اعتیاد به الکل چیست و علت آن

اعتیاد به الکل که الکلیسم نامیده میشود بیماری جدی، طولانی مدت و بالقوه کشنده است که بر اثر اعتیاد فرد به نوشیدنی های الکلی بروز می کند.

اگرچه متخصصین، اعتیاد به الکل را به عوامل فیزیولوژیکی (احتمالاً موروثی)، روانی، اقتصادی، اجتماعی، قومی، فرهنگی، و عوامل دیگر مربوط می سازند، اعتیاد به الکل در همه طبقات اقتصادی جامعه، همه گروه های سنی از نوجوانان تا افراد پا به سن گذارده، و در همه نژادها به وقوع می پیوندد.

در شیمی، الکل به مواد آلی حاوی گروه هیدروکسیل اطلاق می‌شود که در آن گروه هیدروکسیل به اتم کربن متصل شده است.

در زبان عام، واژه الکل به اتانول اطلاق می شود که حاصل تخمیر قند هاست.الکل ها در موارد علمی، پزشکی و نیز در صنایع کاربرد دارند و از آن ها در حکم حلال استفاده می شود.

از اتانول به عنوان نوشیدنی الکلی یاد می‌شود و از جمله موادی است که حتی پیش از تاریخ نیز مصرف می شده است. امروزه می بارگی یا مصرف بیش از حد الکل یکی از مشکلات جوامع است و در روان پزشکی از مصرف مفرط الکل به اختلال رفتاری تعبیر می‌شود.

روان شناسی مصرف الکل : باور عموم بر این است که فرد الکل می نوشد تا به حالت ذهنی خوشی دست یابد.

با این حال، برخی محققان بر این باورند که حالت سرخوشی آن چیزی نیست که الکلی ها با نوشیدن الکل در پی آن باشند، بلکه به طور خاص تر، می نوشند تا از دردهای روانی خود فرار کنند.

بر پایه این نظریه، هوشیاری برای فرد الکلی دردناک است و مصرف الکل این درد را تخفیف می‌دهد. با وجود این، اکثر محققان میگویند  که الکلیسم را نمیتوان تنها بر اساس عکس العملی ساده نسبت به پریشانی های روانی توضیح داد. در عوض، اکثراً معتقدند که عوامل روانی بر الگوهای نوشیدن فرد الکلی تأثیر می‌گذارد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در ادامه مقاله به تاثر الکل بر بدن و در مان اعتیاد به الکل پرداخته ایم


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

اعتیاد به الکل چیست و علت آن

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود