علائم مرحله نهفتگی و مخفی بیماری ایدز

علائم نهفتگی ایدز6

مرحله طولانی مدت و مخفی ایدز:

پس از ورود ویروس ایدز به بدن و ایجاد علائم اولیه بیماری ایدز ویروس HIV  به غدد لنفاوی بدن بیمار وارد میشود و مرحله نهفتگی یا طولانی مدت ایدز اغاز میشود، در این زمان بیماری وارد مرحله طولانی مدت و مخفی تا ده سال یا بیشتر می‌شود و در واقع این دوره، قبل از ورود به مرحله پیشرفته ایدز است.

در مرحله طولانی مدت مخفی، تکثیر ویروس HIV در غدد لنفاوی بدن ادامه می یابد و ممکن است منجر به علائم نهفتگی ایدز شود مانند: تورم غده های لنفاوی بدن بصورت عمومی و پایدار که بیمار دچار تورم دردناک و طولانی مدت در غده های لنفاوی میشود. در این حالت غدد لنفاوی گردن، فک، کشاله ران و زیر بغل، بیشتر گرفتار می شوند. ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران در مرحله نهفتگی و مخفی دچار این علائم می شوند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

ایدز

بیشتر بدانید:

بیماری ایدز چیست؟ هر آنچه باید در مورد ایدز و خطرات آن بدانید

 

علائم مرحله مخفی و نهفته بیماری ایدز

بسیاری از مبتلایان به ایدز دچاز علائم مانند: درجات خفیفی از تب، خستگی مزمن و ضعف عمومی بدن میشوند. ویروس HIV همچنین ممکن است باعث بروز ترکیبی از مشکلات سوء تغذیه، بی اشتهایی و افزایش سوخت و ساز شود که در ایجاد سندرم ایدز و لاغری بدن، نقش دارد.

بیماری ایدز

بیشتر بدانید:

علائم بیماری ایدز و مراحل آن+چند روز بعد از ابتلا آزمایش ایدز نشان میدهد؟

ابتلای سیستم های مختلف بدن به ایدز

بیماران در هر زمانی در دوره عفونت HIV ممکن است دچار عفونت با قارچ ها در دهان به نام برفک دهان، زخم های باز یا عفونت های دیگر دهانیشوند همچنین اسهال و سایر مشکلات معده و روده که باعث سوء تغذیه و کاهش وزن می شوند نیز فرد مبتلا به ایدز را آزار می دهند بعلاوه این افراد از بیماری های ریه و کلیه و مشکلات عصبی در بازوها و ران ها رنج ببرند.

 

ایدز

بیشتر بدانید:

درمان های مختلف و ترکیبی بیماری ایدز

 

عفونت HIV در دستگاه عصبی، منجر به از دست رفتن قدرت بدن، کاهش عملکرد اعصاب بدن و احساس بی حسی یا سوزش در پا یا کف پا می شود.

بنابراین در مرحله مخفی ایدز، بیماری به صورت بی رحمانه پیشرفت می‌کند و ویروس در بدن بیمار تکثیر می شود. در این مرحله تشخیص ویروس HIV با آزمایش های حساس تشخیص ایدز از قبیل روش های مولکولی و PCR امکان پذیر است.


این مقاله خوب بود؟ 8 3  

علائم مرحله نهفتگی و مخفی بیماری ایدز

امتیاز: 3.6 از 11 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود