آزمایش و تست تشخیص ایدز: چطور ابتلا به ایدز را با آزمایش خون تشخیص میدهند؟

بیماری ایدز 2

اینکه چطور بفهمیم بیماری ایدز داریم از سوالاتی است که پاسخ آن برای همه مهم است. علائم اولیه ایدز حتمی نیستند و ممکن است با بیماری های ساده دیگر مانند سرما خوردگی اشتباه شوند در نتیجه برای تشخیص قطعی ایدز باید آزمایش ایدز داده شود و این آزمایش حدود 20 تا 30 روز پس از ابتلا مثبت میشود. اما علائم اولیه ایدز بسیار مهم است زیرا ممکن است در چند روز اول ایدز درمان شود

تشخیص بیماری ایدز:

اولین و مهم ترین آزمایش خونی برای تشخیص ایدز در حال حاضر، بر روی بیمارانی که برای عفونت HIV مورد بررسی قرار می گیرند، آزمایشی بنام “الایزا” برای تشخیص آنتی بادی های ضد ویروس HIV انجام می شود.

بیشتر بدانید:

راه های ابتلا به ایدز و و انتقال عفونت HIV 

آزمایش های تشخیص ایدز امروزه قادر هستند بیماری را 4 تا 6 هفته بعد از ابتلا تشخیص دهند. البته روش های جدید تری هم موجود اس که توانایی تشخیص ابتلا به ایدز را بسیار سریع تر و حدود 2 هفته بعد از ابتلا دارد.

 

ایدز

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

بیشتر بدانید:

علائم بیماری ایدز چیست؟ ویروس HIV در بدن چه میکند و منجر به چه علائمی میشود؟

 

در افرادی که تست “الایزا”ی آن ها مثبت است، آزمایش دیگری برای تأیید ابتلا به ایدز باید بدهند، این آزمایش وسترن بلات یا ایمونوفلوئورسانس انجام می‌شود. ترکیب آزمایش های “الیزا” و “وسترن بلات” دقتی در حدود 9/99 درصد برای تشخیص آلودگی به HIV در ۴ تا ۸ هفته پس از تماس و مواجهه با ویروس دارد. واکنش PCR، برای تشخیص وجود ویروس در افراد معدود آلوده ای که آزمایش های الیزا و وسترن بلات آن ها به اشتباه منفی بوده است، به کار می رود.

انواع تست های تشخیصی ایدز و تعیین مرحه ایدز:

علاوه بر آزمایش های تشخیص خونی، آزمایش های دیگر برای تعیین دوره بیماری در کسانی که قبلاً بیماری ایدز در آن ها مشخص شده، به کار می روند. این آزمایش شامل شمارش تعداد سلول های خون، آزمایش میزان ویروس HIV ، روش تعیین آنتی ژن P24 و سنجش میکرو گلوبولین بتا-2 است. آزمایش های زیادی نیز برای تشخیص عفونت های فرصت طلب و سرطان‌ها در این بیماران انجام می‌شود.

بیشتر بدانید:

علائم مراحل پیشرفته ایدز

 

تشخیص ایدز در کودکان:

آزمایش های خونی تشخیص ایدز در کودکان بیشتر از ۱۸ ماه مانند بزرگ سالان است، آزمایش الیزا و تأیید آن با وسترن بلات میباشد.آلودگی با HIV  در کودکان کمتر از ۱۸ ماه با کشت ویروس HIV و PCR و آزمایش سنجش P24 مشخص می شود.

ایدز

بیشتر بدانید:

مهم‌ترین راه‌های انتقال ایدز چیست؟ عامل به وجودآورنده بیماری ایدز چیست؟

از نظر وجود نشانه های بیماری در کودکان، سندرم علائم حاد اولیه کمتر ظاهر می‌شود. آن ها، به هر حال، دچار تأخیر در رشد، تاریخچه عفونت مکرر، عفونت های عود کننده گوش، کاهش سلول های خونی، عدم افزایش وزن و تب های غیر قابل توضیح می شوند. در کودکان مبتلا به ایدز، نسبت به بزرگ سالان بیشتر عفونت‌های باکتریایی، التهاب ریوی و اختلالات مغزی مربوط به ایدز اتفاق می افتد.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

آزمایش و تست تشخیص ایدز: چطور ابتلا به ایدز را با آزمایش خون تشخیص میدهند؟

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود