

شاید یک سوم افراد الکلی که به آخرین مرحله الکلیسم می رسند به دلیل حوادثی نظیر افتادن از پلکان، غرق شدن، یا ارتکاب به خودکشی از دنیا بروند. صدمات فیزیولوژیکی این مرحله نیز بسیار است: قلب، لوزالمعده، دستگاه گوارش، و دستگاه تنفسی فرد تغییرات خاص می یابند. با این حال، شدیدترین صدمات را کبد می بیند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

اثرات الکل بر بدن و مراحل اعتیاد به الکل

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود