علت اختلالات انعقادی یا لخته نشدن خون چیست؟

بند نیامدن خون ریزی یا خون ریزی طولانی مدت از شایع ترین علامت هایی است که ناشی از بین رفتن توانایی بدن در کنترل لخته کردن خون میباشد

متداول‌ترین اختلال انعقادی شناخته شده، هموفیلی است که در آن، بیماران برای مدت طولانی قبل از تشکیل لخته، خون ریزی می کنند. اختلالات انعقادی دیگری نیز با علل گوناگون وجود دارند.

انعقاد و لخته شدن فرآیندی پیچیده است که در آن اجزای متعدد خون دخالت دارند. به فهم مشکلات انعقادی به توضیح آن میپردازیم

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


پلاسما که جزء مایع خون است، تعدادی از پروتئین ها و عوامل انعقادی را حمل می کند. پلاکت‌ها سلول های کوچک بی رنگی در خون هستند و باعث انقباض عروق خونی صدمه دیده می‌شوند تا خون کمتری از دست برود.

آن ها همچنین به بسته شدن عروق خونی صدمه دیده و سرعت بخشیدن به انعقاد خون، از طریق پلاسما کمک می کنند. هر اختلالی که در تولید پلاکت یا یکی از مراحل متعدد فرایند، تأثیر بگذارد موجب از بین رفتن فرایند طبیعی انعقاد می‌شود.

اشکال در هر کدام از فاکتور ها و پروتیین های انعقادی و عملکرد پلاکت ها میتواند موجب لخته نشدن خون یا اختلال انعقاد گردد.

بعضی از اختلالات انعقادی علائمی شبیه کوفتگی شدید و کبودی را نشان می دهند. بقیه، نشانه های ظاهری ندارند، ولی در آنها خطر خون ریزی داخلی وجود دارد.

اختلالات انعقادی به علل متفاوت به وجود می آیند و عوارض گوناگونی ایجاد می کنند که متداول ترین علت های اختلالات انعقادی عبارتند از:

 1.  هموفیلی:
  یا هموفیلی نوع A (کمبود فاکتور 8) که یک اختلال ارثی انعقادی است و خانم ها در این اختلال ژنتیکی ناقل هستند اما اغلب آقایان مبتلا می‌شوند.
 2. بیماری کریسمس:
  که به نام هموفیلی B یا کمبود فاکتور 9 شناخته می‌شود؛ کمتر از هموفیلی نوع A شایع است ولی نشانه‌های آن مشابه هموفیلی نوع A است.
 3. کاهش تعداد پلاکت ها در گردش خون:
  شایع‌ترین علت اختلال انعقادی کمبود پلاکت خون است که با فقدان پلاکت ها در جریان خون مشخص می شود. کاهش پلاکت ها با علت ناشناخته نیز جزء این بیماری است.
 4. بیماری فون ویلبراند:
  اختلال ارثی با زمان خون ریزی طولانی به علت کمبود فاکتور انعقادی فون ویلبراند و نقص عملکرد پلاکت ها، شایع ترین اختلال انعقادی ارثی است.
 5. اختلال انعقاد منتشر داخل عروقی:
  که کوآگولوپاتی مصرفی نیز نامیده می شود، پیامد سایر بیماری‌هاست. این بیماری تشکیل لخته های داخل عروقی را افزایش می دهد که در نهایت با مصرف بیش از حد فاکتور های انعقادی و کاهش میزان آن ها، سبب خون ریزی می شود.
 6. کاهش پروترومبین خون نوعی نقص مادرزادی عوامل انعقادی است که منجر به خون ریزی می شود.
 7. دیگر اختلالات انعقادی شامل کمبود فاکتور ۱۱ یا هموفیلی C و کمبود فاکتور ۷ است.

درمان و سیر بهبودی  ، بستگی به اقدامات پزشکی و درمان فوری علت های اصلی خونریزی دارد. خون ریزی ناشی از اختلال انعقادی مخصوصاً در داخل مغز یا مجاری گوارشی، ممکن است کشنده باشد.


این مقاله خوب بود؟ 16 3  

علت اختلالات انعقادی یا لخته نشدن خون چیست؟

امتیاز: 4.2 از 19 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود