دشواری بلع و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دیسفاژی یا اختلال بلع به دسته ای از اختلال‌ها اشاره دارد که ویژگی آن،دشواری و مشکل در حرکت غذا از دهان به گلو و مری است،در نتیجه حرکت رو به پایین غذا در مری با احساس درد به هنگام بلع همراه است.
برخی مشکلات بلع در اثرناهنجاری هایی در ساختار دهان و گلوی انسان ایجاد می‌شود. در حالی که برخی دیگر ممکن است حاصل اختلالات عصبی باشند،همچنین اختلالاتی که بر عضلات کنترل کننده بلع تأثیر می گذارند یا به بافت پوشاننده مری آسیب می‌رسانند که حاصل داروهای تجویز شده است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


اصطلاح کلی اختلال‌های بلع، دشواری بلع است که از دو لغت یونانی به معنای «اختلال» و «خوردن» گرفته شده است. نوع دیگر مشکلات بلع، بلع دردناک است که ممکن است با دشواری بلع همراه باشد.
سومین احساس مرتبط با بلع، احساس توده در گلو است. در این حالت فرد به طور مداوم احساس می کند که توده یا برخی انسداد های کوچک در گلوی خود دارد در حالی که چنین چیزی نیست.
این احساس توده در بلع مانعی ایجاد نمی کند، اما باعث اذیت بیمار می‌شود و لازم است که در طول تشخیص مشکل بلع، آن را مد نظر قرار داد.
اختلال های بلع در سالمندان شایع است. آمارهای متعدد، رقم ۱۰ درصد کل سالمندان بالای ۵۰ سال و ۵۰ درصد سالمندان را که در خانه سالمندان مراقبت می شوند، نشان می دهد.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

دشواری بلع و هر آنچه باید درباره آن بدانید

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان رفلاکس‎ اسید معده یا ترش‌کردن

سلام وعرض ادب میخواستم بدونم برای درمان رفلاکس معده چه کارهایی باید انجام بدم سن ۲۸ قرص مصرفی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص گوارش پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود