علت بیماری پارکینسون چیست؟

علت اصلی بیماری پارکینسون، از بین رفتن سلول های مغزی در ناحیه ای به نام ماده سیاه در مغز است که یکی از مراکز کنترل کننده حرکات بدن است.

صدمه به این ناحیه مغز منجر به مجموعه ای از علائم به نام پارکینسونیسم می شود. در بیماری پارکینسون، سلول های مغزی مرده حاوی مواد خاصی هستند که به تشخیص بیماری کمک می کند. مرگ سلول ها که منجر به بیماری پارکینسون می شود، ممکن است به عللی از جمله عفونت، ضربه و مسمومیت ایجاد شود.

بعضی از داروها نظر هالوپریدول یا کلرپرومازین که برای روان پریشی تجویز می شوند، ممکن است موجب پارکینسونیسم شوند. وقتی که علت خاصی برای تخریب یاخته های سیاه پیدا نشود، اختلال، پارکینسونیسم بدون علت یا بیماری پارکینسون نامیده می شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

ماده سیاه در مغز چیست؟

ماده سیاه یکی از مراکز اصلی کنترل حرکات در مغز است که با آزاد کردن ماده ای به نام دوپامین به تنطیم الگوهای حرکتی سراسر بدن، کمک می کند.

سلول های عصبی ماده سیاه، دوپامین را آزاد می کنند که قسمت دیگر مغز یعنی جسم مخطط را تحریک می کند. بدون دوپامین کافی، جسم مخطط قادر به کنترل اهداف و قسمت های پایین تر نیست.

در نهایت الگوهای حرکت راه رفتن، نوشتن، رسیدن به اهداف و دیگر برنامه های پایه ای نمی توانند به طور صحیح عمل کنند که منجر به علائم پارکینسونیسم می‌شود.

پژوهش‌های زیادی برای تعیین علت بیماری پارکینسون انجام شده ولی تا امروز، به نتیجه قطعی نرسیده است. در بررسی‌ عوامل ژنتیکی و محیطی نیز، عامل روشنی مشخص نشده است.

سموم متعددی شناخته شده‌اند که موجب پارکینسونیسم می‌شوند. مشهورترین آن، ماده شیمیایی (MPTP) است که به صورت ناخالصی در داروهای غیرمجاز پیدا می شود. علائم پارکینسونیسم حدود چند ساعت بعد از دریافت خوراکی، ظاهر می‌شود و دائمی است. (MPTP) اثر خود را از طریق تولید قطعات مولکولی سمی به نام رادیکال های آزاد، اعمال می‌کند و کاهش رادیکال‌های آزاد، هدف درمان های تجربی متعدد برای بیماری پارکینسون با استفاده از آنتی اکسیدان‌هاست.

ممکن است مواجهه زودهنگام با بعضی از توکسین (سموم ) های محیطی که هنوز شناخته نشده اند یا ویروس ها، منجر به مرگ نامشخص یاخته‌های ماده سیاه شود و متعاقباً با کاهش تعداد سلول های سیاه، عملکرد آن بخش به زیر حدّ مورد نیاز برای حرکات طبیعی می رسد.

بعضی از بیماران به علل ژنتیکی با تعداد کم سلول در جسم سیاهشان نسبت به دیگران، متولد می شوند و در نتیجه، بیماری پارکینسون را بروز می‌دهند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

علت بیماری پارکینسون چیست؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

توهم در پیری نشانه چیست و چگونه درمان شود؟

سلام خسته نباشین مادربزرگم هفتادسالشه غیر از قرص فشار داروی دیگه ای مصرف نمیکنه و بیماری خاصی نداره...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اعصاب و نورولوژی پاسخ داده شد
مشاوره: عوارض قرص کلردیازپوکساید

سلام یه سوال دارم.دکتر واسه مامانم قرص کلردیازپوکساید تجویز کرده امشب باید بخوره.دکتر گفتن عوارضش سرگیجه و خواب...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اعصاب و نورولوژی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود