بیماری فون ویلبراند و روش های درمان آن

بیماری فون ویلبراند، اختلال ارثی با زمان خون ریزی طولانی به علت کمبود عامل انعقادی و نقص عملکرد پلاکت ها، شایع ترین اختلال انعقادی ارثی است.

بیماری فون ویلبراند به علت کمبود عامل انعقادی فون ویلبراند و اغلب با کمبود عامل ۸ همراه است. این بیماری نوعی اختلال ارثی است که مردان و زنان را مبتلا می‌کند و در موارد نادر، ممکن است اکتسابی باشد. علائم شامل کوفتگی ملایم، خون ریزی از بریدگی های کوچک پس از توقف دوباره شروع می شود، خون ریزی غیر طبیعی بعد از عمل جراحی، و خون ریزی غیرطبیعی شدید دوره قاعدگی است. خون ریزی از بینی و خون در مدفوع با ظاهر سیاه شبیه قیر نیز از علائم بیماری فون ویلبراند هستند.

بیماری فون ویلبراند با کمک آزمایش‌هایی که افزایش زمان خون ریزی، فقدان یا کاهش عامل ۸، تعداد طبیعی پلاکت ها و غیره را نشان می دهد، تشخیص داده می شود.
بیماری فون ویلبراند با روش‌های متعددی برای کاهش زمان خون ریزی و جانشین سازی عامل 8 که متعاقباً عامل فون ویلبراند را جانشین خواهد کرد، درمان می شود. این ممکن است شامل تزریق رسوبات حاصل از سرما یا پلاسمای منجمد تازه باشد. دسموپرسین به بالا رفتن سطح عامل فون ویلبراند نیز کمک می‌کند.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

بیماری فون ویلبراند و روش های درمان آن

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود