عمل بلع طبیعی چگونه انجام میشود

مرور فرآیند بلع طبیعی انسان، به منظور درک انواع گوناگون اختلال‌های بلع در سالمندان مفید است. بلع فرایند پیچیده‌ای است که مستلزم هماهنگی پیام ها از مغز، عضلات در دهان و فک و ماهیچه صاف در حلق (گلو) و مری است.
سه مرحله در بلع طبیعی وجود دارد:
1. بلع در دهانی. در مرحله دهانی بلع، دندان و زبان غذا را خرد و آن را با بزاق دهان مخلوط می‌کنند تا توده نرمی را که لقمه نامیده می شود، شکل دهد. ماهیچه های زبان، لقمه را بالا می‌برند و آن را به سوی گلو می فرستد.این مرحله بلع، ارادی است

2. بلع در حلق. این مرحله بلع، اختیاری نیست. پس از این که لقمه وارد حلق شد حرکات حلقوی آن را به پایین به سوی مری می‌رانند که انقباض منظم ماهیچه های صاف سبب به جلو راندن و حرکت غذا به مجرای گوارش می شود. به طور هم زمان مجموعه دیگری از عضلات به طور موقت نای را می بندند تا مانع ورود لقمه به نای و دستگاه تنفسی شوند. ماهیچه‌ نواحی گلو، غذای عبور کرده از قسمت فوقانی مری (عضله حلقوی) را به داخل بخش فوقانی مری می فرستد
3. بلع در مری. در سومین مرحله بلع، ماهیچه های فوقانی مری غذا را به پایین، به سوی معده می فرستد. این مرحله غیر ارادی است و به وسیله بصل النخاع، بخشی از ساقه مغز، کنترل می شود. عضله ای دیگر در انتهای تحتانی مری شل می‌شود و اجازه می‌دهد که لقمه به معده برود. انقباضات مری برای راندن لقمه به معده، ۸ تا ۲۰ ثانیه طول می کشد.

با توصیف مراحل بلع طبیعی، مشخص می شود که هر نوع بیماری یا اختلالی که بر ساقه مغز و اعصاب جمجمه ای (همچون سکته، بیماری پارکینسون یا آلزایمر)، عضلات مخطط بدن (همچون فلج اطفال یا تحلیل عضله) یا ماهیچه های صاف مجرای گوارش تأثیر گذارد و یا باعث انسداد گلو یا مری (همچون وجود شیء خارجی، تومورهای بدخیم یا تورم غده تیروئید) شود، اشکال در بلع ایجاد می کند.


این مقاله خوب بود؟ 5 3  

عمل بلع طبیعی چگونه انجام میشود

امتیاز: 3.1 از 8 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود