اختلال انعقاد منتشر داخل عروقی چیست؟

نام این بیماری از عملکرد ناقص عوامل انعقادی که موجب تشکیل لخته به وسیله پلاکت ها در عروق خونی کوچک سراسر بدن می‌شود، گرفته شده است.
این عمل منجر به فقدان عوامل انعقادی و پلاکت ها در محل جراحت خواهد شد. بیماران مبتلا به این بیماری بدون هرگونه سابقه انعقاد غیر طبیعی، خون ریزی غیر طبیعی خواهند داشت.
علائم بیماری شامل لکه های ریز خون ریزی روی پوست و تکه های ارغوانی یا هماتوم ناشی از خون ریزی در پوست است. بیمار ممکن است به دنبال عمل جراحی یا در محل تزریق وریدی خون ریزی داشته باشد.
نشانه های مربوطه شامل استفراغ، تشنج، اغماء، کوتاه شدن تنفس، شوک، درد شدید در پشت، عضلات، شکم یا قفسه سینه است.
این بیماری نوعی اختلال ارثی یا اختلال شایع نیست و بیشتر به علت عوارض دوران حاملگی یا زایمان، عفونت‌های شدید، لوسمی حاد، سرطان متاستاتیک، سوختگی ها و صدمات شدید و حتی مارگزیدگی ها به وجود می آید البته علل متعدد دیگری نیز وجود دارند ولی درک درستی از این که چرا و چگونه این اختلالات گوناگون، می توانند منجر به مشکل انعقادی شوند، وجود ندارد.
صرف نظر از علل زمینه ای این بیماری، عموماً چند عامل وجود دارد که بر پروتئین ها، پلاکت ها یا دیگر عوامل انعقادی و فرایندها تأثیر می‌گذارند؛ برای نمونه، بافت رحم می‌تواند طی زایمان طولانی در نقش پروتئین خارجی وارد جریان خون مادر شود، یا زهر بعضی مار های غیر بومی، می تواند یکی از عوامل انعقادی را فعال کند. صدمه شدید به سر می تواند باعث ورود خون به بافت مغز شود. علت بیماری هرچه باشد نتیجه، عملکرد ناقص ترومبین (یک آنزیم) و پروترومبین (یک گلیکوپروتئین) است که سامانه تخریب فیبرین را فعال و عوامل انعقادی را به داخل خون، رها می کند.
انعقاد منتشر داخل عروقی می‌تواند از خونریزی به سمت ترومبوز تغییر کند یا می‌تواند هر دو وجود داشته باشد که تشخیص و درمان را پیچیده تر می سازد.

انعقاد منتشر داخل عروقی، می تواند آن قدر شدید باشد که موجب تشکیل لخته و سکته شود و آن قدر جدی باشد که موجب گانگرن انگشتان، بینی یا اعضای تناسلی شود.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

اختلال انعقاد منتشر داخل عروقی چیست؟

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود