راه های ابتلا به ایدز و و انتقال عفونت HIV | پیشگیری از انتقال ایدز چگونه است؟

بیماری ایدز 5

راه های انتقال و ابتلا به بیماری ایدز:

ویروس HIV (نقص ایمنی اکتسابی) و بیماری ایدز از راه های زیر منتقل میشود

 1. از طریق رابطه جنسی (مایع منی، ترشحات واژن)
 2. خون و فرآورده‌های خونی
 3. حین زایمان از مادران آلوده به نوزادان
 4. از طریق شیر پستان منتقل می شود

شواهد نشان دهنده انتقال ایدز از طریق اشک، ادرار، سرفه و عطسه، عرق، بزاق دهان (آب دهان) و نیش حشرات وجود ندارد. البته در صورت آلودگی این مایعات با خون یا پلاسما، عفونت انتقال پذیر خواهد بود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

عفونت HIV در سراسر جهان اغلب از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. در ایالات متحده، بیشترین انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی در هم جنس بازان صورت می‌گیرد، اما در کشورهای جهان سوم و به‌ ویژه آفریقا بیشتر از طریق تماس جنسی با جنس مخالف ویروس منتشر می‌شود و منجر به باتلا به ایدز میگردد.

 

ایدز

HIV در طی رابطه جنسی، قابل انتقال به هر یک از شرکای جنسی است. میزان خطر انتقال این ویروس در بین هم جنس بازان مرد بالاست. درهنگام رابطه مقعدی احتمال انتقال ایدز بیشتر است زیرا احتمال اسیب به چوست ناحیه تناسلی بیشتر میباشد.رابطه جنسی با استفاده از کاندوم انتقال ایدز را در زن و مرد کاهش میدهد و از انتقال مایع الوده به بدن شریک جنسی جلوگیری میکند.

احتمال انتقال ایدز در اولین رابطه جنسی با فرد مبتلا به ایدز هم وجود دارد و با افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی احتمال ابتلا به ایدز نیط بیشتر میشود.همچنین باید دانست که در رابطه جنسی دهانی اگر اسیب به دهان و زخم یا خون ریزی وجود نداشته باشد بیماری ایدز و ویروس HIV منتقل نمیشود

بیشتر بدانید:

علائم اولیه ایدز: اولین علائم هنگام ابتلا به ایدز و ویروس HIV

انتقال ایدز و ویروس HIV از طریق خون و فرآورده‌های خونی

HIV قابل انتقال به افراد گیرنده خون و فرآورده‌های خونی یا بافت پیوندی آلوده به این ویروس و افراد مصرف کننده مواد مخدر تزریقی است. ویروس ایدز را می‌توان در خون از سلول های تک هسته ای و پلاسما پیدا کرد.ویروس ایدز با تزریق خون کامل، سلول های قرمز خونی، پلاکت، سلول های سفید خونی و پلاسمای خون منتقل می شود.

ولی با تزریق گاماگلوبولین، ایمونوگلوبولین هپاتیت B، واکسن پلاسمایی هپاتیت B و ایمونوگلوبولین روگام منتقل نمی‌شود؛بنابراین خطر انتقال HIV در افراد مبتلا به هموفیلی و تالاسمی که نیاز به تزریق خون دارند، بالاتر است. استفاده از سرنگ و ابزارهای تزریق مشترک، باعث انتقال بیماری ایدز می‌شود. استفاده از

 • لوازم پزشکی
 •  دندان پزشکی
 •  لوازم حجامت
 • سوراخ کردن گوش
 • ختنه
 • خال کوبی
 •  تیغ آرایشگاه

اگر استریل یا یکبار مصرف نباشند، می‌توانند موجب انتقال بیماری ایدز شوند.

بیشتر بدانید:

آزمایش و تست تشخیص ایدز

 انتقال ایدز و ویروس HIV از مادر به جنین یا نوزاد

مادر آلوده، ایدز را در رحم، هنگام زایمان و یا هنگام شیر دادن به نوزادش منتقل می‌کند. میزان انتقال از مادر به کودک در زنانی که در مرحله پیشرفته بیماری قرار دارند، بیشتر است. تغذیه با شیر مادر خطر انتقال ایدز را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. به هر حال داروی زیدوویدین (آزیدوتیمیدین) طی حاملگی می تواند خطر انتقال HIV به جنین را کاهش دهد.

بیماری ایدز

 

 انتقال ایدز و ویروس HIV از طریق سوزن یا سرنگ

خطر انتقال شغلی HIV در میان کارکنان

 • مراکز بهداشتی، درمانی
 • و  آزمایشگاه ها

بسیار کم، اما قطعی است. بر اساس مطالعات مراکز پژوهشی متعدد، خطر انتقال ایدز، پس از سوراخ شدن پوست با سوزن یا شئ تیز آلوده به خون فرد دارای این ویروس، حدود 0.3 درصد و پس از تماس با لایه پوشاننده دهان، چشم و…. حدود 0.09 درصد است.

احتمال انتقال ایدز در پی تماس بافت های زیر پوست با مقادیر زیاد خون فرد آلوده، ورود مستقیم سر سوزن آغشته به خون فرد آلوده به داخل ورید یا سرخرگ و یا ایجاد ضایعه عمیق و همچنین تماس با خون بیماران مبتلا به مرحله پیشرفته ایدز، افزایش می یابد. انتقال HIV از پوست سالم به اثبات نرسیده است. پیشگیری دارویی بعد از تماس با ویروس، می تواند نقش محافظت کننده داشته باشد.برای پیشگیری از اتلا به ایدز پس از تماس با ویروس ایدز از راه های مختلف رابطه جنسی یا سوزن سریع با پزشک مشورت نمایید

بیشتر بدانید:

درمان های مختلف و ترکیبی بیماری ایدز

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

پیشگیری از ایدز:

فرد آلوده به ویروس ایدز (نقص ایمنی انسانی) در همه مراحل و حتی زمانی که هیچ گونه نشانه و علامتی ندارد، قادر به انتقال این بیماری است؛ بنابراین آموزش، مشاوره و اصلاح رفتار می تواند مهم ترین راه پیشگیری از ایدز باشد.

راهکار های پیشگری از انتقال ویروس HIV

رابطه جنسی سالم، مؤثرترین راه در افراد دارای فعالیت جنسی برای پیشگیری از تماس با عفونت HIV و همچنین در افراد آلوده برای جلوگیری از انتشار ویروس است. پرهیز از رابطه جنسی ناایمن، یگانه راه قطعی پیشگیری از انتقال جنسی است.

اما فعالیت های نسبتاً بی‌خطری نیز وجود دارد که می‌توانند احتمال انتقال این عفونت را به حداقل برسانند. استفاده صحیح از پوشش از جمله کاندوم در کاهش احتمال انتقال عفونت HIV تأثیر به سزایی دارد ولی خطر انتقال را صد در صد از بین نمی برد. نداشتن شریک جنسی متعدد نیز خطر انتقال HIV را کاهش می دهد.

بیشتر بدانید:

علائم بیماری ایدز و مراحل آن+چند روز بعد از ابتلا آزمایش ایدز نشان میدهد؟

 

بیماری ایدز

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در میان افراد مصرف کننده مواد مخدر یا داروهای تزریقی غیرمجاز، بهترین و مؤثرترین راه برای جلوگیری از انتقال عفونت HIV عدم استفاده از این مواد است. پرهیز از استفاده از سوزن و سایر ابزارهای کار مشترک در این گروه، راه دیگر پیشگیری است.انتقال از طریق آمیزش جنسی و اعتیاد تزریقی، شایع‌ترین راه های ابتلا به ایدز و انتقال عفونت HIV در ایران است. بیماران بیشتر در سنین ۲۴ تا ۳۵ سالگی قرار دارند.

سایر روش های پیشگیری از ایدز عبارت اند از:

 • نابود کردن ویروس از خون و فرآورده‌های خونی قبل از تزریق به افراد نیازمند
 • خودداری مادران آلوده به عفونت HIV در دادن شیر به کودکان خود
 • استفاده از وسایل استریل در امور پزشکی و دندان پزشکی، حجامت، سوراخ کردن گوش، ختنه و خال کوبی.

به طور کلی، هر وسیله‌ای که بتواند باعث ایجاد خراش در پوست شود، باید استریل یا یک بار مصرف باشد؛ مانند تیغی که در آرایشگاه ممکن است استفاده شود.

بیشتر بدانید:

علائم مراحل پیشرفته ایدز

 

ایدز

آیا بیماری ایدز واکسن دارد؟

در حال حاضر، علی رغم این که تعدادی واکسن علیه عفونت HIV ساخته شده و در مراحل تحقیقاتی قرار دارند، هنوز امکان استفاده از واکسنی که بتواند از این عفونت، پیشگیری یا از تبدیل عفونت HIV به بیماری پیشرفته جلوگیری کند، وجود ندارد.

کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی با پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک در هنگام تماس با خون و فرآورده‌های خونی و دقت در فرو نرفتن اجسام تیز به بدنشان، می توانند از عفونت HIV پیشگیری کنند.افراد مشکوک به آلودگی به HIV باید هرچه سریع تر آزمایش شوند و در صورت تأیید آلودگی به همسر خود نیز اطلاع دهند تا آن ها نیز بررسی و احتمالاً درمان شوند.

 


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

راه های ابتلا به ایدز و و انتقال عفونت HIV | پیشگیری از انتقال ایدز چگونه است؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود