درمان پانیک و بیماری اضطراب :روان درمانی و درمان دارویی

درمان های اصلی که امروزه برای اضطراب یا پانیک استفاده میشوند به دو دسته کلی روان درمانی و درمان های دارویی تقسیم میشوند و روش های ترکیبی اثر بخشی بسیار بالایی دارند و منجر به بهبود در اغلب موارد میگرددند. پزشک درمانگر شما با توجه به شرایط موجود برای شما بهترین رژیم درمانی که ممکن است ترکیبی باشد را تجویز میکند
در ادامه به جزئیات مهم هر دو انها میپردازیم و در نهایت به این سوال پاسخ میدهیم که آیا اضطراب درمان میشود و کاملا بهبود میابد؟:

روان درمانی در اضطراب و پانیک

روان درمانی تقویتی در اضطراب:

اکثر بیماران وقتی مجالی پیدا می کنند تا مشکلات خود را با درمانگر علاقه‌مند و همدرد بازگو کنند، علائم اضطراب آن ها به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. اغلب بعد از آنکه در ضمن چند مصاحبه، عوامل پنهانی مسئول ناراحتی بیمار شناخته شد، روش های خاص تقویتی که باید استفاده شود، روشن می شود.
اطمینان بخشیدن در مورد ترس های غیرواقعی، تشویق بیمار برای مواجهه با موقعیت‌های اضطراب انگیز و فرصت دادن برای صحبت مستمر با درمانگر، در مورد مشکلات، همه برای بیمار مفیدند، هرچند بهبودی قطعیاکنون حاصل نشود و در اینده ایجاد شود.

درمان اصطراب با ایجاد آرامش:

روش های ایجاد آرامش که متخصصین خوابگردی (هیپنوتیزم) و  متخصصین رفتار درمانی به کار می‌برند، برای بسیاری از بیماران، به خصوص افراد تلقین پذیر، مفید واقع می شود. برای بیمارانی که قابل خوابگردی هستند، دستورات در مورد به خواب بردن، خود ممکن است تأثیر ایجاد آرامش را تقویت کند.

روش های مراقبه: روش های مراقبه، ممکن است باعث کاهش جریانات تنش‌زا در فرد شود، این تنش ها منجر به تحریک خودکار در مقابله با علائم ناشی از تحریک اعصاب بدن شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 روان درمانی برای ایجاد بینش:

پاسخ به درمان انواع سندرم های اضطرابی مانند اختلال پانیک و اختلال اضطراب منتشر، در درجه اول به ماهیت خود علائم بستگی ندارد، بلکه به تعدادی عوامل که درجه قدرت اراده انسان را نشان می‌دهند، مربوط است. بنابر این ایجاد بینش نسبت به شرایط موجود در فرد دارای علائم اضضطراب توسط رواندرمانگر از کلیدی ترین قدم های درمان است. دروافع فرد مصطرب بای
ثبات روابط انسانی و موقعیت شغلی، قدرت تحمل عواطف دردناک و ایجاد رابطه با درمانگر، هوش، انگیزه برای درمان، ظرفیت برای پیش بینی و بینش در تعیین واکنش متناسب به این نوع روان درمانی، باید ارزیابی شود.

درمان دارویی اصطراب و پانیک:

دارو ها در اغلب درمان ها نقش اساسی دارند و میتوانند به سرعت و با قدرت آرامش را به بیمار بازگردانند. مخصوصا در ابتدای درمان بسیار مفید هستند. داروها به خصوص نوع آرام بخش، نقش مهمی در کنترل علائم دارند.

اکثر بیماران به دوره های درمانی با آرام بخش های ضعیف از دسته بنزودیازپین ها مثل کلردیازپوکساید و دیازپام واکنش مثبت نشان می دهند.
فلورازپام به خصوص در حکم خواب آور مفید است؛ زیرا بعد از قطع آن افزایش رؤیا که اغلب با مصرف سایر آرام بخش ها دیده می شود، مشاهده نمی شود.
دسته دیگر دارو ها که کاهش اضطراب بسیار رضایت بخشی حاصل میکند دسته دارو های SSRI ها یا ضد افسردگی ها مانند فلوکستین یا سرترالین میباشد و حس خوبی به بیماران میدهد بعلاوه اثرات خواب الودگی ارام بخش ها را نیز کمتر دارد. اغلب از این دسته برای درمان های طولانی مدت استفاده میگردد.

داروهای مهارکننده تحریکات سمپاتیک بدن مانند پروپرانولول، با کاهش ضربان قلب و حالت اضطرابی بدن میتواند کمک کننده باشد، و تأثیر مثبت آن ها در برخی از بیماران گزارش‌هایی داده شده است. کلاً باید دسته دارو های ضد جنون مانند  فنوتیازین ها برای مواردی از اضطراب در نظر گرفته شود که همراه با اسکیزوفرنی و سایر اختلالات سایکوتیک است.
تمام انواع این دارو ها تنها باید تا تجویز پزشک و با توجه به شرایط تجویز شوند تا از عوارض خطرناک پیشگیری شود و بهترین پاسخ درمانی حاصل شود

باید تأکید کرد که داروها در نقش کمک و نه به منزله جانشین روابط پزشک – بیمار استفاده می شوند. در واقع، وقتی داروها علائم دردناک را از بین می برند و بیمار توجه خود را آزادانه به درمانگر و تعارضات نهانی مسئول اضطراب خود معطوف می کند، تأثیر انواع روان درمانی تقویت می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

ایا بیماری اضطراب یا بیماری پانیک درمان میشود؟

تجربه کلی پزشکی حاکی از آن است که شخص بالغی که مبتلا به اضطراب طولانی مدت است، با افزایش سن، اضطراب وی کمتر می شود، به خصوص اگر در زندگی شخصی خود، ثبات و موفقیتی کسب کرده باشد. باید توجه کرد که انتخاب درمان مناسب برای بهبودی بسیار حائز اهمیت است
ماهیت علائم، به تنهایی، ارزشی برای پیش‌بینی سیر بیماری ندارد. بهبود در بیمار مبتلا به اضطراب با توجه به تعدادی از عوامل تعیین می شود:
شدت تنش های محیطی درگیر در بروز اختلال،
درجه پختگی بیمار،
ثبات روابط اجتماعی،
تطابق شغلی و طول مدت علائم.

در نهایت باید اشاره کرد که اغلب افراد با درمان مناسب و ترکیبی بهبودی کامل یافته اند یا علائم آنها به شکل چشم گیری کاهش یافته است


این مقاله خوب بود؟ 8 1  

درمان پانیک و بیماری اضطراب :روان درمانی و درمان دارویی

امتیاز: 4.4 از 9 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره: استرس و عصبی بودن را چگونه کنترل کنیم

سلام من۲۲سالمه مشکل اعصاب دارم خیلی زودعصبی میشم استرسی هم هستم تا اندک چیزی هم منو عصبی میکنه...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
مشاوره سوزش معده و درمان آن

سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه و زن هستم الان چند ساله سوزش معده دارم البته همیشه نه...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
ناخن جویدن کودک را چگونه درمان کنیم

سلام خسته نباشید.بچه های من دوقلوهستن.دختروپسر4ساله.پسرم خیلی خواهرشواذیت میکنه .براهمین دخترم ناخوناشو میخوره.ممنون میشم راهنمایی کنید پاسخ متخصص...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
مشاوره: استرس بیش از حد و اضطراب زیاد را چطور درمان کنیم

سلام خسته نباشید من خیلی شدید استرس دارم هرکاریم میکنم نمیتونم خودمو کنترل کنم ذهنیتم خیلیییی منفیه همش...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد
عوارض قطع مصرف فلووکسامین چیست؟

سلام خسته نباشید. به علت ابتلا به وسواس و OCD فلووکسامین مصرف میکنم. الآن ۹ ماهه که...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص روانپزشکی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود