علائم مراحل پیشرفته ایدز

ایدز

مرحله پیشرفته بیماری ایدز:

همانطور که توضیح دادیم ایدز در اوایل ابتلا علائمی دارد و پس از آن حدود 10 بصورت نهفته و مخفی که اغلب بدون علامت است باقی میماند و در بدن تکثیر میشود. در بیماران درمان نشده یا در بیمارانی که درمان باعث کنترل مناسب تکثیر ویروس نشده، پس از دوره نهفته ایدز این بیماری وارد فاز شدید و علامت دار میشود. در فاز پیشرفته ایدز تعداد سلول های لنفوسیت CD4+ یا لنفوسیت T4 به زیر سطح بحرانی (کمتر از ۲۰۰ سلول در میکرولیتر) کاهش می یابد و بیمار به عفونت های فرصت طلب گوناگون و سرطان‌ها مبتلا می شود.

ایدز

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

بیشتر بدانید:

راه های ابتلا به ایدز و و انتقال عفونت HIV

کاهش لنفوسیت T4 در این مرحله ایدز همچنان ادامه می یابد. کنترل میزان ویروس ها در بدن با تجویز داروهای ضد ویروسی و درمان عفونت های فرصت طلب، تا حدودی باعث افزایش طول عمر این دسته از بیماران شده است.

علائم و نشانه های مختلفی در این مرحله ظاهر میشود و همچنین عفونت های فرصت طلب گوناگونی مبتلایان به ایدز را آلوده میکنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تورم غدد لنفاوی در کل بدن
  • ابتلا به عفونت سل
  • عفونت توکسوپلاسموز
  • عفونت برفک دهان
  • تب خال های گسترده در قسمت های مختلف بدن
  • ایجاد اسهال بعلت عفونت کریپتوسپوریدیومی

بیمار همچنین در معرض عفونت ها فرصت‌طلب ریوی، از جمله ذات الرّیه با میکروبی به نام پنوموسیستیس کارینی است سرطان ها از قبیل لنفوم و سارکوم کاپوزی به علت ضعف دستگاه ایمنی در مبتلایان به ایدز به میزان زیاد ایجاد میشود. مرگ بیماران در مرحله انتهایی عفونت و به دنبال عفونت های فرصت طلب یا سرطان های بدخیم اتفاق می افتد. حدود ۱۰ درصد از افراد آلوده به HIV هرگز وارد مرحله پیشرفته ایدز نمی شوند.

 

بیشتر بدانید:

علائم بیماری ایدز چیست؟ ویروس HIV در بدن چه میکند و منجر به چه علائمی میشود؟

 عفونت های فرصت طلب در ایدز:

با کاهش لنفوسیت T4 به کمتر از ۲۰۰ عدد در میکرولیتر، عفونت های فرصت طلب گوناگون ظاهر خواهند شد. این عفونت ها شامل موارد ذیل است:

 

ایدز

عفونت قارچ ها در ایدز :

شایع ترین بیماری قارچی در بیماران ایدزی، ذات الرّیه در اثر پنوموسیستیس کارینی است که عامل مرگ ۱۵ تا ۲۰ درصد بیماران ایدزی است. سایر بیماری های قارچی در بیماران ایدزی، شامل عفونت قارچ دهان (کاندیدیاز یا برفک دهان) و همچنین مننژیت است.

بیشتر بدانید:

آزمایش و تست تشخیص ایدز: چطور ابتلا به ایدز را با آزمایش خون تشخیص میدهند؟

 

 

عفونت انگل ها در ایدز:

انگل توکسوپلاسموز شایع ترین عفونت در بیماران ایدزی است که در اثر تک سلولی انگلی توکسوپلاسما گوندی ایجاد می شود. از بیماری های دیگر انگلی می توان از آمیبیاز، کریپتوسپوریدیوز و میکروسپوریدیوز نام برد.

عفونت باکتری ها در ایدز:

بیماران ایدزی ممکن است، به عفونت سل یا مایکوباکتریوم آویوم  مبتلا شوند که این بیماری در ۴۰ درصد بیماران ایدزی ظاهر می شود.

بیشتر بدانید:

درمان های مختلف و ترکیبی بیماری ایدز

 

بیماری ایدز

عفونت با ویروس ها در ایدز:

بیماران ایدزی، میزبانان مناسبی برای ویروس سیتا مگالو ویروس، ویروس هرپس سیمپلکس، ویروس واریسلا – زوستر عامل بیماری زونا و آبله مرغان و ویروس های دیگر هستند.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

علائم مراحل پیشرفته ایدز

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود