عوارض و خطرات مصرف الکل:متابولیسم الکل

الکل منبعی غنی از انرژی و کالری است. کالری حاضر و آماده موجود در الکل، به فرد – چه الکلی و چه غیر الکلی -مقدار بسیار زیادی انرژی اضافی برای تولید چربی می دهد.

با وجود این، این کالری ها، “کالری خالی” خوانده می شوند، زیرا الکل فاقد هر خاصیت غذایی چون ویتامین، املاح معدنی و دیگر مواد مورد نیاز بدن است و برخی از علائم مصرف زیاد الکل نتیجه همین پدیده اند.

فرد الکلی می تواند کالری های مورد نیاز خود را از الکل به دست آورد، اما الکل فاقد آن قوت غذایی است که بدن او برای اعمالی نظیر ترمیم یا جایگزینی سلول ها و بافت ها نیاز دارد.

طبیعتاً زمانی که الکل وارد بدن فرد می شود به سرعت توسط معده جذب و در همه قسمت های بدن و خون پخش می شود.

ابتدا وقتی الکل وارد کبد می‌شود سم زدایی یا تجزیه شده و به ماده ای بنام استالدئید تبدیل می‌شود. استالدئید ماده ای شیمیایی است که می‌تواند باعث بروز واکنش های دردآلود در بدن شود. در طی دومین فعل و انفعال در کبد، استالدئید تبدیل به مواد دیگر و در نهایت تبدیل به قند می شود. با این حال واکنش کبد فرد الکلی در دومین مرحله به طور غیرعادی آهسته است.

دانشمندان اظهار داشته اند که سرعت تبدیل استالدئید به مواد دیگر در کبد فرد الکلی در حدود نصف سرعت این تبدیل در کبد فرد غیر الکلی است. به این ترتیب استالدئید در بدن الکلی ها انباشته شده و بسیاری از علائمی را که بروز می دهند به وجود می آورد، مثل تلوتلو خوردن، لرزیدن دست، سردرد کور کننده، و وهم و خیال.

استالدئید ماده شیمیایی بسیار واکنش آور و فعالی است. این ماده می‌تواند مانع از انجام فرآیندهای شیمیایی در سلول های بدن شود، همانند آن چه در مغز رخ می‌دهد. و نیز می‌توانند با هر ماده شیمیایی دیگر در مجاورت خود واکنش نشان داده و محصولی فرعی یا سمی تولید کند.

اغلب نتیجه میزان زیاد استالدئید درد است و فرد الکلی ممکن است وارد چرخه ای از نوشیدن شود که درد او تنها با نوشیدن بیشتر تسکین می یابد.

از جمله عوارض جسمانی و اختلال های ناشی از مصرف الکل می توان به دلیریوم ترمنس اشاره کرد که اختلال جدیِ ناشی از توقف مصرف الکل است و بین ۲ تا ۱۰ روز پس از توقف مصرف روی می دهد.

فردِ مبتلا به این اختلال دچار اضطراب است و پس از مدتی به آهستگی دچار گیجی و منگی، بی خوابی، کابوس های شبانه، تعریق مفرط و افسردگی عمیق می‌شود و با پیشرفت بیماری عوارض حرکتی مانند ترمور و لرزش دست ها ظاهر می شوند.

دلیریوم ترمنس در صورت عدم درمان می‌تواند به مرگ بیمار منتهی شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


مصرف الکل با بروز اختلال در مغز و کبد نیز همراه است و می بارگان طولانی مدت دچار کبد الکلی با ظرفیت کم سم زدایی خواهند شد و در صورت مسمومیت چنین فردی، بروز اغما حتمی است.

سندم کورساکوف، نیز اختلال دیگری است که در اثر نوشیدن مداوم و مستمر الکل و بروز سوءتغذیه ظاهر می‌شود. این قبیل بیماران دچار کمبود ویتامین های گروه ب به ویژه تیامین خواهند شد. در این اختلال فرد مبتلا دچار فراموشیِ در حافظه کوتاه مدت می شود.

مصرف الکل همچنین باعث التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) و اختلال در عملکرد آن می‌شود که با کاهش قند خون و افزایش استعداد ابتلا به سرطان لوزالمعده همراه است.

در مجموع عوارض ناشی از مصرف الکل چنان ناهنجار و عمیق است که سازمان جهانی بهداشت آن را یکی از ده خطر عمده برای سلامت جوامع در جهان اعلام کرده است.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

عوارض و خطرات مصرف الکل:متابولیسم الکل

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود