علت دیابت چیست و راه های پیشگیری از دیابت

 عامل دیابت : اعتقاد بر این است که زمینه ژنتیکی برای ایجاد هر دو نوع دیابت نیاز است.

دیابت نوع دو در نتیجه ناتوانی بدن برای استفاده از انسولین ساخته شده در پانکراس است و تقریباً همیشه در افرادی که وزن بالایی دارند، پدید می آید. 80  تا ۹۰ درصد افراد با دیابت نوع دو چاق هستند. دیابت نوع دو ممکن است در نتیجه وراثت پدید آید و همچنین تغذیه نامناسب یا عدم تحرک در ایجاد آن دخیل است.

نوع یک دیابت در ارتباط با بیماری های خود ایمنی است، خانواده ای از اختلالات که با فعالیت نامناسب سیستم ایمنی بدن علیه سلول ها و بافت خودش مشخص می شود. در دیابت نوع یک دستگاه ایمنی بدن آنتی بادی هایی تولید می کنند که به سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس حمله می‌کنند و آسیب می‌رسانند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 پیشگیری از بیماری دیابت :

بیماران قبل از درگیر شدن با دیابت نوع دو، اغلب دچار “پیش دیابت” هستند که در این وضعیت، آزمایش تحمل گلوکز مختل شده و از میزان طبیعی کمی بالاتر رفته است، اما این افزایش به منزله دیابت نیست.

مطالعه برنامه پیشگیری از دیابت ، نشان داد که تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت جسمی در افراد با پیش دیابت، از گسترش دیابت در آنان جلوگیری می کند.

در شرکت کنندگانی که در برنامه‌ ای مداخله ای در شیوه زندگی (شامل تغییر رژیم غذایی، ورزش و تغییر رفتار) حضور داشتند، خطر ابتلا به دیابت در ۵۸ درصد کاهش یافت.

 نکات مراقبتی: تحقیقات نشان داده که اغلب افزایش سطح قند خون در ارتباط با افزایش سن است. این افزایش قند خون ممکن است به علت تجمع چربی دور کمر و در نتیجه افزایش وزن در دوره میان سالی باشد.

افراد کهن سال باید در برنامه‌های تناسب اندام منظم، خصوصاً بعد از دوره بازنشستگی و کاهش فعالیت، شرکت کنند.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

علت دیابت چیست و راه های پیشگیری از دیابت

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:ایا میتوان لووتیروکسین را قطع کرد؟

با سلام وخسته نباشید…خانمی ۳۵ ساله با مصرف قرص لوتیروکسین تیروئید کم کار به حد نرمال رسیده آیا...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص غدد پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود