علائم درد آپاندیس چه زمان خطرناک است؟ تشخیص آپاندیس چگونه است؟

درد آپاندیس ناشی از التهاب یا ترکیدن آپاندیس است و با علائم زیر بروز میکند

علائم مشخص درد آپاندیس، شروع درد در محدوده دور ناف یا بالای ناف است.درد ممکن است شدید یا فقط احساس خفیف آزاردهنده باشد سرانجام این درد به سمت گوشه تحتانی و راست شکم انتقال می یابد. در آنجا، درد مداوم و شدید تر میشود و اغلب با حرکت، سرفه و مانند آن، تشدید می شود. شکم، اغلب سفت و حساس به لمس می‌شود. افزایش سفتی و حساسیت به لمس، نشان دهنده افزایش احتمال سوراخ شدن و التهاب مرگ آفرین شکم است.

بی اشتهایی در آپاندیس بسیار شایع است. تهوع استفراغ ممکن است در نیمی از موارد ظاهر شود و گاهاً یبوست یا اسهال ممکن است وجود داشته باشد. درجه حرارت بدن هم ممکن است طبیعی باشد یا اندکی افزایش پیدا کند. ظهور تب می‌تواند نشان‌دهنده پارگی آپاندیس باشد.

 

درمان آپاندیس

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

علائم خطرناک درد آپاندیس

نشانه های خطر برای پارگی و ترکیدن آپاندیس شامل موارد زیر است:

  • تداوم نشانه های خطرناک بیش از ۲۴ ساعت (طول درد آپاندیس)
  • تب
  • تعداد بالای گلبول های سفید خون
  • افزایش ضربان قلب

از انجا که پارگی آپاندیس بسیار خطرناک است باید بسیار مراقب بروز علائم فوق بود و حتی قبل از شروع علائم خطر عمل جراحی صورت گیرد

بیشتر بدانید:

درد آپاندیس یا آپاندیسیت چیست؟

عود آپاندیس

در موارد بسیار نادر، درد و علائم آپاندیس، از بین می روند، اما بعداً عود می‌کنند. به همین علت بیماران باید مراقب علائم باشند یا تحت نظر باشند

علت ایجاد درد آپاندیس

در مورد علت درد آپاندیس (عفونت آپاندیس) این باور وجود دارد که در نتیجه یک یا چند عامل زیر ایجاد می شوند:

  • انسداد در آپاندیس، ظهور زخم (تغییر غیر طبیعی در بافت، همراه با مرگ سلول ها) در آپاندیس
  • و تهاجم باکتری ها که تحت این شرایط، باکتری ها در آپاندیس تکثیر پیدا می‌کنند.
  • به تدریج، آپاندیس متورم می شود و از چرک (مایع تشکیل شده در بافت عفونی، شامل سلول های سفید خونی و ریزش های سلول های بافت مرده) پُر و ناگهان پاره می شود.

در مورد علت های آپاندیس جای بحث بیشتری و جود دارد و همینطور به تحقیقات بیشتری نیاز است

 

علائم آپاندیسیت3

تشخیص آپاندیسیت

معاینه دقیق توسط پزشک، بهترین راه تشخیص درد آپاندیس است. تشخیص نشانه های درد آپاندیس از سایر اختلالات شکمی در اغلب موارد، حتی برای پزشکان مجرب نیز مشکل است توالی و سیر مشخص علائم را می توان در حدود ۵۰ درصد موارد آپاندیس به همین صورت مشاهده کرد، اما در نیمی از موارد دیگر، مخصوصاً در

  • زنان باردار
  • بیماران مسن تر
  • و شیرخوارگان

این توالی تغییرات علائم کمتر واضح است است.

بیشتر بدانید:

علائم خطرناک درد آپاندیس در کودکان چیست

علائم درد آپاندیس، در زنان باردار

به سادگی در سایه درد خفیف شکمی و تهوع و استفراغ به علل بارداری، مخفی میشود.

بیماران مسن تر

نسبت به اغلب بیماران، احساس کمتری از درد و حساسیت به لمس دارند؛ بنابراین تأخیر در تشخیص و درمان، منجر به پارگی آپاندیس در ۳۰ درصد موارد می‌شود. شیرخواران و کودکان کم‌سن علاوه بر درد، اسهال، استفراغ و تب نیز دارند.علی‌رغم این که با آزمایش نمی‌توان این التهاب را تشخیص داد، اما افزایش تعداد گولبول های سفید خونی، اشاره به عفونت آپاندیس دارد. آزمایش ادرار می تواند عفونت دستگاه ادراری را که شبیه به درد آپاندیس است، رد کند.

بیمارانی که در آن ها علائم و معاینه بالینی با تشخیص درد آپاندیس منطبق است، معمولاً فوراً تحت عمل قرار می‌گیرند، که در این حالت لاپاراتومی برای تأیید تشخیص، انجام می شود.

در مواردی که تشخیص سؤال برانگیز است، آزمایش های دیگری از قبیل سی تی اسکن، برای جلوگیری از جراحی غیر ضروری، انجام می شود. بررسی سونوگرافی شکم، به شناسایی درد آپاندیس یا حالات دیگری که نشانه ها را ایجاد کرده اند، کمک کننده است. عکس برداری شکم با پرتو ایکس اطلاعات زیادی را به جز در موارد پارگی و ترکیدن آپاندیس، به دست نمی‌دهد. تشخیص، اغلب تا زمانی که عمل جراحی انجام نشود، قطعی نیست!

آپاندیس در سالمندان

بیشتر بدانید:

سی تی اسکن شکم و سینه چیست؟

 

جراحی بدون تأخیر برای جلوگیری از پارگی آپاندیس در هنگام وجود نشانه‌های واضح درد آپاندیس، توصیه می شود زیرا که آپاندیس خطر کشندگی دارد.اگر نشانه ها واضح نباشند، جراحی تا هنگام دستیابی به سرنخ های کافی برای تأیید تشخیص، به تأخیر می‌افتد.

هنگامی که در تشخیص درد آپاندیس در زنان در سنین بارداری قویاً تردید داشته باشند، گاهی اوقات، لاپاراسکوپی تشخیصی (بررسی قسمت تحتانی شکم) قبل از برداشتن آپاندیس توصیه می‌شود تا از عدم وجود مشکل اندام جنسی از قبیل کیست تخمدانی پاره شده که باعث تولید درد می شود، اطمینان حاصل شود. در این روش، لوله دوربین از طریق برش کوچک در اطراف ناف، به داخل شکم، فرستاده می شود.

 

درمان آپاندیس

بیشتر بدانید:

کیست تخمدان چیست و علائم و درمان آن

 

در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران و بزرگسالان مشکوک به التهاب آپاندیس که تحت عمل لاپاراتومی قرار می‌گیرند آپاندیس طبیعی دیده می‌شود. جراح، گاهی اوقات آپاندیس طبیعی را بر می دارد تا از التهاب آن در آینده جلوگیری کند.در بررسی نتایج ثبت شده در جراحی، مشخص شده است که حدود ۳۰ درصد بیماران دچار درد و نشانه های التهاب آپاندیس، در واقع به اختلال‌های دیگری مبتلا هستند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

علائم درد آپاندیس چه زمان خطرناک است؟ تشخیص آپاندیس چگونه است؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود